Template - Date: Grand Slam of Darts

Day Five of the cross-code event will saw the first four last 16 matches take place.

 

Dave Chisnall won through to the BoyleSports Grand Slam of Darts quarter-finals in style, averaging 102 in a 10-3 win over Ryan Harrington as the qualifier’s Wolverhampton debut came to an end. Chisnall made the early running with a pair of 14-darters and also finished 104 to move 4-0 up before a superb 154 checkout got the Essex ace off the mark.

Legs of 13, 14 and 11 darts helped Chisnall into a 7-1 lead before Harrington hit back with a 13-darter and an 87 finish to pull back to 7-3. Chisnall, the 2014 finalist, restored his cushion with a 14-darter before pinning double six and double four to secure his last eight spot in a fourth successive televised event.

Wednesday November 13th

SECOND ROUND (19) 19.00hrs
Dave Chisnall 10-3 Ryan Harrington
Gabriel Clemens 9-10 Glen Durrant
Michael Smith 10-7 Daryl Gurney
Peter Wright 10-3 Rob Cross

Thursday November 14th

SECOND ROUND (19) 19.00hrs
Michael van Gerwen v Ian White
James Wade v Adrian Lewis
Gerwyn Price v Darren Webster
Gary Anderson v Robert Thornton

Friday November 15th

QUARTER FINALS (31) 19.00hrs
v
v

Saturday November 16th

QUARTER FINALS (31) 20.00hrs
v
v

Sunday November 17th

SEMI FINALS (31) 13.00hrs
v
v

FINAL (31) 19.00hrs
v

Full Group Results:

GROUP A

Michael van Gerwen 5-2 Jim Williams
Adrian Lewis 5-2 Ross Smith
Ross Smith 1-5 Jim Williams
Michael van Gerwen 5-2 Adrian Lewis
Michael Van Gerwen 5-2 Ross Smith
Jim Williams 3-5 Adrian Lewis

GROUP B

Ian White 5-1 Steve Lennon
James Wade 5-2 Wesley Harms
Steve Lennon 5-4 Wesley Harms
James Wade 5-4 Ian White
Ian White 5-4 Wesley Harms
Steve Lennon 5-4 James Wade

GROUP C

Gerwyn Price 5-3 Mikuru Suzuki
Dimitri Van den Bergh 4-5 Robert Thornton
Dimitri Van den Bergh 5-1 Mikuru Suzuki
Gerwyn Price 5-4 Robert Thornton
Gerwyn Price 5-2 Dimitri Van den Bergh
Mikuru Suzuki 3-5 Robert Thornton

GROUP D

Darren Webster 3-5 William O’Connor
Gary Anderson 5-1 Dave Parletti
Darren Webster 5-2 Dave Parletti
Gary Anderson 5-3 William O’Connor
Darren Webster 5-4 Gary Anderson
William O’Connor 2-5 Dave Parletti

GROUP E

Dave Chisnall 5-3 Jamie Hughes
Rob Cross 5-2 Lisa Ashton
Jamie Hughes 5-1 Lisa Ashton
Rob Cross 3-5 Dave Chisnall
Lisa Ashton 1-5 Dave Chisnall
Jamie Hughes 3-5 Rob Cross

GROUP F

Ryan Harrington 5-4 Danny Noppert
Peter Wright 5-2 Wayne Warren
Danny Noppert 5-1 Wayne Warren
Peter Wright 5-2 Ryan Harrington
Ryan Harrington 5-1 Wayne Warren
Peter Wright 5-2 Danny Noppert

GROUP G

Gabriel Clemens 5-1 Brendan Dolan
Daryl Gurney 5-0 Richard Veenstra
Brendan Dolan 5-1 Richard Veenstra
Daryl Gurney 4-5 Gabriel Clemens
Richard Veenstra 2-5 Gabriel Clemens
Brendan Dolan 2-5 Daryl Gurney

GROUP H

Nathan Aspinall 5-0 Martin Schindler
Michael Smith 5-3 Glen Durrant
Martin Schindler 4-5 Glen Durrant
Michael Smith 5-1 Nathan Aspinall
Nathan Aspinall 0-5 Glen Durrant
Martin Schindler 4-5 Michael Smith

Final League Tables:

BoyleSports Grand Slam of Darts

Grand Slam of Darts Groups E-H final tables (PDC)

Prize Money:

Winner: £125,000
Runner Up £65,000
Semi Finalists £40,000
Quarter Finalists £20,000
Second Round Losers £10,000
Third in Group £7,500
Fourth in Group £4,000
Group Winners Bonus £3,500
TOTAL: £550,000

Template - Date: World Youth Championships

The £60,000 tournament featured a 96-player field, including qualifiers from as far afield as New Zealand, Japan, China, America and Canada.

 

However, It was one of 2019’s shooting stars who secured his place in the final as Gawlas, a 17-year-old from the Czech Republic, booked his spot in the final in Minehead.

He will take on Humphries, a two-time Development Tour champion bidding to claim the World Youth Championship title before moving full-time onto the senior circuit next year. Gawlas defeated Dan Read and Rhys Griffin in the initial round-robin stage, before starting the knockout phase with an impressive 6-4 defeat of 2015 World Youth Champion Max Hopp.

He then beat Harry Ward and Callan Rydz both by a 6-2 scoreline, and was then a 6-3 winner against Suffolk’s Ryan Meikle in their semi-final. Humphries, meanwhile, followed up his two Development Tour wins over the weekend at the Robin Park Tennis Centre by defeating Xiaochen Zong and Keelan Kay in the group stage.

He then edged out former World Youth Championship finalist Berry van Peer 6-5 in the last 32 before seeing off two other Dutch youngsters – Niels Zonneveld and Jeffrey de Zwaan – to reach the semi-finals. There, Humphries overcame fast-emerging Irish teenager Keane Barry 6-2 to ensure his place in the final.

Gawlas has already reached the JDC’s Junior World Championship final – where he will take on Barry – in December, and could still secure a place in the 2019/2020 William Hill World Darts Championship should he defeat Humphries in the final.

A £10,000 top prize is also on offer for the eventual World Youth Champion – who will succeed 2017 and 2018 winner Dimitri Van den Bergh – while both Humphries and Gawlas have now qualified for the 2020 Grand Slam of Darts.

The World Youth Championship final will then take place on Sunday November 24 in Minehead between the semi-finals and final of the Ladbrokes Players Championship Finals.

2019 PDC Unicorn World Youth Championship

Group Stage Results
Group One
Joe Davis 5-0 Jurjen van der Velde
Max Hopp 5-2 Jurjen van der Velde
Max Hopp 5-1 Joe Davis
Group Winner: Max Hopp

Group Two
Adam Gawlas 5-2 Dan Read
Adam Gawlas 5-4 Rhys Griffin
Dan Read 5-3 Rhys Griffin
Group Winner: Adam Gawlas

Group Three
Jacob Gwynne 5-2 Alex Jacques
Harry Ward 5-2 Alex Jacques
Harry Ward 5-2 Jacob Gwynne
Group Winner: Harry Ward

Group Four
Andy Kent 5-0 Bradley Clark
Bradley Clark 5-2 Kevin Doets
Kevin Doets 5-2 Andy Kent
Group Winner: Andy Kent

Group Five
Roman Benecky 5-4 Seppe Giebens
Nathan Rafferty 5-1 Seppe Giebens
Nathan Rafferty 5-3 Roman Benecky
Group Winner: Nathan Rafferty

Group Six
Thomas Lovely 5-1 Benjamin Smith
Mike De Decker 5-1 Thomas Lovely
Mike De Decker 5-2 Benjamin Smith
Group Winner: Mike De Decker

Group Seven
Jack Main 5-1 Tom Lonsdale
Callan Rydz 5-1 Tom Lonsdale
Callan Rydz 5-4 Jack Main
Group Winner: Callan Rydz

Group Eight
Tomoya Goto 5-0 Tremaine Gallagher
Jarred Cole 5-4 Tomoya Goto
Jarred Cole 5-2 Tremaine Gallagher
Group Winner: Jarred Cole

Group Nine
Callum Matthews 5-4 Jamie Rundle
Ryan Meikle 5-1 Callum Matthews
Ryan Meikle 5-2 Jamie Rundle
Group Winner: Ryan Meikle

Group Ten
Jamai van der Herik 5-2 Conor Mayes
Rusty-Jake Rodriguez 5-2 Jamai van der Herik
Rusty-Jake Rodriguez 5-1 Conor Mayes
Group Winner: Rusty-Jake Rodriguez

Group 11
Stephen Rosney 5-2 John Brown
Greg Ritchie 5-1 Stephen Rosney
John Brown 5-2 Greg Ritchie
Group Winner: Greg Ritchie

Group 12
Connor Scutt 5-0 Dom Taylor
Ben Cheeseman 5-3 Connor Scutt
Ben Cheeseman 5-4 Dom Taylor
Group Winner: Ben Cheeseman

Group 13
Maxim Aldoshin 5-3 Evan Suderman
Geert Nentjes 5-0 Evan Suderman
Geert Nentjes 5-2 Maxim Aldoshin
Group Winner: Geert Nentjes

Group 14
Charlie Symons 5-1 Connor Pickett
Justin van Tergouw 5-2 Connor Pickett
Justin van Tergouw 5-1 Charlie Symons
Group Winner: Justin van Tergouw

Group 15
Martin Schindler 5-0 Erik Pu
Bradley Brooks 5-1 Erik Pu
Martin Schindler 5-2 Bradley Brooks
Group Winner: Martin Schindler

Group 16
Jim Moston 5-0 Marvin van Velzen
Justin Smith 5-1 Marvin van Velzen
Jim Moston 5-4 Justin Smith
Group Winner: Jim Moston

Group 17
Kieran Guina 5-2 Hywel Manuel
Ted Evetts 5-1 Kieran Guina
Ted Evetts 5-1 Hywel Manuel
Group Winner: Ted Evetts

Group 18
Owen Maiden 5-3 Tommy Lishman
Christian Bunse 5-1 Tommy Lishman
Christian Bunse 5-1 Owen Maiden
Group Winner: Christian Bunse

Group 19
George Killington 5-1 Patrick van den Boogaard
William Borland 5-1 Patrick van de Boogaard
William Borland 5-3 George Killington
Group Winner: William Borland

Group 20
Connor Arberry 5-1 Lennon Cradock
Owen Roelofs 5-1 Lennon Cradock
Connor Arberry 5-2 Owen Roelofs
Group Winner: Connor Arberry

Group 21
James Beeton 5-3 Brad Phillips
James Beeton 5-4 Shane McGuirk
Shane McGuirk 5-1 Brad Phillips
Group Winner: James Beeton

Group 22
Matthew Holbrook 5-0 Gauke van der Boon
Mike van Duivenbode 5-1 Gauke van der Boon
Mike van Duivenbode 5-0 Matthew Holbrook
Group Winner: Mike van Duivenbode

Group 23
Aiden Cope 5-1 Patrik Kovacs
Keane Barry 5-2 Aiden Cope
Keane Barry 5-2 Patrik Kovacs
Group Winner: Keane Barry

Group 24
Wesley van Trijp 5-1 Axel Ljungquist
Lewis Pride 5-0 Axel Ljungquist
Wesley van Trijp 5-2 Lewis Pride
Group Winner: Wesley van Trijp

Group 25
Jacob Womack 5-4 Henk Snijder
Henk Snijder 5-1 Ciaran Teehan
Ciaran Teehan 5-3 Jacob Womack
Group Winner: Henk Snijder

Group 26
Kieran Brignell 5-3 Hampus Norrstrom
Wessel Nijman 5-0 Hampus Norrstrom
Wessel Nijman 5-3 Kieran Brignell
Group Winner: Wessel Nijman

Group 27
Dylan Powell 5-4 Joshua Burksfield
Jeffrey de Zwaan 5-1 Dylan Powell
Jeffrey de Zwaan 5-1 Joshua Burksfield
Group Winner: Jeffrey de Zwaan

Group 28
Justin Hewitt 5-4 Adam Paxton
Nathan Girvan 5-3 Adam Paxton
Nathan Girvan 5-3 Justin Hewitt
Group Winner: Nathan Girvan

Group 29
Xiaochen Zong 5-3 Keelan Kay
Luke Humphries 5-1 Xiaochen Zong
Luke Humphries 5-3 Keelan Kay
Group Winner: Luke Humphries

Group 30
Dolreich Jr Tongcopanon 5-4 Bradley Coltman
Berry van Peer 5-3 Dolreich Jr Tongcopanon
Berry van Per 5-3 Bradley Coltman
Group Winner: Berry van Peer

Group 31
Carl Batchelor 5-3 Liam Gallagher
Carl Batchelor 5-0 Andrew Davidson
Liam Gallagher 5-4 Andrew Davidson
Group Winner: Carl Batchelor

Group 32
Niels Zonneveld 5-3 Danny Key
Danny van Trijp 5-0 Danny Key
Niels Zonneveld 5-1 Danny van Trijp
Group Winner: Niels Zonneveld

Last 32
Adam Gawlas 6-4 Max Hopp
Harry Ward 6-2 Andy Kent
Nathan Rafferty 6-5 Mike De Decker
Callan Rydz 6-2 Jarred Cole
Ryan Meikle 6-1 Rusty-Jake Rodriguez
Ben Cheeseman 6-5 Greg Ritchie
Justin van Tergouw 6-2 Geert Nentjes
Martin Schindler 6-1 Jim Moston
Ted Evetts 6-3 Christian Bunse
William Borland 6-2 Connor Arberry
Mike van Duivenbode 6-2 James Beeton
Keane Barry 6-1 Wesley van Trijp
Wessel Nijman 6-3 Henk Snijder
Jeffrey de Zwaan 6-2 Nathan Girvan
Luke Humphries 6-5 Berry van Peer
Niels Zonneveld 6-2 Carl Batchelor

Last 16
Adam Gawlas 6-2 Harry Ward
Callan Rydz 6-5 Nathan Rafferty
Ryan Meikle 6-3 Ben Cheeseman
Martin Schindler 6-3 Justin van Tergouw
William Borland 6-5 Ted Evetts
Keane Barry 6-4 Mike van Duivenbode
Jeffrey de Zwaan 6-5 Wessel Nijman
Luke Humphries 6-3 Niels Zonneveld

Quarter-Finals
Adam Gawlas 6-2 Callan Rydz
Ryan Meikle 6-2 Martin Schindler
Keane Barry 6-3 William Borland
Luke Humphries 6-5 Jeffrey de Zwaan

Semi-Finals
Adam Gawlas 6-3 Ryan Meikle
Luke Humphries 6-2 Keane Barry

Final
Adam Gawlas v Luke Humphries (Sunday November 24 at the Butlin’s Minehead Resort)

Prize Fund
Winner: £10,000 + qualifying place in 2019/2020 World Championship & 2020 Grand Slam
Runner-Up: £5,000 + qualifying place in 2020 Grand Slam
Semi-Finalists: £2,500
Quarter-Finalists: £1,600
Last 16: £1,000
Last 32: £500
Second in Group: £300
Third in Group: £250
Total: £60,000

Template - Date: World Series Finals

Michael van Gerwen clinched the 2019 Jack’s Casino World Series of Darts Finals, beating fellow Dutchman Danny Noppert 11-2 on home soil in Amsterdam.

 

The World Number One blitzed through the pack on the final day of action at the AFAS Live, dropping just 12 legs in victories against Jonny Clayton, Mensur Suljovic and Noppert on his way to the title. Averaging just under 102 for the tournament, Van Gerwen was at his dominant best throughout.

Noppert, playing in his first PDC televised final, started the brighter by clinching the opening leg but quickly faded. Perhaps jaded from his epic last-leg Semi-Final victory over Dave Chisnall, Noppert struggled to keep pace with Van Green who was finding the treble 20 with ease – landing nine maximums in total.

A string of nine successive legs followed from the reigning World Champion, as he raced to within two of the title at the second interval. Looking for a showpiece finish, Van Gerwen landed seven perfect darts and scored 499 in nine, before floundering on double-one, allowing Noppert to take out 42 to get a second leg on the board.

But the title was quickly sealed by Van Gerwen as he clinched the remaining two legs to add to his victories in 2015, 2016 and 2017.

In a tournament marked as the farewell of a legend in his home country as Raymond van Barneveld bowed out after being beaten 10-8 by Dave Chisnall in the last eight, it was perhaps fitting that the final was contested by two younger Dutchmen.

It was a good run for the five-time World Champion as he produced some of his best darts of the year, but ultimately bid his farewell to the Dutch crowd in the quarter-finals. But Chisnall was then denied a repeat of the World Grand Prix Final with Van Gerwen at the hands of Noppert.

The 28-year-old produced an incredible 102 checkout in the deciding leg to capitalise on a missed match dart from Chisnall and book his place in the final. That victory for Noppert was also bad news for Suljovic, with the Dutchman qualifying for the 2019 Grand Slam of Darts at the expense of the Austrian.

That was not the only drama that Noppert had faced on the final day in Amsterdam. The quarter-finals saw him miss a staggering 12 match-darts against Ian White before eventually sealing the win in a last leg decider.

The run to the final marks the Dutchman’s best PDC result and he spoke of his pride after the decider. Noppert will return to action next weekend as the Grand Slam of Darts takes place in Wolverhampton with the draw for the event taking place on Tuesday (November 5).

Sunday November 3rd

Afternoon Session (13.45 local time, 12.45 GMT)

QUARTER FINALS (19)
Krzysztof Ratajski 9-10 Mensur Suljovic
Jonny Clayton 6-10 Michael van Gerwen
Ian White 9-10 Danny Noppert
Raymond van Barneveld 8-10 Dave Chisnall

Evening Session (20.00 local time, 19.00 GMT)

SEMI FINALS (21)
Mensur Suljovic 4-11 Michael van Gerwen
Danny Noppert 11-10 Dave Chisnall

FINAL (21)
Michael van Gerwen 11-2 Danny Noppert

Prize Fund
Winner £70,000
Runner-Up £30,000
Semi-Finalists £20,000
Quarter-Finalists £10,000
Second Round £7,500
First Round £5,000
Total £300,000

Template - Date: Development Tours

The 2019 PDC Unicorn Development Tour season concluded on Sunday as top two Ted Evetts and Luke Humphries shared wins in the year’s final two events.

 

Evetts’ runaway success at the top of the Development Tour Order of Merit was already assured going into Event 19, where the 22-year-old claimed his eighth tournament victory of 2019. Having taken victory in Event 18 on Saturday, Evetts’ winning streak continued at the Robin Park Tennis Centre as he defeated Ciaran Teehan 5-2 in the final.

Evetts also defeated Humphries 4-3 in the Last 16 of the event, and saw off former JDC World Junior Champion Rusty-Rodriguez in the semi-finals. Evetts’ challenge in Event 20 was ended by Dan Read in the Last 16, before Humphries went on to take the title – mirroring his Event 17 success on Saturday.

The World Championship finalist negotiated a tricky route to the final, defeating former Development Tour event winners Mike De Decker and Mike van Duivenbode in his opening two matches.

He also had to see off German World Cup star Martin Schindler in the semi-finals – averaging almost 100 in a 5-2 win – before claiming a 5-3 win over Geert Nentjes in the final. That clash proved to be a shoot-out for second place in the Development Tour Order of Merit, with the 2017 & 2018 table-topper taking that slot this time around.

Nentjes’ consolation will be qualification for the William Hill World Darts Championship, with the top two non-qualified players from the Development Tour Order of Merit securing a place at Alexandra Palace.

With Evetts, Humphries and Ryan Meikle currently in provisional ProTour Order of Merit qualifying places, Ciaran Teehan also looks set to secure a World Championship spot, which would mean a debut for the Irish prospect.

Meikle and Teehan are also in line to secure PDC Tour Cards for 2020/2021 from the Development Tour Order of Merit, with a further six players set to secure free entry to the 2020 PDC Qualifying School.

The focus now moves to the 2019 PDC Unicorn World Youth Championship, which will see the early rounds held on Monday in Wigan. The 96-player field will be split into 32 groups of three players for the initial round-robin phase, with the group winners progressing to the knockout phase from the last 32 onwards.

The World Youth Championship final will then take place on Sunday November 24 in Minehead between the semi-finals and final of the Ladbrokes Players Championship Finals.

Click here to see the final 2019 PDC Unicorn Development Tour Order of Merit

PDC Development Tour 20 – Wigan

QUARTERS
Luke Humphries 5-2 Brad Phillips
Martin Schindler 5-3 Keane Barry
Kevin Doets 5-0 Dan Read
Geert Nentjes 5-2 Adam Gawlas

SEMI FINAL
Luke Humphries 5-2 Martin Schindler
Geert Nentjes 5-3 Kevin Doets

FINAL
Luke Humphries 5-3 Geert Nentjes

PDC Development Tour 19 – Wigan

QUARTERS
Rusty Jake Rodriguez 5-2 Christian Bunse
Ted Evetts 5-2 Tom Lonsdale
Ciaran Teehan 5-3 Owen Roelofs
Berry van Peer 5-1 Patrik Kovacs

SEMI FINAL
Rusty Jake Rodriguez 4-5 Ted Evetts
Ciaran Teehan 5-4 Berry van Peer

FINAL
Ted Evetts 5-2 Ciaran Teehan

PDC Development Tour 18 – Wigan

QUARTERS
Ben Cheeseman 5-3 James Beeton
Greg Ritchie 5-2 William Borland
Ted Evetts 5-1 Kevin Doets
Mike van Duivenbode 5-4 Dylan Powell

SEMI FINAL
Ben Cheeseman 3-5 Greg Ritchie
Ted Evetts 5-1 Mike van Duivenbode

FINAL
Greg Ritchie 4-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 17 – Wigan

QUARTERS
Rhys Griffin 5-4 Berry van Peer
Ted Evetts 5-3 Alex Jacques
Ben Cheesman 5-2 Justin van Tergouw
Luke Humphries 5-2 Geert Nentjes

SEMI FINAL
Rhys Griffin 1-5 Ted Evetts
Ben Cheesman 2-5 Luke Humphries

FINAL
Ted Evetts 3-5 Luke Humphries

PDC Development Tour 16 – Hildesheim

QUARTERS
Keane Barry 5-2 Bradley Brooks
Ciaran Teehan 5-3 Luke Humphries
Lewis Pride 5-4 Danny van Trijp
Ted Evetts 5-4 Niels Zonnerveld

SEMI FINAL
Keane Barry 1-5 Ciaran Teehan
Lewis Pride 4-5 Ted Evetts

FINAL
Ciaran Teehan 3-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 15 – Hildesheim

QUARTERS
Geert Nentjes 5-1 Luke Humphries
Joe Davis 5-4 William Borland
Nathan Girvan 5-2 Marc Legant
Jeffrey de Zwaan 5-3 Danny van Trijp

SEMI FINAL
Geert Nentjes 5-3 Joe Davis
Nathan Girvan 5-1 Jeffrey de Zwaan

FINAL
Geert Nentjes 5-1 Nathan Girvan

PDC Development Tour 14 – Hildesheim

QUARTERS
Owen Roelofs 5-1 Dom Taylor
Wessel Nijman 5-0 Bradley Brooks
Adam Gawlas 5-3 Berry van Peer
Ted Evetts 5-4 Mike de Dekker

SEMI FINAL
Owen Roelofs 5-4 Wessel Nijman
Adam Gawlas 2-5 Ted Evetts

FINAL
Owen Roelofs 1-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 13 – Hildesheim

QUARTERS
Keane Barry 5-1 Jurjen van der Velde
Nathan Rafferty 5-3 Lewis Pride
Luke Humphries 5-4 Jeffrey de Zwaan
Kieran Spurdle 1-5 Shane McGuirk

SEMI FINAL
Keane Barry 5-4 Luke Humphries
Shane McGuirk 5-1 Nathan Rafferty

FINAL
Keane Barry 4-5 Shane McGuirk

PDC Development Tour 12 – MK

QUARTERS
Ryan Meikle 5-0 Jacob Gwynne
Bradley Brooks 5-4 Andrew Davidson
Geert Nentjes 5-3 Connor Arberry
Ted Evetts 5-2 Owen Roeloffs

SEMI FINAL
Ryan Meikle 4-5 Bradley Brooks
Geert Nentjes 1-5 Ted Evetts

FINAL
Bradley Brooks 0-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 11 – MK

QUARTERS
William Borland 5-0 Rusty Jake Rodriguez
Greg Ritchie 5-3 Geert Nentjes
Corey Cadby 5-4 Barry Keane
Luke Humphries 5-1 Callum Mathews

SEMI FINAL
William Borland 3-5 Greg Ritchie
Corey Cadby 3-5 Luke Humphries

FINAL
Luke Humphries 5-4 Greg Ritchie

PDC Development Tour 10 – MK

QUARTERS
Owen Roelofs 2-5 Geert Nentjes
Charlie Symons 4-5 Ciaran Teehan
Shane McGuirk 5-2 George Killington
Carl Batchelor 5-2 George Gardner

SEMI FINALS
Geert Nentjes 5-1 Ciaran Teehan
Shane McGuirk 5-1 Carl Batchelor

FINAL
Geert Nentjes 5-2 Shane McGuirk

PDC Development Tour 9 – MK

QUARTERS
Justin van Tergouw 5-4 Roman Benecky
Ted Evetts 5-1 Justin van Tergouw
Shane McGuirk 5-1 Niels Zonnerveld
George Killington 5-3 Dom Taylor

SEMI FINALS
Ted Evetts 5-4 Justin van Tergouw
Shane McGuirk 5-3 George Killington

FINAL
Ted Evetts 5-3 Shane McGuirk

PDC Development Tour 8 – Wigan

QUARTERS (9)
Jarred Cole 5-1 Connor Scutt
Luke Humphries 5-2 Scott Hope
Mike de Decker 5-4 Kieran Brignell
Callan Rydz 5-4 Kevin Doets

SEMIS (9)
Jarred Cole 4-5 Luke Humphries
Mike de Decker 3-5 Callan Rydz

FINAL (9)
Luke Humphries 2-5 Callan Rydz

PDC Development Tour 7 – Wigan

QUARTERS
Harry Ward 5-4 Callan Rydz
Ryan Meikle 5-3 Geert Nentjes
Bradley Clark 5-3 Thomas Loveley
Andrew Davidson 5-1 Luke Humphreys

SEMIS 
Harry Ward 4-5 Ryan Meikle
Bradley Clark 1-5 Andrew Davidson

FINAL 
Ryan Meikle 5-2 Andrew Davidson

PDC Development Tour 6 – Wigan

QUARTERS
Luke Humphries 5-4 Jeffrey de Zwaan
Rusty Jake-Rodriguez 5-2 Shane McGuirk
Corey Cadby 5-3 William Borland
Justin Smith 5-3 Mike de Decker

SEMIS
Luke Humphries 5-1 Rusty Jake-Rodriguez
Corey Cadby 5-2 Justin Smith

FINAL
Luke Humphries 3-5 Corey Cadby

PDC Development Tour 5 – Wigan

QUARTERS
Jeffrey de Zwaan 5-3 Bradley Clark
Seppe Giebens 3-5 Ciaran Teehan
Mike van Duivenbode 3-5 Geert Nentjes
Callan Rydz 0-5 Danny van Trijp

SEMIS 
Jeffrey de Zwaan 5-0 Ciaran Teehan
Geert Nentjes 5-3 Danny van Trijp

FINAL
Jeffrey de Zwaan 5-3 Geert Nentjes

PDC Development Tour 4 – Wigan

QUARTERS
Andrew Davidson 5-0 Jack Main
Callan Rydz 5-3 Patrick van den Boogaard
Ted Evetts 5-1 Ben Cheesman
Keane Barry 5-1 Wiliam Borland

SEMIS
Andrew Davidson 5-4 Callan Rydz
Ted Evetts 5-1 Keane Barry

FINAL
Andrew Davidson 1-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 3 – Wigan

QUARTERS
Justin van Tergouw 1-5 Ciaran Teehan
Keane Barry 2-5 Greg Ritchie
Wiiliam Borland 3-5 Geert Nentjes
Ryan Meikle 5-3 Jeffrey de Zwaan

SEMIS
Ciaran Teehan 3-5 Greg Ritchie
Geert Nentjes 3-5 Ryan Meikle

FINAL
Greg Ritchie 2-5 Ryan Meikle

PDC Development Tour 2 – Wigan

QUARTERS
Wessel Nijman 5-4 Callan Rydz
Nathan Rafferty 5-0 Jeffrey de Zwaan
Aiden Cope 5-0 Luke Humphries
Keane Barry 5-0 Manuel Hywel

SEMIS
Wessel Nijman 3-5 Nathan Rafferty
Aiden Cope 5-4 Keane Barry

FINAL
Nathan Rafferty 5-2 Aiden Cope

PDC Development Tour 1 – Wigan

QUARTERS
Jim Moston 1-5 Andrew Davidson
Harry Ward 1-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 5-1 Benjamin Smith
George Killingon 2-5 Geert Nenjes

SEMIS
Andrew Davidson 4-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 5-2 Geert Nentjes

FINAL
Nathan Rafferty 0-5 Ted Evetts