Template - Date: Players Championship 16

21-year-old Ward, who won his PDC Tour Card at UK Qualifying School in January 2019, continued his remarkable rise with a first title within four months of playing full-time on the professional circuit on the second day of the ProTour weekend double-header.

 

The Derbyshire youngster was ranked 88th on the PDC Order of Merit at the start of play, but produced a string of impressive displays to reach his third ranking quarter-final of the year. Defeats of Vincent Kamphuis, Madars Razma, James Richardson led to a meeting with World Championship runner-up Michael Smith in the Last 16, where a 145 finish saw him come through a deciding leg.

Ward then overcame Nathan Aspinall 6-5, which he followed up with a 7-4 win over Jose de Sousa to reach the final where he held his nerve to defeat Hopp and claim the £10,000 star prize. The final between 21-year-old Ward and 22-year-old Hopp began with a stunning 133 checkout from Ward, who doubled his lead only for Hopp to fire back to restore parity.

Ward fired in his 20th 180 of the day before finding tops to break throw and 5-3 up, and followed it up with another 13-darter to take a commanding 6-3 lead. Hopp once again fought back, taking out a magnificent 150 finish to make it three straight legs for the German number one, who was bidding for his third PDC title in just over a year.

At 7-6 up, Ward missed three match darts, allowing Hopp to his double ten with his last dart in hand to take a thrilling encounter to a last-leg shoot-out. Hopp piled on the pressure with visits of 180 and 125, but Ward was unshaken as he took out 68 to seal a historic win in his short career.

It was also a significant day for Robert Thornton, who returned to form with a win over Michael van Gerwen in the Last 32, which he followed with the third nine-dart finish of his career in a 6-3 win over Krzyszytof Ratakski.

The former World Grand Prix champion then defeated Chris Dobey to reach his first PDC semi-final in almost two years, where he was eventually defeated by Hopp. Back-to-back quarter-final appearances across the weekend for Dobey move him into the world’s top 32 for the first time, Challenge Tour high-flyer Scott Taylor reached his second ProTour quarter-final and Portgual’s Jose de Sousa reached his first PDC semi-final.

Peter Wright, Adrian Lewis and Corey Cadby all fell before the Last 16 stage, while Raymond van Barneveld and Players Championship 15 winner Glen Durrant both suffered first round defeats. Scotland’s Robert Thornton hit a 9 Darter. following on from the feat done by Dave Chisnall yesterday in his match v Krzysztof Ratajski which is the 24th 9 Darter this year in the PDC.

PCOoM, go to rankings area:

PLAYERS CHAMPIONSHIP 16 – May 19th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Robert Thornton 6-3 Chris Dobey
Danny Noppert 3-6 Max Hopp
Nathan Aspinall 5-6 Harry Ward
Scott Taylor 1-6 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Robert Thornton 6-7 Max Hopp
Harry Ward 7-4 Jose de Sousa
Losers £3,000

Final (15)
Max Hopp 7-8 Harry Ward
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 15 – May 18th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Chris Dobey 5-6 Michael van Gerwen
Glen Durrant 6-4 Michael Smith
Ron Meulenkamp 6-5 Ian White
Ryan Meikle 2-6 Darius Lananauskas
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 2-7 Glen Durrant
Ron Meulenkamp 4-7 Darius Lananauskas
Losers £3,000

Final (15)
Glen Durrant 8-1 Darius Lananauskas
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 14 – May 1st BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Stephen Bunting 6-3 Joe Cullen
Harry Ward 2-6 Darius Labanauskas
Krzysztof Ratajski 4-6 Arron Monk
Jeffrey de Zwaan 6-5 Ryan Joyce
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Stephen Bunting 7-5 Darius Labanauskas
Arron Monk 3-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
Stephen Bunting 2-8 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 13 – April 30th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Christian Kist 3-6 Nathan Aspinall
Peter Wright 5-6 Adrian Lewis
William O’Connor 6-5 Jeffrey de ZWaan
Justin Pipe 3-6 Daryl Gurney
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Nathan Aspinall 7-4 Adrian Lewis
William O’Connor 7-5 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)
Nathan Aspinall 4-8 William O’Connor
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 12 – April 14th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
James Wade 6-2 Jonny Clayton
John Henderson 6-5 Danny Noppert
Jeffrey de Zwaan 6-3 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 4-7 James Wade
John Henderson 4-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-5 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 11 – April 13th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-1 Andy Boulton
James Wade 6-3 Jonny Clayton
Glen Durrant 5-6 Michael Smith
Jelle Klaasen 2-6 Steve West
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 5-7 James Wade
Michael Smith 7-4 Steve West
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-6 Michael Smith
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 10 – April 7th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-5 Aaron Monk
Jonny Clayton 6-5 Jermaine Wattimena
Mervyn King 4-6 Gabriel Clemens
Tytus Kanik 6-5 Jose Justica
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 2-7 Jonny Clayton
Gabriel Clemens 7-3 Tytus Kanik
Losers £3,000

Final (15)
Jonny Clayton 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 9 – April 6th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
Steve West 6-5 Steve Beaton
James Wade 6-5 Adrian Lewis
Scott Baker 6-5 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 7-5 Steve West
James Wade 7-6 Scott Baker
Losers £3,000

Final (15)
Michael Smith 2-8 James Wade
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 8 – March 17th WIGAN
Quarter Finals (11)
Ian White 3-6 Jonny Clayton
Adrian Lewis 6-2 Vincent van der Voort
Jan Dekker 2-6 Raymond van Barneveld
Andy Boulton 1-6 Keegan Brown
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Adrian Lewis 7-1 Jonny Clayton
Raymond van Barneveld 7-6 Keegan Brown
Losers £3,000

Final (15)
Adrian Lewis 8-3 Raymond van Barneveld
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 7 – March 16th WIGAN
Quarter Finals (11)
Mark McGeeney 6-5 Ron Muelenkamp
Dave Chisnall 6-3 Vincent van der Voort
Gerwyn Price 6-4 Ryan Searle
Daryl Gurney 6-5 Jermaine Wattimena
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mark McGeeney 2-7 Dave Chisnall
Gerwyn Price 2-7 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)

Dave Chisnall 8-6 Daryl Gurney
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 6 – February 24th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Gerwyn Price 6-4 Adrian Lewis
Danny Noppert 6-2 John Henderson
Ricky Evans 6-4 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 3-6 Nathan Aspinall
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 7-2 Nathan Aspinall
Danny Noppert 4-7 Ricky Evans
Losers £3,000

Final (15)

Gerwyn Price 8-4 Ricky Evans
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 5 – February 23rd BARNSLEY
Quarter Finals (11)

Ian White 2-6 Gerwyn Price
James Wade 3-6 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 6-4 John Henderson
Ryan Searle 4-6 Danny Noppert
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Gerwyn Price 7-4 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 7-5 Danny Noppert
Losers £3,000

Final (15)
Gerwyn Price 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 4 – February 17th WIGAN
Quarter Finals (11)

Nathan Aspinall 5-6 Gerwyn Price
Bradley Brooks 5-6 Glen Durrant
Kyle Anderson 2-6 Rob Cross
Dimitri van den Bergh 6-4 Matthew Edgar
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 3-7 Glen Durrant
Rob Cross 5-7 Dimitri van den Bergh
Losers £3,000

Final (15)

Glen Durrant 8-3 Dimitri van den Bergh
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 3 – February 16th WIGAN
Quarter Finals (11)

Michael van Gerwen 6-3 Gavin Carlin
Steve West 5-6 Mervyn King
Ian White 6-4 John Henderson
Chris Dobey 6-3 Peter Wright
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-3 Mervyn King
Ian White 7-5 Chris Dobey
Losers £3,000

Final (15)

Michael van Gerwen 8-5 Ian White
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 2 – February 10th WIGAN
Quarter Finals (11)
Jonny Clayton 6-3 Michael van Gerwen
Dave Chisnall 6-5 James Wade
Ryan Searle 5-6 Joe Cullen
John Henderson 4-6 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Jonny Clayton 5-7 Dave Chisnall
Joe Cullen 4-7 Glen Durrant
Losers £3,000

Final (15)
Dave Chisnall 8-7 Glen Durrant
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 1 – February 9th WIGAN
Quarter Finals (11)
Michael van Gerwen 6-1 Jonny Clayton
Scott Baker 6-3 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 6-3 Harry Ward
Peter Wright 6-5 Michael Smith
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-5 Scott Baker
Jermaine Wattimena 7-2 Peter Wright
Losers £3,000

Final (15)
Michael van Gerwen 8-4 Jermaine Wattimena
Winner £10,000
Runner Up £6,000

Template - Date: European Tour 7/8 TCH Qualifiers

Friday, from the Metrodome in Barnsley saw two more European Tour qualifiers for Tour Card Holders and the top of the Challenge Tour Table.

 

Players who qualify for either the Dutch Darts Masters or the Danish Darts Open, please click the information for each event below.

European Tour 7:

Dutch Darts Masters from Zwolle, Netherlands 24th-26th May CLICK HERE
18 UK Qualifiers:
Steve Beaton, Michael Smith, Natahan Aspinall, Mervyn King, Ryan Harrington, Harry Ward, Mickey Mansell, Ritchie Edhouse, Keegan Brown, Ross Smith, Glen Durrant, Luke Woodhouse, William O’Connor, Alan Norris, Kyle Anderson, Brendan Dolan, Andy Boulton, Ryan Joyce.
6 European Qualifiers:
Rowby-John Rodriguez, Raymond van Barneveld, Max Hopp, Krzysztof Ratajski, Vincent van der Voort, Danny Noppert.

European Tour 8:

Danish Darts Open from Copenhagen, Denmark from 14th-16th June CLICK HERE
18 UK Qualifiers:
Michael Smith, Steve Beaton, Nathan Aspinall, Mervyn King, Chris Dobey, Glen Durrant, Kyle Anderson, Scott Taylor, Luke Woodhouse, Steve Lennon, Steve West, Kevin Burness, Reece Robinson, Mick Todd, Ryan Harrington, William O’Connor, Kirk Shepherd, Ryan Joyce.
6 European Qualifiers:
Krzysztof Ratajski, Gabriel Clemens, Vincent van der Voort, Martin Schindler, Jose Justica, Jose de Souza

Template - Date: UNIBET Premier League LEEDS

Daryl Gurney and James Wade secured the final two places in the Unibet Premier League Play-Offs as Michael van Gerwen topped the league after Night 16 in Leeds.

 

Gurney progressed to the semi-finals for the first time with an 8-3 win over 2018 finalist Michael Smith, pulling clear from two-all by winning six of the next seven legs.

“I’m delighted,” said Gurney. “I knew I had to win tonight and I was probably the most focused I’ve ever been. Now I’m in the Play-Offs I’ll do my best to win the title.”

Michael van Gerwen’s 8-5 win over Mensur Suljovic ended the Austrian’s Play-Off hopes and meant 2009 champion Wade qualified for the semi-finals without throwing a dart.

Gerwyn Price defeated Peter Wright 8-3 to end the season with victory, although he was left to rue six draws during the campaign as he missed out on the Play-Offs by a point.

James Wade ended Rob Cross’s chances of topping the table with an 8-6 win in the final game of the night, so Michael van Gerwen is the top of the table for the sixth consecutive time.

Daryl Gurney (Lawrence Lustig, PDC)

Night 16 – Thursday May 16th

First Direct Arena, Leeds
Gerwyn Price 8-3 Peter Wright
Daryl Gurney 8-3 Michael Smith
Michael van Gerwen 8-5 Mensur Suljovic
James Wade 8-6 Rob Cross

Play Offs – Thursday 23rd May

O2, London
Semi Finals
Rob Cross v James Wade
Michael van Gerwen v Daryl Gurney

Final
Rob Cross/James Wade v Michael van Gerwen/Daryl Gurney

Template - Date: BetVictor World Cup

The Netherlands will begin the defence of their BetVictor World Cup of Darts title against Spain in Hamburg next month, with the draw for this year’s event now made.

 

The Dutch won a fourth title in last year’s event, with World Champion Michael van Gerwen partnered in 2019 by debutant Jermaine Wattimena. They will take on Spain – the 2010 semi-finalists – in the first round at the Barclaycard Arena in Hamburg, with this year’s event being held from June 6-9.

England will be represented by Rob Cross and Michael Smith and they will take on the Philippines, while Scotland’s Gary Anderson and Peter Wright drew Denmark. Gerwyn Price and Jonny Clayton will compete as third seeds Wales, and they will meet Singapore, who will be captained by legendary Paul Lim.

Fifth seeds Australia, represented by Simon Whitlock and Kyle Anderson, will face Finland, while Northern Ireland will play South Africa. Kim Huybrechts and Dimitri Van den Bergh reached the semi-finals for Belgium in 2018, and they will team up again as they take on Hong Kong in the opening round, while Mensur Suljovic will star for number eight seeds Austria, who will play Russia.

Host Nation Germany see Max Hopp and Martin Schindler continue the partnership which has seen them reach the quarter-finals for the past two years, and they will begin their campaign against Hungary.

2019 BetVictor World Cup of Darts

Draw Bracket
(1) England v Philippines
Republic of Ireland v Greece
(8) Austria v Russia
China v USA
(5) Australia v Finland
Italy v Canada
(4) Netherlands v Spain
Poland v Czech Republic
(2) Scotland v Denmark
Brazil v Sweden
(7) Belgium v Hong Kong
Hungary v Germany
(6) Northern Ireland v South Africa
New Zealand v Lithuania
(3) Wales v Singapore
Gibraltar v Japan

Nations & Competing Players

(Seed 1) England – Rob Cross & Michael Smith
(Seed 2) Scotland – Gary Anderson & Peter Wright
(Seed 3) Wales – Gerwyn Price & Jonny Clayton
(Seed 4) Netherlands – Michael van Gerwen & Jermaine Wattimena
(Seed 5) Australia – Simon Whitlock & Kyle Anderson
(Seed 6) Northern Ireland – Daryl Gurney & Brendan Dolan
(Seed 7) Belgium – Kim Huybrechts & Dimitri Van den Bergh
(Seed 8) Austria – Mensur Suljovic & Zoran Lerchbacher
Brazil – Diogo Portela & Artur Valle
Canada – Dawson Murschell & Jim Long
China – Xiaochen Zong & Qingyu Zhan
Czech Republic – Pavel Jirkal & Karel Sedlacek
Denmark – Per Laursen & Niels Heinsøe
Finland – Marko Kantele & Kim Viljanen
Germany – Max Hopp & Martin Schindler
Gibraltar – Dyson Parody & Antony Lopez
Greece – John Michael & Veniamin Symeonidis
Hong Kong – Royden Lam & Kai Fan Leung
Hungary – Pal Szekely & Janos Vegso
Italy – Andrea Micheletti & Stefano Tomassetti
Japan – Seigo Asada & Haruki Muramatsu
Lithuania – Darius Labanauskas & Mindaugas Barauskas
New Zealand – Cody Harris & Haupai Puha
Philippines – Lourence Ilagan & Noel Malicdem
Poland – Krzysztof Ratajski & Tytus Kanik
Republic of Ireland – Steve Lennon & William O’Connor
Russia – Boris Koltsov & Aleksey Kadochnikov
Singapore – Paul Lim & Harith Lim
South Africa – Devon Petersen & Vernon Bouwers
Spain – Cristo Reyes & Toni Alcinas
Sweden – Dennis Nilsson & Magnus Caris
United States of America – Darin Young & Chuck Puleo

Thursday June 6th

(19.00 local time, 18.00 BST)

First Round x8

Friday June 7th

(19.00 local time, 18.00 BST)

First Round x8

Saturday June 8th

(13.00 local time, 18.00 BST)

Second Round x4

(19.00 local time, 18.00 BST)

Second Round x4

Sunday June 9th

(12.00 local time, 18.00 BST)

Quarter-Finals

(19.00 local time, 18.00 BST)

Semi-Finals
Final

Template - Date: Challenge Tour

Stephen Burton won the final Challenge Tour event of the weekend and now tops the Order of Merit Table.

 

The year’s second Challenge Tour weekend featured four £10,000 tournaments played for PDPA Associate Members across Saturday and Sunday. Burtons win on Sunday was over Patrick van den Boogaard.

Jesus Noguera won his first PDC event with the first Challenge Tour on Sunday with Cameron Menzies and Darren Beverage taking the spoils on Saturday.

Geert de Vos hit a 9 Dart Leg during his win on Sunday in event 7.

Challenge Tour 8 – Wigan

PDC Unicorn Challenge Tour Event Eight

QUARTER FINALS
Patrick van den Boogaard 5-1 Ian Withers
Paul Rowley 4-5 Dave Prins
Kevin Garcia 5-1 Kevin Lane
Stephen Burton 5-4 Rhys Griffin

SEMI FINALS
Patrick van den Boogaard 5-3 Dave Prins
Kevin Garcia 2-5 Stephen Burton

FINAL
Patrick van den Boogaard 4-5 Stephen Burton

Challenge Tour 7 – Wigan

PDC Unicorn Challenge Tour Event Seven

QUARTER FINALS
Arjan Konterman 5-1 Scott Taylor
Mark Walsh 5-2 James Barton
Jesus Noguera 5-1 Callan Rydz
Stephen Burton 5-1 Andy Jenkins

SEMI FINALS
Arjan Konterman 3-5 Mark Walsh
Jesus Noguera 5-3 Stephen Burton

FINAL
Mark Walsh 1-5 Jesus Noguera

Challenge Tour 5 – Wigan

QUARTER FINALS
Andy Jenkins 5-1 Berry van Peer
Darren Beveridge 5-4 Jason Cullen
Callan Rydz 5-4 Dennis Nilsson
Andy Chalmers 5-4 Kyle McKinstry

SEMI FINALS
Andy Jenkins 1-5 Darren Beveridge
Callan Rydz 5-2 Andy Chalmers

FINAL
Darren Beveridge 5-4 Callan Rydz

Challenge Tour 6 – Wigan

QUARTER FINALS
Tony Mitchell 5-4 Francis Carragher
Andrew Gilding 5-2 Danny van Trijp
Boris Koltsov 5-4 Berry van Peer
Cameron Menzies 5-1 Andy Jenkins

SEMI FINALS
Andrew Gilding 5-3 Tony Mitchell
Cameron Menzies 5-2 Boris Koltsov

FINAL
Cameron Menzies 5-2 Andrew Gilding

Challenge Tour 4

QUARTER FINALS
Danny van Trijp 2-5 Boris Koltzov
Jason Askew 5-4 Jerry Hendriks
Dave Radley 5-0 Rhys Griffin
Dave Prins 5-1 Darren Johnson

SEMI FINALS
Boris Koltzov 5-2 Jason Askew
Dave Prins 5-1 Dave Ladley

FINAL
Boris Koltzov 5-4 Dave Prins

Challenge Tour 3

QUARTER FINALS
Andrew Gilding 5-1 Mick Todd
Ritchie Edhouse 5-1 Jeffrey de Graaf
Dennis Nilsson 5-4 Anthony Brown
Scott Taylor 5-3 Andy Hamilton

SEMI FINALS
Andrew Gilding 3-5 Ritchie Edhouse
Dennis Nilsson 1-5 Scott Taylor

FINAL
Ritchie Edhouse 5-3 Scott Taylor

Challenge Tour 2

QUARTER FINALS
Diogo Portela 5-0 Mick Todd
Nathan Rafferty 5-2 Darren Herewini
Stephen Burton 5-2 Michael Rasztovits
Jason Wilson 5-4 Andrew Gilding

SEMI FINALS
Diogo Portela 3-5 Nathan Rafferty
Stephen Burton 5-3 Jason Wilson

FINAL
Nathan Rafferty 4-5 Stephen Burton

Challenge Tour 1

QUARTER FINALS
Patrick Lynskey 5-4 William Borland
Brett Claydon 5-3 Andrew Foster
Mick Todd 5-4 Ricky Williams
Shaun Carroll 5-2 Ritchie Edhouse

SEMI FINALS
Patrick Lynskey 5-2 Brett Claydon
Mick Todd 4-5 Shaun Carroll

FINAL
Patrick Lynskey 1-5 Shaun Carroll

Template - Date: European Darts Grand Prix (ET6)

Ian White clinched his second career European Title with a dramatic last-leg 8-7 victory over Peter Wright to win the 2019 European Darts Grand Prix in Sindelfingen.

It was third time a charm for White as he made a third successive European Tour final in as many weeks, before finally picking up the top prize. Losing out to Michael van Gerwen in both the German Darts Open and Austrian Darts Open, White must have been relieved to face a different opposition in this final, but was pushed all the way by the world number six.

After trading the opening three legs, White was the first to break throw as he produced a show-stopping 170 checkout – the third of the tournament – to lead 3-1. Wright quickly bit back to level things at 3-3, as he chased his first European Tour title since 2017.

One hold of throw after another came next, with little to separate the two in a nervy encounter as it got to six legs apiece. It was there that Wright stuck what seemed a decisive blow. White missed tops for a 120 checkout, and ’Snakebite’ landed a huge 104 checkout on D16 to move one leg away from the title.

But White wasn’t ready to let another European Tour title slip through his fingers, and fired his second 180 of the match in response as he broke back to force a deciding leg at 7-7. And with the throw in last, the Stoke-star held firm and sealed his second career European Tour title on D16.

The European Tour action will continue on May 24-26 with the 2019 Dutch Darts Masters in Zwolle, The Netherlands, with Van Gerwen looking to retain his title.

Sunday May 12th

Afternoon Session (13.00 local time, 12.00 BST)
THIRD ROUND
Ian White 6-3 Keegan Brown
Jeffrey de Zwaan 6-4 Michael Smith
Steve Beaton 6-4 Ryan Searle
Gerwyn Price 4-6 Darren Webster
Daryl Gurney 4-6 Nathan Aspinall
Jamie Hughes 6-4 Mark McGeeney
Peter Wright 6-4 Jonny Clayton
Michael van Gerwen 6-1 James Richardson

Evening Session (19.15 local time, 18.15 BST)
QUARTERS
Ian White 6-1 Jeffrey de Zwaan
Steve Beaton 6-2 Darren Webster
Nathan Aspinall 5-6 Jamie Hughes
Peter Wright 6-3 Michael van Gerwen

SEMIS
Ian White 7-5 Steve Beaton
Jamie Hughes 1-7 Peter Wright

FINAL
Ian White 8-7 Peter Wright

Template - Date: PDPA World Cup (JDC)

In addition to these events all International players who represent their country will be granted a place in the Scott Farms International Junior World Darts Championship finals on Thursday 26th September in the same venue at Europa point on the rock. The actual final will be played out on the biggest stage in the world at the Alexandra Palace London in December.

Updates and information on the JDC World Championship 2019 in Gibraltar.
VENUE FOR ALL EVENTS – EUROPA POINT SPORTS STADIA GIBRALTAR

DATES:

TUESDAY 24TH SEPTEMBER – PDPA WORLD CUP TEAM EVENT
2X Teams of 4 players from each nation
Players will receive a free World Cup Team shirt from the JDC
Estimated times 11am – 6pm ( format TBC nearer the time)
Entry for the teams to this event is FREE of charge by invitation

WEDNESDAY 25TH SEPTEMBER  –  INTERNATIONAL OPEN
Open event to any player of qualifying age
Entry will be online ( details TBC) £30.00 per entrant
Estimated times 11am – 6pmStraight knockout – ( formats TBC nearer the time)
You must be over 10 yrs old & under 18 yrs old on the day of the event to compete

£3,600 prize fund:
Winner – £1,500
Runner Up – £800
Semi Final – £350
Quarter Final – £150

THURSDAY 26TH OF SEPTEMBER  – JDC JUNIOR WORLD DARTS FINALS
Estimated times 10am – 6pm
Format – Group stage, followed by knockout rounds (TBC nearer the time)
This event will be played up to the final in Gibraltar
The actual final will be played at the Alexandra Palace in London during the PDC World Darts Championship ( Date TBC)
Age restriction apply
Entry for this event will be online for qualifiers only (Details TBC) – £30.00 per entrant

£6,000 Prize fund:
Winner – £2,000
Runner Up – £1,000
Semi Final – £500
Quarter Finals – £250
Last 16 – £125

Template - Date: UNIBET Premier League Sheffield

Rob Cross secured his place in the Unibet Premier League Play-Offs with an 8-4 win over Mensur Suljovic in Sheffield on Thursday night.

 

The 2018 World Champion ensured that he will go into the final league night of the season top of the table, and in pole position to claim the £25,000 league leader’s bonus, after another top-class display.

He took a 3-0 lead and also finished 126 on the bullseye to move clear of the Austrian, before sealing a tenth victory of the season which dents Suljovic’s own top four hopes. James Wade moved a step closer to securing his first Play-Offs appearance since 2013 with a draw against Michael Smith.

A high-quality opening saw Wade respond to finishes of 76 and 94 from the World Championship finalist with a 144 checkout to level in leg four, only for Smith to then fire in a 128 bull combination.

Double ten in leg six saw Smith claim the first break to move 4-2 up, but his missed doubles in four of the next five allowed Wade back in to move 6-5 up. A brilliant 161 checkout from Wade saw him secure a point, but Smith took the final two legs to share the spoils.

Daryl Gurney and Gerwyn Price also remain in the hunt for Play-Off places following their draw, which ended with the Northern Irish ace exchanging words with the Grand Slam of Darts champion.

Price hit back from a leg down to lead 3-1, while Gurney landed a superb ten-darter as he pulled back to 4-3, before levelling after 12 legs courtesy of a 95 finish – maintaining his superb finishing record on the night.

Price then held his nerve with a 96 finish that featured double 18 and double top as he secured a point, keeping his Play-Off hopes alive, but missed double 13 for the match in a dramatic decider before Gurney took out 64 to claim the draw.

Michael van Gerwen destroyed Peter Wright 8-1 despite Wrights average of 102.29, it was no match for van Gerwen’s 110.85 who is also now guaranteed a play off spot with one week to go.

Night 15 – Thursday May 9th The FlyDSA Arena, Sheffield
Michael Smith 7-7 James Wade
Mensur Suljovic 4-8 Rob Cross
Daryl Gurney 7-7 Gerwyn Price
Michael van Gerwen 8-1 Peter Wright

Night 16 – Thursday May 16th First Direct Arena, Leeds
Gerwyn Price v Peter Wright
James Wade v Rob Cross
Michael van Gerwen v Mensur Suljovic
Daryl Gurney v Michael Smith
Tickets: 0844 248 1585 or click here

Play-Offs – Thursday May 23rd The O2, London
Semi-Finals
Final
Tickets: 0844 856 0202 or click here

Template - Date: Austrian Darts Open (ET5)

Michael van Gerwen continued his European Tour dominance by edging out Ian White 8-7 to win the Austrian Darts Open final in Graz on Sunday night.

 

 

World Champion Van Gerwen travelled to Austria having won three of the four European Tour events held so far in 2019, including two over the past fortnight. He extended that record with another outstanding performance as he claimed the £25,000 title and a commemorative green jacket as the Austrian Darts Open champion.

Van Gerwen had whitewashed Steve Lennon in Saturday’s second round and dropped only one leg on Sunday afternoon with a big win over Stephen Bunting in the last 16. He was pushed all the way by Peter Wright in the quarter-finals, with the Scot coming back from 5-3 down to force a decider only for the Dutchman to be too strong.

Van Gerwen then overcame Daryl Gurney 7-3 in the semi-finals, taking out finishes of 170 and 164 as he pulled into an early 4-1 lead before going on to seal his spot in the decider. There, he took on White in a repeat of last weekend’s German Darts Open final, which Van Gerwen had won on that occasion 8-3 only to find their rematch a tougher prospect.

White took an early 3-1 lead as he followed up two 14-darters with a 138 checkout, only for Van Gerwen to win three in a row and move 4-3 up. The pair then traded the next four legs before a 13-dart break of throw from Van Gerwen saw him open up a 7-5 lead and move to the brink of victory.

Legs of 14 and 15 darts from White saw him take the contest all the way, but Van Gerwen – with the advantage of throw – produced a brilliant 13-darter to secure yet another triumph.

Sunday May 5th

THIRD ROUND
Michael van Gerwen 6-1 Stephen Bunting
Peter Wright 6-5 Tytus Kanik
Adrian Lewis 6-1 Nathan Aspinall
Daryl Gurney 6-2 Mark Webster
Gerwyn Price 6-4 Darius Labanauskas
Mensur Suljovic 3-6 James Wade
Rob Cross 2-6 Steve Beaton
Ian White 6-1 Keegan Brown

QUARTER-FINALS
Michael van Gerwen 6-5 Peter Wright
Adrian Lewis 5-6 Daryl Gurney
Gerwyn Price 4-6 James Wade
Steve Beaton 2-6 Ian White

SEMI-FINALS
Michael van Gerwen 7-3 Daryl Gurney
James Wade 4-7 Ian White

FINAL
Michael van Gerwen 8-7 Ian White

Prize Fund
Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
Total: £140,000