Template - Date: Players Championship 25 – 26

Two further Players Championship events take place this weekend from the Metrodome in Barnsley.

 

Both £75,000 events will start at 12.00noon following an 11.00am registration, with Tour Card Holders and top ups from the Challenge Tour for the 128. James Wade won his fourth event of the season with Jose de Souse winning his first at the last double header.

  • The action can be watched live on PDCTV-HD CLICK HERE
  • To follow all of todays results via dart connect CLICK HERE
  • For the full event brief for this event CLICK HERE

For the updated PCOoM, go to rankings area:

PLAYERS CHAMPIONSHIP 25 – September 21st BARNSLEY
Quarter Finals (11)
v
v
v
v
Losers £2,250

Semi Finals (13)
v
v
Losers £3,000

Final (15)
v
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 26 – September 22nd BARNSLEY
Quarter Finals (11)
v
v
v
v
Losers £2,250

Semi Finals (13)
v
v
Losers £3,000

Final (15)
v
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 24 – September 11th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Scott Taylor 6-4 Justin Pipe
James Wade 6-5 Jermaine Wattimena
Jamie Hughes 6-3 James Wilson
Dave Chisnall 6-3 John Henderson
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Scott Taylor 4-7 James Wade
Jamie Hughes 6-7 Dave Chisnall
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-6 Dave Chisnall
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 23 – September 10th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Peter Wright 6-5 Michael van Gerwen
Jose de Sousa 6-5 Jermaine Wattimena
Adrian Lewis 6-2 Martin Schindler
Gerwyn Price 6-2 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Peter Wright 3-7 Jose de Sousa
Adrian Lewis 4-7 Gerwyn Price
Losers £3,000

Final (15)
Jose de Sousa 8-1 Gerwyn Price
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 22 – August 4th HILDESHEIM
Quarter Finals (11)
Ian White 5-6 Mensur Suljovic
Steve Beaton 2-6 Jermaine Wattimena
Brendan Dolan 6-5 Glen Durrant
Cody Harris 6-4 Krzysztof Ratajski
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mensur Suljovic 6-7 Jermaine Wattimena
Brendan Dolan 7-3 Cody Harris
Losers £3,000

Final (15)
Jermaine Wattimena 5-8 Brendan Dolan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 21 – August 3rd HILDESHEIM
Quarter Finals (11)
Ian White 6-4 Mensur Suljovic
Dimitri Van den Bergh 6-5 Ron Meulenkamp
Danny Noppert 6-3 Michael Smith
Krzysztof Ratajski 6-5 Mickey Mansell

Semi-Finals
Dimitri Van den Bergh 7-6 Ian White
Krzysztof Ratajski 7-1 Danny Noppert

Final
Krzysztof Ratajski 8-7 Dimitri Van den Bergh
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 20 – July 17th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Steve Beaton 4-6 Adrian Gray
Peter Wright 6-0 Devon Petersen
Joe Cullen 6-4 Rob Cross
Adrian Lewis 6-2 Jan Dekker
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Adrian Gray 2-7 Peter Wright
Joe Cullen 7-2 Adrian Lewis
Losers £3,000

Final (15)
Peter Wright 8-1 Joe Cullen
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 19 – July 16th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Gabriel Clemens 3-6 Gary Anderson
Peter Wright 6-1 Vincent van der Voort
Justin Pipe 6-2 Ryan Joyce
Ron Meulenkamp 6-5 Harry Ward
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Gary Anderson 3-7 Peter Wright
Justin Pipe 7-4 Ron Meulenkamp
Losers £3,000

Final (15)
Peter Wright 8-5 Justin Pipe
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 18 – June 23rd WIGAN
Quarter Finals (11)
Luke Woodhouse 3-6 Krzysztof Ratajski
Callan Rydz 3-6 James Wade
Dimitri van den Bergh 6-1 William O’Connor
Jose de Sousa 6-2 James Richardson
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Krzysztof Ratajski 5-7 James Wade
Dimitri van den Bergh 5-7 Jose de Sousa
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-5 Jose de Sousa
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 17 – June 22nd WIGAN
Quarter Finals (11)
Jamie Hughes 0-6 Krzysztof Ratajski
Luke Humphries 4-6 James Wilson
Nathan Aspinall 6-3 Dimitri van den Bergh
Ron Meulenkamp 6-2 Boris Koltzov
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Krzysztof Ratajski 7-3 James Wilson
Nathan Aspinall 7-5 Ron Meulenkamp
Losers £3,000

Final (15)
Krzysztof Ratajski 8-3 Nathan Aspinall
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 16 – May 19th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Robert Thornton 6-3 Chris Dobey
Danny Noppert 3-6 Max Hopp
Nathan Aspinall 5-6 Harry Ward
Scott Taylor 1-6 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Robert Thornton 6-7 Max Hopp
Harry Ward 7-4 Jose de Sousa
Losers £3,000

Final (15)
Max Hopp 7-8 Harry Ward
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 15 – May 18th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Chris Dobey 5-6 Michael van Gerwen
Glen Durrant 6-4 Michael Smith
Ron Meulenkamp 6-5 Ian White
Ryan Meikle 2-6 Darius Lananauskas
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 2-7 Glen Durrant
Ron Meulenkamp 4-7 Darius Lananauskas
Losers £3,000

Final (15)
Glen Durrant 8-1 Darius Lananauskas
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 14 – May 1st BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Stephen Bunting 6-3 Joe Cullen
Harry Ward 2-6 Darius Labanauskas
Krzysztof Ratajski 4-6 Arron Monk
Jeffrey de Zwaan 6-5 Ryan Joyce
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Stephen Bunting 7-5 Darius Labanauskas
Arron Monk 3-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
Stephen Bunting 2-8 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 13 – April 30th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Christian Kist 3-6 Nathan Aspinall
Peter Wright 5-6 Adrian Lewis
William O’Connor 6-5 Jeffrey de ZWaan
Justin Pipe 3-6 Daryl Gurney
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Nathan Aspinall 7-4 Adrian Lewis
William O’Connor 7-5 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)
Nathan Aspinall 4-8 William O’Connor
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 12 – April 14th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
James Wade 6-2 Jonny Clayton
John Henderson 6-5 Danny Noppert
Jeffrey de Zwaan 6-3 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 4-7 James Wade
John Henderson 4-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-5 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 11 – April 13th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-1 Andy Boulton
James Wade 6-3 Jonny Clayton
Glen Durrant 5-6 Michael Smith
Jelle Klaasen 2-6 Steve West
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 5-7 James Wade
Michael Smith 7-4 Steve West
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-6 Michael Smith
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 10 – April 7th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-5 Aaron Monk
Jonny Clayton 6-5 Jermaine Wattimena
Mervyn King 4-6 Gabriel Clemens
Tytus Kanik 6-5 Jose Justica
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 2-7 Jonny Clayton
Gabriel Clemens 7-3 Tytus Kanik
Losers £3,000

Final (15)
Jonny Clayton 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 9 – April 6th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
Steve West 6-5 Steve Beaton
James Wade 6-5 Adrian Lewis
Scott Baker 6-5 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 7-5 Steve West
James Wade 7-6 Scott Baker
Losers £3,000

Final (15)
Michael Smith 2-8 James Wade
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 8 – March 17th WIGAN
Quarter Finals (11)
Ian White 3-6 Jonny Clayton
Adrian Lewis 6-2 Vincent van der Voort
Jan Dekker 2-6 Raymond van Barneveld
Andy Boulton 1-6 Keegan Brown
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Adrian Lewis 7-1 Jonny Clayton
Raymond van Barneveld 7-6 Keegan Brown
Losers £3,000

Final (15)
Adrian Lewis 8-3 Raymond van Barneveld
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 7 – March 16th WIGAN
Quarter Finals (11)
Mark McGeeney 6-5 Ron Muelenkamp
Dave Chisnall 6-3 Vincent van der Voort
Gerwyn Price 6-4 Ryan Searle
Daryl Gurney 6-5 Jermaine Wattimena
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mark McGeeney 2-7 Dave Chisnall
Gerwyn Price 2-7 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)

Dave Chisnall 8-6 Daryl Gurney
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 6 – February 24th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Gerwyn Price 6-4 Adrian Lewis
Danny Noppert 6-2 John Henderson
Ricky Evans 6-4 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 3-6 Nathan Aspinall
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 7-2 Nathan Aspinall
Danny Noppert 4-7 Ricky Evans
Losers £3,000

Final (15)

Gerwyn Price 8-4 Ricky Evans
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 5 – February 23rd BARNSLEY
Quarter Finals (11)

Ian White 2-6 Gerwyn Price
James Wade 3-6 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 6-4 John Henderson
Ryan Searle 4-6 Danny Noppert
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Gerwyn Price 7-4 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 7-5 Danny Noppert
Losers £3,000

Final (15)
Gerwyn Price 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 4 – February 17th WIGAN
Quarter Finals (11)

Nathan Aspinall 5-6 Gerwyn Price
Bradley Brooks 5-6 Glen Durrant
Kyle Anderson 2-6 Rob Cross
Dimitri van den Bergh 6-4 Matthew Edgar
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 3-7 Glen Durrant
Rob Cross 5-7 Dimitri van den Bergh
Losers £3,000

Final (15)

Glen Durrant 8-3 Dimitri van den Bergh
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 3 – February 16th WIGAN
Quarter Finals (11)

Michael van Gerwen 6-3 Gavin Carlin
Steve West 5-6 Mervyn King
Ian White 6-4 John Henderson
Chris Dobey 6-3 Peter Wright
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-3 Mervyn King
Ian White 7-5 Chris Dobey
Losers £3,000

Final (15)

Michael van Gerwen 8-5 Ian White
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 2 – February 10th WIGAN
Quarter Finals (11)
Jonny Clayton 6-3 Michael van Gerwen
Dave Chisnall 6-5 James Wade
Ryan Searle 5-6 Joe Cullen
John Henderson 4-6 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Jonny Clayton 5-7 Dave Chisnall
Joe Cullen 4-7 Glen Durrant
Losers £3,000

Final (15)
Dave Chisnall 8-7 Glen Durrant
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 1 – February 9th WIGAN
Quarter Finals (11)
Michael van Gerwen 6-1 Jonny Clayton
Scott Baker 6-3 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 6-3 Harry Ward
Peter Wright 6-5 Michael Smith
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-5 Scott Baker
Jermaine Wattimena 7-2 Peter Wright
Losers £3,000

Final (15)
Michael van Gerwen 8-4 Jermaine Wattimena
Winner £10,000
Runner Up £6,000

Template - Date: European Tour 13 ‘Tour Card Qualifier’

The final European Tour ‘Tour Card Holders’ qualifier of 2019 is on Friday from the Metrodome in Barnsley, for the Gibraltar Darts Trophy from the 27th – 29th of this month.

 

18 UK based ‘Tour Card Holders’ and 6 European ‘Tour Card Holders’ will qualify for this event on Friday afternoon. For the full event brief for this qualifier Click Here

If you qualify for the Gibraltar Darts Trophy, you need to book your flights and accommodation ASAP as this event is from the 27th of this month. Click Here for the full event brief and tournament information including hotels and travel.

Registration on the Day:

  • 09.00 – 11.00 Registration for UK Qualifier 13
  • 11.00 – Registration closes, any player not registered for ET13 UKQ by 11:00 will not be in the draw.
  • 12.00 – ET13 UK Qualifier Begins
  • 12:30 – 14:30 Registration for European Tour Card Holder Qualifier 13. Any player not registered for ET13 ETCHQ by 14:30 will not be in the draw.
  • 15.00 – Approx European Tour Card Holder Qualifier 13 Begins. (Following completion of UK Qualifier)

European Championship:

The top 32 from the final ETOoM Table after event 13 will qualify for the European Championships from Gottingen, Germany from the 24th – 27th October live on ITV4. For the current ETOoM Table Click Here If you are on the APP go to ranking tables.

Entries:

UK Tour Card Holders Qualifier Entries
Kyle Anderson
Jason Askew
Nathan Aspinall
Jamie Bain
Scott Baker
Michael Barnard
Barrie Bates
Steve Beaton
Andy Boulton
Bradley Brooks
Keegan Brown
Stephen Bunting
Kevin Burness
Stephen Burton
Gavin Carlin
Andy Chalmers
Matt Clark
Nathan Derry
Chris Dobey
Brendan Dolan
Eddie Dootson
Mark Dudbridge
Gary Eastwood
Matthew Edgar
Ritchie Edhouse
David Evans
Ricky Evans
Ted Evetts
Nick Fullwell
Kevin Garcia
Andrew Gilding
Adrian Gray
Curtis Hammond
Ryan Harrington
John Henderson
Peter Hudson
Jamie Hughes
Luke Humphries
Adam Hunt
Darren Johnson
Wayne Jones
Ryan Joyce
George Killington
Mervyn King
David Ladley
Steve Lennon
Jamie Lewis
Mickey Mansell
Mark McGeeney
Kyle McKinstry
Ryan Meikle
Arron Monk
Joe Murnan
Dawson Murschell
Tony Newell
Wes Newton
Alan Norris
Richard North
William O’Connor
Robert Owen
Josh Payne
Devon Petersen
Justin Pipe
Nathan Rafferty
James Richardson
Reece Robinson
Paul Rowley
Callan Rydz
Ryan Searle
Kirk Shepherd
Justin Smith
Ross Smith
Simon Stevenson
Alan Tabern
Scott Taylor
Terry Temple
Robert Thornton
Mick Todd
Harry Ward
Darren Webster
Mark Webster
Steve West
Conan Whitehead
Simon Whitlock
Carl Wilkinson
James Wilson
Mark Wilson
Luke Woodhouse
Jonathan Worsley

European Tour Card Holder Qualifier Entries
Toni Alcinas
Christian Bunse
Gabriel Clemens
Jose De Sousa
Jeffrey De Zwaan
Jan Dekker
Max Hopp
Kim Huybrechts
Ronny Huybrechts
Jose Justicia
Vincent Kamphuis
Tytus Kanik
Marko Kantele
Christian Kist
Jelle Klaasen
Maik Kuivenhoven
Darius Labanauskas
Zoran Lerchbacher
Robert Marijanovic
Yordi Meeuwisse
Ron Meulenkamp
John Michael
Geert Nentjes
Danny Noppert
Krzysztof Ratajski
Madars Razma
Cristo Reyes
Mario Robbe
Rowby-John Rodriguez
Martin Schindler
Davy Van Baelen
Raymond van Barneveld
Benito van de Pas
Dimitri Van den Bergh
Vincent Van der Meer
Vincent van der Voort
Dirk van Duijvenbode
Mike van Duivenbode
Niels Zonneveld

Template - Date: INTERNATIONAL DARTS OPEN ‘ET12’

Gerwyn Price retained the International Darts Open title in Riesa with a gritty comeback to defeat Rob Cross 8-6 in Sunday’s final.

 

The Welshman had claimed his maiden European Tour win at the Sachsenarena 12 months ago, and won a second £25,000 title with a memorable display. Cross enjoyed the better of the early stages in the final, leading 2-1 as a 12-darter broke throw before following a 13-darter with a sensational 148 checkout to move 4-2 up.

Price finished 121 to respond with a 12-darter, but tops saw Cross regain his two-leg cushion at 5-3. Price, though, produced some clutch third-dart doubling as he took the next three legs to move 6-5 up, punishing three misses from Cross in leg 11 as he moved back ahead.

Cross found another 13-darter as he levelled, but Price followed a 177 with an 88 finish to edge 7-6 up before taking out 108 on tops to secure the title.

Sunday September 15th

THIRD ROUND (11)
Daryl Gurney 6-5 Steve Beaton
Michael Rosenauer 3-6 Glen Durrant
Nathan Aspinall 6-5 Ricky Evans
Gerwyn Price 6-4 Joe Murnan
Peter Wright 6-3 Mensur Suljovic
Adrian Lewis 6-2 Jonny Clayton
Joe Cullen 0-6 Rob Cross
Richard North 6-5 Steve West

QUARTER FINALS (11)
Daryl Gurney 4-6 Glen Durrant
Nathan Aspinall 4-6 Gerwyn Price
Peter Wright 6-0 Adrian Lewis
Rob Cross 6-1 Richard North

SEMI FINALS (13)
Glen Durrant 3-7 Gerwyn Price
Peter Wright 6-7 Rob Cross

FINAL (15)
Gerwyn Price 8-6 Rob Cross

Prize Fund:

Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
Total: £140,000 

HISTORY:

2019 Gerwyn Price 8-6 Rob Cross
2018
Gerwyn Price 8:3 Simon Whitlock
2017 Peter Wright 6:5 Kim Huybrechts
2016 Mensur Suljovic 6:5 Kim Huybrechts
2015 Michael Smith 6:3 Benito van de Pas

Results:

FIRST ROUND
Harry Ward 6-4 Reece Robinson
William O’Connor 6-4 Benito van de Pas
Christian Jentschke 3-6 Justin Pipe
Arron Monk 5-6 Kyle Anderson
John Henderson 6-4 Brett Claydon
James Richardson 6-3 Mike Poge
Mickey Mansell 5-6 Danny Noppert
Mike De Decker 4-6 Michael Rosenauer
Richard North 6-5 Boris Koltsov
Daniel Larsson 3-6 Steve West
Ritchie Edhouse 6-2 Davyd Venken
Manfred Bilderl 1-6 Luke Woodhouse
Adam Hunt 3-6 Dimitri Van den Bergh
Andy Boulton 5-6 Steffen Siepmann
Joe Murnan 6-5 Jelle Klaasen
Davy Van Baelen 6-0 Ole Luckow

SECOND ROUND
Nathan Aspinall 6-3 Justin Pipe
Krzysztof Ratajski 3-6 Michael Rosenauer
Glen Durrant 6-3 James Richardson
Rob Cross 6-1 John Henderson
Adrian Lewis 6-4 William O’Connor
Daryl Gurney 6-5 Danny Noppert
Steve Beaton 6-4 Luke Woodhouse
Gerwyn Price 6-4 Kyle Anderson
Ricky Evans 6-4 Dimitri Van den Bergh
Jamie Hughes 3-6 Steve West
Jonny Clayton 6-4 Steffan Siepmann
Jeffrey de Zwaan 3-6 Joe Murnan
Joe Cullen 6-5 Davy van Baelen
Ian White 5-6 Richard North
Mensur Suljovic 6-0 Harry Ward
Peter Wright 6-4 Ritchie Edhouse

Template - Date: PDPA Seminar

The fifth annual PDPA seminar takes place on Tuesday evening the 10th September from the Rigby Room, Barnsley Metrodome from 7.30pm, following the event during the day.

 

We are pleased to announce that this years seminar will feature ex-professional footballer and the founder of Sporting Chance; Tony Adams MBE.

Tony Adams will be joined by his wonderful team at Sporting Chance to deliver to our members the services they provide, and if you need any help it is there for you on a confidential basis.

Inspired by his own recovery whilst still playing professional football, he saw a need for sports people to have help when they needed it in a safe environment.

Also joining the evening is our official PDPA solicitor Mr Gareth Williams from GHW solicitors, as well as dealing with most legal issues. He specialises in Sports Law, particularly contracts and was a big part of the discussions with the PDC over the recent PDC Playing Contract.

So he will discuss with our members the issues surrounding contracts, including disputes, image rights and disciplinary matters.

Prosperity Wealth is our newest PDPA Partner, there services in wealth management and financial advice include, pensions, mortgages, investments and protection.

Trevor Willday, Matt Bell and Wayne Coombs will be in attendance to show our members the services they offer.

The PDPA will also offer updates on other current issues,

We look forward to seeing you all there!

The PDPA

Template - Date: PDC 2020 Calendar of events

The 2020 Professional Darts Corporation calendar has been confirmed, with over 150 days of darts to take place on the circuit next year including a first visit for the PDC European Tour to Hungary.

 

Another exciting year will begin with Qualifying School from January 16-19, with simultaneous events being held in the UK and Germany as players bid to secure coveted PDC Tour Cards to compete on the ProTour.

The Ladbrokes Masters sees the top 16 return to action in Milton Keynes from January 31-February 2 for the first televised event following the conclusion of the William Hill World Darts Championship on New Year’s Day.

The Unibet Premier League season then begins on Thursday February 6 at the new P&J Live arena in Aberdeen, beginning the 17-night tour of the UK, Ireland, Netherlands and Germany.

The tournament will then move to Nottingham, Cardiff and Dublin during the remainder of February before the visit to Westpoint Exeter on Thursday March 5, which is followed by further league nights in Liverpool and Newcastle and a double-header at Rotterdam Ahoy on March 25-26, which includes Judgement Night.

The remaining players will then compete across the final seven league nights in a bid to secure Play-Off places, beginning on Thursday April 2 in Belfast before moving to Sheffield, Manchester, Berlin, Birmingham, Glasgow and Leeds to conclude the regular season, with the Play-Offs seeing the destiny of the title confirmed on Thursday May 21 with the semi-finals and final at The O2 in London.

2020 PDC Calendar

Another exciting year will begin with Qualifying School from January 16-19, with simultaneous events being held in the UK and Germany as players bid to secure coveted PDC Tour Cards to compete on the ProTour.

The Ladbrokes Masters sees the top 16 return to action in Milton Keynes from January 31-February 2 for the first televised event following the conclusion of the William Hill World Darts Championship on New Year’s Day.

The Unibet Premier League season then begins on Thursday February 6 at the new P&J Live arena in Aberdeen, beginning the 17-night tour of the UK, Ireland, Netherlands and Germany.

The tournament will then move to Nottingham, Cardiff and Dublin during the remainder of February before the visit to Westpoint Exeter on Thursday March 5, which is followed by further league nights in Liverpool and Newcastle and a double-header at Rotterdam Ahoy on March 25-26, which includes Judgement Night.

The remaining players will then compete across the final seven league nights in a bid to secure Play-Off places, beginning on Thursday April 2 in Belfast before moving to Sheffield, Manchester, Berlin, Birmingham, Glasgow and Leeds to conclude the regular season, with the Play-Offs seeing the destiny of the title confirmed on Thursday May 21 with the semi-finals and final at The O2 in London.

The 30 Players Championship events to be held in 2020 will begin with three double-headers during February ahead of the Ladbrokes UK Open, which will take place from March 6-8 at the Butlin’s Minehead Resort.

The European Tour kicks off in March with events in Sindelfingen and Leverkusen, with April’s event in Munich followed in May with tournaments in Graz and Riesa either side of the first visit to Hungary as Budapest plays host to a tournament from May 8-10.

Following a first event in Trier, Germany from June 26-28, the European Tour will then return to Hildesheim and Jena on the first two weekends of July. Dutch city Leeuwarden will also host the European Tour for the first time from September 11-13, ahead of the annual visit to Gibraltar a fortnight later.

The venue for the 12th European Tour event will be confirmed in due course, while both Prague and Copenhagen remain potential future venues after staging European Tour events in 2019.

The World Cup of Darts will be held from June 18-21 in Hamburg, before the hugely popular Betfred World Matchplay takes place from July 18-26 in Blackpool.

Both the Paddy Power Champions League of Darts and World Series of Darts Finals will move forward in the calendar to September, ahead of the BoyleSports World Grand Prix in Dublin in October.

The European Championship will return to Dortmund from October 29-November 1, with the Grand Slam of Darts taking place from November 14-22 in Wolverhampton.

The Ladbrokes Players Championship Finals at the Butlin’s Minehead Resort takes place from November 27-29, with the dates for the 2020/2021 William Hill World Darts Championship to be confirmed during 2020.

The European Tour event in Leeuwarden in September will be followed by a Players Championship double-header, with Barnsley, Wigan, Hildesheim and Dublin continuing to host ProTour events during 2020.

Both the Challenge Tour and Development Tour circuits will again see five weekends take place, each featuring four events per weekend, during the year. Four weekends on each tour will be held in Wigan, with Hildesheim also hosting the Development Tour and Milton Keynes hosting the Challenge Tour.

“We’ve enjoyed some remarkable growth in recent years and 2020 will be another exciting year on the PDC circuit,” said PDC Chairman Barry Hearn. “As always, the year begins with Qualifying School and this really is the land of opportunity for ambitious darts players.

“It’s encouraging to see another new country, Hungary, joining the European Tour circuit alongside new destinations within Germany and the Netherlands, and the 30 Players Championship events will form the backbone of the ProTour in giving all players their chance to qualify for our televised tournaments.

“In addition, we will continue to support our affiliated tours worldwide as the sport maintains its incredible worldwide growth, while we also look ahead with excitement to the 2020 World Series of Darts.”

Details of 2020 World Series of Darts events will be confirmed in due course for the international events to be held throughout the year around the world, having visited America, Germany, Australia and New Zealand during 2019.

Tickets for the 2020 Unibet Premier League will go on sale in October 2019, with a Priority Sale period for PDCTV-HD Annual Subscribers from Thursday October 3 and General Sale from Thursday October 10.

Ticket information for the 2020 Ladbrokes Masters will be announced in due course.

Weekend Break Packages for the Ladbrokes UK Open at the Butlin’s Minehead Resort can be booked through www.bigweekends.com.

Ticket information for all events will be confirmed at www.pdc.tv/tickets once finalised.

Entry information for the 2020 PDC Qualifying Schools will be announced in due course at www.pdc.tv/QSchool.

* All dates and venues are correct at time of publication. Any changes would be advertised at www.pdc.tv and made in accordance with advertised PDC rules.

Template - Date: 2020 Unibet Premier League Dates & Venues:

The 2020 Unibet Premier League season will begin at the new P&J Live arena in Aberdeen on Thursday February 6 to open a 17-night tour for the sport’s widest-reaching event.

 

Aberdeen has been a sell-out destination for the Premier League for over a decade, welcoming capacity crowds to the AECC complex.

A move to the P&J Live arena – part of a new event complex close to Aberdeen airport – will see the Premier League season open in style on Thursday February 6 in front of a record crowd for the event in the city.

2020 Unibet Premier League dates (PDC)

The tournament will then move to Nottingham, Cardiff and Dublin during the remainder of February before the visit to Westpoint Exeter on Thursday March 5 ahead of the UK Open.

Further league nights in Liverpool and Newcastle will be followed by a double-header at Rotterdam Ahoy on March 25-26, the second of which will be Judgement Night, as the popular Dutch venue welcomes back the Premier League.

The remaining players will then compete across the final seven league nights in a bid to secure Play-Off places, beginning on Thursday April 2 in Belfast.

Sheffield and Manchester then host further league nights before the Premier League visits Berlin for a third successive year on Thursday April 23, with German fans having flocked to the Mercedes-Benz Arena during 2017 and 2018.

League nights in Birmingham, Glasgow and Leeds follow to conclude the regular season, with the Play-Offs then seeing the destiny of the title confirmed on Thursday May 21 with the semi-finals and final at The O2 in London.

2020 Unibet Premier League Schedule

Night One
Thursday February 6
P&J Live, Aberdeen

Night Two
Thursday February 13
Motorpoint Arena, Nottingham

Night Three
Thursday February 20
Motorpoint Arena, Cardiff

Night Four
Thursday February 27
3Arena, Dublin

Night Five
Thursday March 5
Westpoint Exeter

Night Six
Thursday March 12
M&S Bank Arena, Liverpool

Night Seven
Thursday March 19
Utilita Arena, Newcastle

Night Eight
Wednesday March 25
Rotterdam Ahoy
Judgment

Night Nine
Thursday March 26
Rotterdam Ahoy

Night Ten
Thursday April 2
The SSE Arena, Belfast

Night 11
Thursday April 9
FlyDSA Arena, Sheffield

Night 12
Thursday April 16
The Manchester Arena

Night 13
Thursday April 23
Mercedes-Benz Arena, Berlin

Night 14
Thursday April 30
Arena Birmingham

Night 15
Thursday May 7
The SSE Hydro, Glasgow

Night 16
Thursday May 14
First Direct Arena, Leeds

Play-Offs
Thursday May 21 The O2, London

Template - Date: European Darts Matchplay ‘ET11’

The Bradford ace claimed the third ranking title of his career in brilliant fashion as he overcame World Champion Van Gerwen with a clinical and confident showing.

 

Having never previously won past the semi-finals on the European Tour, Cullen saw off William O’Connor, Glen Durrant and James Wade on Sunday to book his spot in the decider at the Maimarkthalle. He showed no nerves against the World Champion, opening the final with a 180 and claiming four of the opening five legs to move 4-1 up, including a 14-darter to break throw.

Van Gerwen responded in the sixth, only to see Cullen power home a 170 checkout to bring the German crowd to their feet as he opened up a 5-2 lead. Van Gerwen showed his class with three legs in a row to level the final, but Cullen regained the edge with success 13-darters to lead 7-5 – punishing misses from the Dutchman to break – before an 88 finish for a 14-darter secured the £25,000 title.

Joe Cullen (PDC Europe)

“To beat Michael in the final is amazing,” said Cullen, who averaged over 101 in the final.“It’s the biggest moment in my career, it’s great.

A four-time European Tour winner in 2019, Van Gerwen saw his bid to add further honours ended in the final for a second successive week, having lost out to Mensur Suljovic in the Austrian Darts Championship last Sunday.

Van Gerwen had avenged that loss by seeing off Suljovic 6-4 in the third round, before edging out Krzysztof Ratajski in the quarter-finals and then storming past Dave Chisnall with a 7-1 semi-final win.

Michael van Gerwen (PDC Europe)

Wade survived a missed match dart against Wayne Jones in the third round before seeing off Jonny Clayton 6-4 in the quarter-finals, but lost out in his bid for a second European Darts Matchplay title to Cullen.

Chisnall, June’s Danish Darts Open winner, saw his hopes of a second European Tour title of the year ended in crushing style by Van Gerwen in the last four after he had seen off Ricky Evans and Rob Cross on the day.

Durrant averaged 110 in an outstanding 6-3 third round win over Gerwyn Price earlier on Sunday, while Ratajski survived a missed match dart from Adrian Lewis in their last 16 tie. Cullen’s success sees him move back into the world’s top 16 as he jumps three places to 15th following the Mannheim triumph.

For the up to date ETOoM Table CLICK HERE

Sunday September 8th

Afternoon Session (12.00 BST)

THIRD ROUND (11)
Michael van Gerwen 6-4 Mensur Suljovic
Adrian Lewis 5-6 Krzysztof Ratajski
Daryl Gurney 4-6 Rob Cross
Dave Chisnall 6-1 Ricky Evans
Ian White 5-6 Jonny Clayton
James Wade 6-5 Wayne Jones
William O’Connor 3-6 Joe Cullen
Gerwyn Price 3-6 Glen Durrant

Evening Session (18.15 BST)

QUARTER FINALS (11)
Michael van Gerwen 6-5 Krzysztof Ratajski
Rob Cross 5-6 Dave Chisnall
Jonny Clayton 4-6 James Wade
Joe Cullen 6-2 Glen Durrant

SEMI FINALS (13)
Michael van Gerwen 7-1 Dave Chisnall
James Wade 5-7 Joe Cullen

FINAL (15)
Michael van Gerwen 5-8 Joe Cullen

Prize Fund:

Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
Total: £140,000 

RESULTS:

FIRST ROUND (11)
Scott Taylor 6-5 Matthew Edgar
Bradley Brooks 6-4 Mark McGeeney
Ryan Meikle 6-3 Brett Claydon
Dennis Nilsson 3-6 Marvin Wehder
Cody Harris 6-4 Ross Smith
Dirk van Duijvenbode 6-5 Krzysztof Kciuk
John Henderson 6-3 Ryan Joyce
Gabriel Clemens 6-2 Steffen Siepmann
Florian Hempel 3-6 Simon Stevenson
Jamie Hughes 6-5 Wesley Plaisier
Keegan Brown 6-3 Simon Whitlock
Maik Kuivenhoven 3-6 Karsten Koch
Robert Thornton 5-6 Kim Huybrechts
Michael Smith 6-3 Steve Lennon
Max Hopp 5-6 William O’Connor
Jeffrey de Zwaan 4-6 Wayne Jones

SECOND ROUND (11)
Dave Chisnall 6-2 Ryan Meikle
Jonny Clayton 6-4 Scott Taylor
James Wade 6-2 Bradley Brooks
Adrian Lewis 6-2 Dirk van Duijvenbode
Glen Durrant 6-3 Cody Harris
Daryl Gurney 6-4 John Henderson
Gerwyn Price 6-3 Simon Stevenson
Rob Cross 6-0 Marvin Wehder
Ricky Evans 6-3 Karsten Koch
Ian White 6-3 Gabriel Clemens
Krzysztof Ratajski 6-5 Keegan Brown
Michael van Gerwen 6-2 Michael Smith
Mensur Suljovic 6-1 Kim Huybrechts
Peter Wright 5-6 William O’Connor
Nathan Aspinall 3-6 Wayne Jones
Joe Cullen 6-3 Jamie Hughes

Template - Date: Austrian Darts Championship ‘ET10’

Mensur Suljovic defeated Michael van Gerwen 8-7 to win the Austrian Darts Championship in Vienna.

 

Home hero Mensur Suljovic took glory in the Austrian Darts Championship in Vienna with a rousing comeback from 6-3 down to win the final against Michael van Gerwen 8-7 on Sunday night.

Suljovic having never previously won a stage match in his home city, the Austrian number one rose to the challenge as he claimed his third PDC European Tour title, scooping a £25,000 top prize.

Van Gerwen played his part in a hugely entertaining final, taking a 2-0 lead and then landing a brilliant ten-darter as he moved 3-2 up. Suljovic capitalised on three missed doubles to level in leg six, only for Van Gerwen to take the next three as he moved 6-3 up.

Four missed doubles in leg ten from the World Champion allowed Suljovic to hit back, and he then took out 121 and 86 to delight the Vienna crowd by pulling level.

A miss at double 15 for a 150 checkout in the next allowed Van Gerwen to move a leg away from the title at 7-6, with Suljovic taking the game to a decider.

A timely 180 from Van Gerwen saw him be first to a finish in the final leg, but he missed the bull to take out 84 before Suljovic took out 70 on his favoured double 14 to claim a momentous victory.

  • For the Current ETOoM Table CLICK HERE
  • If on the APP go to the rankings area.

Sunday September 1st

(Afternoon Session)

THIRD ROUND (11)
Gerwyn Price 1-6 Vincent van der Voort
Adrian Lewis 2-6 Cameron Menzies
Mensur Suljovic 6-2 James Wilson
Ian White 6-2 Keegan Brown
Rowby-John Rodriguez 6-5 Mike De Decker
Peter Wright 6-5 Joe Cullen
Dave Chisnall 3-6 Ricky Evans
Michael van Gerwen 6-3 Jeffrey de Zwaan

(Evening Session)

QUARTER FINALS (11)
Vincent van der Voort 6-4 Cameron Menzies
Mensur Suljovic 6-4 Ian White
Rowby-John Rodriguez 5-6 Peter Wright
Ricky Evans 0-6 Michael van Gerwen

SEMI FINALS (13)
Vincent van der Voort 4-7 Mensur Suljovic
Peter Wright 6-7 Michael van Gerwen

FINAL (15)
Mensur Suljovic 8-7 Michael van Gerwen

Prize Fund:

Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
TOTAL: £140,000

FULL RESULTS:

FIRST ROUND (11)
William O’Connor 4-6 Brendan Dolan
James Wilson 6-2 Gavin Carlin
Adam Gawlas 6-5 Ross Smith
Ted Evetts 3-6 Rusty-Jake Rodriguez
Cameron Menzies 6-1 Kevin Munch
Dietmar Burger 6-3 Cor Dekker
Justin Pipe 4-6 Vincent van der Voort
Jermaine Wattimena 5-6 Christian Bunse
Alex Steinbauer 4-6 Kirk Shepherd
Mark Webster 3-6 Dimitri Van den Bergh
Luke Humphries 6-5 Jamie Hughes
Hannes Schnier 5-6 Keegan Brown
Mike De Decker 6-5 Chris Dobey
Rowby-John Rodriguez 6-5 Josh Payne
Jeffrey de Zwaan 6-3 Christian Goedl
Kyle Anderson 6-4 Stephen Bunting

SECOND ROUND (11)
Steve Beaton 5-6 James Wilson
Simon Whitlock 4-6 Vincent van der Voort
Gerwyn Price 6-4 Brendan Dolan
Dave Chisnall 6-2 Dietmar Burger
Ricky Evans 6-1 Kirk Shepherd
Michael Smith 2-6 Cameron Menzies
Ian White 6-1 Rusty-Jake Rodriguez
Adrian Lewis 6-4 Christian Bunse
Nathan Aspinall 4-6 Keegan Brown
Daryl Gurney4-6 Rowby-John Rodriguez
Jonny Clayton 3-6 Mike De Decker
Peter Wright 6-5 Dimitri Van den Bergh
Mensur Suljovic 6-2 Adam Gawlas
Joe Cullen 6-2 Luke Humphries
Michael van Gerwen 6-2 Kyle Anderson
Darren Webster 4-6 Jeffrey de Zwaan