Template - Date: German Darts Grand Prix ET3

The draw for the German Darts Grand Prix will be on Friday prior to the last 2 qualifiers in Munich.

 

The final 2 qualifiers, will produce the final 6 places for the event, with 4 from the Host Nation and 2 from the Associate/Day Members qualifier.

Current Qualifiers:

16 seeds:
1 Michael van Gerwen
2 Ian White
3 Gerwyn Price
4 Peter Wright
5 Mensur Suljovic
6 Rob Cross
7 Adrian Lewis
8 James Wade
9 Michael Smith
10 Jonny Clayton
11 Max Hopp
12 Joe Cullen
13 Daryl Gurney
14 Dave Chisnall
15 Simon Whitlock
16 Darren Webster

18 UK TCH Qualifiers:
Ted Evetts
Josh Payne
Kyle Anderson
Ritchie Edhouse
Chris Dobey
Nathan Derry
Steve Beaton
Stephen Bunting
Glen Durrant
Alan Norris
Ricky Evans
Keegan Brown
Jamie Hughes
Ross Smith
Mark Barilli
Arron Monk
Brendan Dolan
Mark Wilson.

6 European TCH Qualifiers:
Kim Huybrechts
Danny Noppert
Krzysztof Ratajski
Gabriel Clemens
Cristo Reyes
Martin Schindler

2 Associate/Day Members Qualifier
TBC

4 German Host Nation Qualifiers:
TBC

1 Eastern Europe Qualifier:
Karel Sedlacek

1 PDC N&B Qualifier:
Magnus Caris

Template - Date: Development Tour 2019

‘Super’ Ted Evetts leads the PDC Unicorn Development Tour OoM Table as we move to Wigan for events 5-8 over the Bank Holiday weekend.

 

However with Evetts set to compete in the European Tour over the weekend, the table could change. Evetts won events 1 and 4 on the first weekend and leads the table by £1,050 over Nathan Rafferty who won event 2, followed by event 3 winner Ryan Meikle.

Doors open at 08.00am, players must register at the PDC Registration desk before 09.30hrs on the day at the latest, the draw and schedule of play will then take place and games will commence 30 minutes later.

The draw will be available on the TV screens in the venue, with an A-Z of player’s names and drawn board. You must be at your board when your game is due, or you may risk disqualification.

Please keep your eye on the board and when you are due to play. The PDC reserves the right to amend the schedule of play if necessary; any amendments will be posted on the website and in the venue.

Notice for all PDPA Members on registering your Guest Passes:

Players will only be allocated TWO NON-TRANSFERABLE bona-fide guest each at the Development Tours, and they must provide their names and days attending to the security desk on arrival.

Playing Format:

The format is best of 7 legs, up to the Quarter-Finals when it will be best of 9 legs including the Semis and Final; the player on the left of the draw will throw first for the bull to determine who throws first in odd-numbered legs.

Prize Fund:

Winner £2,000
Runner Up £1,000
Semi Finals £500
Quarter Finals £300
Last 16 £200
Last 32 £100
Last 64 £50
TOTAL £10,000

See event draws, live scores and results in DartConnect.

Top 8 in DTOoM after 4 events.

1 – Ted Evetts £4,150
2 – Nathan Rafferty £3,100
3 – Ryan Meikle £2,250
4 – Andrew Davidson £1,500
5 – Keane Barry £1,300
6 – Geert Nentjes £1,150
7 – Aiden Cope £1,050
8 – Greg Ritchie £1,000

PDC Development Tour 5 – Wigan

QUARTERS
v
v
v
v

SEMIS
v
v

FINAL
v

PDC Development Tour 6 – Wigan

QUARTERS
v
v
v
v

SEMIS
v
v

FINAL
v

PDC Development Tour 4 – Wigan

QUARTERS
Andrew Davidson 5-0 Jack Main
Callan Rydz 5-3 Patrick van den Boogaard
Ted Evetts 5-1 Ben Cheesman
Keane Barry 5-1 Wiliam Borland

SEMIS
Andrew Davidson 5-4 Callan Rydz
Ted Evetts 5-1 Keane Barry

FINAL
Andrew Davidson 1-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 3 – Wigan

QUARTERS
Justin van Tergouw 1-5 Ciaran Teehan
Keane Barry 2-5 Greg Ritchie
Wiiliam Borland 3-5 Geert Nentjes
Ryan Meikle 5-3 Jeffrey de Zwaan

SEMIS
Ciaran Teehan 3-5 Greg Ritchie
Geert Nentjes 3-5 Ryan Meikle

FINAL
Greg Ritchie 2-5 Ryan Meikle

PDC Development Tour 2 – Wigan

QUARTERS
Wessel Nijman 5-4 Callan Rydz
Nathan Rafferty 5-0 Jeffrey de Zwaan
Aiden Cope 5-0 Luke Humphries
Keane Barry 5-0 Manuel Hywel

SEMIS
Wessel Nijman 3-5 Nathan Rafferty
Aiden Cope 5-4 Keane Barry

FINAL
Nathan Rafferty 5-2 Aiden Cope

PDC Development Tour 1 – Wigan

QUARTERS
Jim Moston 1-5 Andrew Davidson
Harry Ward 1-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 5-1 Benjamin Smith
George Killingon 2-5 Geert Nenjes

SEMIS
Andrew Davidson 4-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 5-2 Geert Nentjes

FINAL
Nathan Rafferty 0-5 Ted Evetts

Template - Date: UNIBET Premier League Cardiff

‘Mighty’ Michael van Gerwen stormed to the top of the Unibet Premier League table with a ruthless 8-2 rout of Rob Cross at Cardiff’s Motorpoint Arena.

 

Reigning champion Van Gerwen trailed Cross by a point going into their top-of-the-table encounter, and found himself 2-0 down as the world number two made the brighter start. Cross then missed tops for a 125 finish in a key third leg, allowing Van Gerwen in for a 13-darter to get off the mark as he reeled off eight straight legs.

Those legs included a 12-darter which featured scores of 180 and 174 to set up a 90 finish and only one which needed more than 15 darts in a brutal run as he averaged 108.

Michael van Gerwen (Lawrence Lustig, PDC)

Gerwyn Price delighted his home crowd with an 8-5 win over Michael Smith which leaves the 2018 finalist six points adrift of the top four. Smith defied the vocal Welsh support to power home a 170 finish in leg three as he edged 2-1 up, only to see Price match that with the maximum checkout in the fourth as he levelled in style.

The pair shared the opening eight legs before a stunning ninth saw both players land two 180s, with Price’s seven perfect darts helping him break to move 5-4 up. He extended that lead to 7-4 before Smith kept his hopes alive with a 70 checkout, but tops saw Price seal a fifth win of the campaign to strengthen his Play-Off challenge.

Mensur Suljovic boosted his Play-Off hopes and returned to winning ways with an 8-5 defeat of Daryl Gurney, denting the Northern Irish star’s top-four chances in a key battle. A tight contest saw the opening six legs shared, before two breaks of throw in three legs for Suljovic saw him pull clear at 5-3 and 7-4.

Gurney finished 68 to hit back, but double eight for Suljovic sealed his sixth win of the season. James Wade continued his great form with an 8-2 resounding win over Peter Wright in the final game of the evening.

Gerwyn Price (PDC)

Night 12 – Thursday April 18

Motorpoint Arena, Cardiff
Mensur Suljovic 8-5 Daryl Gurney
Rob Cross 2-8 Michael van Gerwen
Michael Smith 5-8 Gerwyn Price
Peter Wright 2-8 James Wade

Unibet Premier League

Template - Date: Wade Double with Players Championship 12 win

Sunday saw brilliant Wade win Players Championship 12 for back to back events over this weekend coming back from 0-4 down to win 8-5.

 

His win over Jeffrey de Zwaan in todays final sees Wade join the exclusive weekend double club of Players Championship events. He beat Michael Smith in the Semi Finals after a 6-4 win over Ian White in the Quarters, de Zwaan beat Durrant 6-3 to get to the Semi Finals where he beat John Henderson 7-4.

James Wade also won Saturdays event beating Michael Smith in the final with youth player Harry Ward also hitting a 9 Darter in his first round match.

PLAYERS CHAMPIONSHIP 12 – April 14th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
James Wade 6-2 Jonny Clayton
John Henderson 6-5 Danny Noppert
Jeffrey de Zwaan 6-3 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 4-7 James Wade
John Henderson 4-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-5 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

For full results Dart Connect

For the current PCOoM Table, go to rankings area:

PLAYERS CHAMPIONSHIP 11 – April 13th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-1 Andy Boulton
James Wade 6-3 Jonny Clayton
Glen Durrant 5-6 Michael Smith
Jelle Klaasen 2-6 Steve West
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 5-7 James Wade
Michael Smith 7-4 Steve West
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-6 Michael Smith
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 10 – April 7th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-5 Aaron Monk
Jonny Clayton 6-5 Jermaine Wattimena
Mervyn King 4-6 Gabriel Clemens
Tytus Kanik 6-5 Jose Justica
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 2-7 Jonny Clayton
Gabriel Clemens 7-3 Tytus Kanik
Losers £3,000

Final (15)
Jonny Clayton 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 9 – April 6th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
Steve West 6-5 Steve Beaton
James Wade 6-5 Adrian Lewis
Scott Baker 6-5 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 7-5 Steve West
James Wade 7-6 Scott Baker
Losers £3,000

Final (15)
Michael Smith 2-8 James Wade
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 8 – March 17th WIGAN
Quarter Finals (11)
Ian White 3-6 Jonny Clayton
Adrian Lewis 6-2 Vincent van der Voort
Jan Dekker 2-6 Raymond van Barneveld
Andy Boulton 1-6 Keegan Brown
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Adrian Lewis 7-1 Jonny Clayton
Raymond van Barneveld 7-6 Keegan Brown
Losers £3,000

Final (15)
Adrian Lewis 8-3 Raymond van Barneveld
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 7 – March 16th WIGAN
Quarter Finals (11)
Mark McGeeney 6-5 Ron Muelenkamp
Dave Chisnall 6-3 Vincent van der Voort
Gerwyn Price 6-4 Ryan Searle
Daryl Gurney 6-5 Jermaine Wattimena
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mark McGeeney 2-7 Dave Chisnall
Gerwyn Price 2-7 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)

Dave Chisnall 8-6 Daryl Gurney
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 6 – February 24th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Gerwyn Price 6-4 Adrian Lewis
Danny Noppert 6-2 John Henderson
Ricky Evans 6-4 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 3-6 Nathan Aspinall
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 7-2 Nathan Aspinall
Danny Noppert 4-7 Ricky Evans
Losers £3,000

Final (15)

Gerwyn Price 8-4 Ricky Evans
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 5 – February 23rd BARNSLEY
Quarter Finals (11)

Ian White 2-6 Gerwyn Price
James Wade 3-6 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 6-4 John Henderson
Ryan Searle 4-6 Danny Noppert
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Gerwyn Price 7-4 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 7-5 Danny Noppert
Losers £3,000

Final (15)
Gerwyn Price 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 4 – February 17th WIGAN
Quarter Finals (11)

Nathan Aspinall 5-6 Gerwyn Price
Bradley Brooks 5-6 Glen Durrant
Kyle Anderson 2-6 Rob Cross
Dimitri van den Bergh 6-4 Matthew Edgar
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 3-7 Glen Durrant
Rob Cross 5-7 Dimitri van den Bergh
Losers £3,000

Final (15)

Glen Durrant 8-3 Dimitri van den Bergh
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 3 – February 16th WIGAN
Quarter Finals (11)

Michael van Gerwen 6-3 Gavin Carlin
Steve West 5-6 Mervyn King
Ian White 6-4 John Henderson
Chris Dobey 6-3 Peter Wright
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-3 Mervyn King
Ian White 7-5 Chris Dobey
Losers £3,000

Final (15)

Michael van Gerwen 8-5 Ian White
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 2 – February 10th WIGAN
Quarter Finals (11)
Jonny Clayton 6-3 Michael van Gerwen
Dave Chisnall 6-5 James Wade
Ryan Searle 5-6 Joe Cullen
John Henderson 4-6 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Jonny Clayton 5-7 Dave Chisnall
Joe Cullen 4-7 Glen Durrant
Losers £3,000

Final (15)
Dave Chisnall 8-7 Glen Durrant
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 1 – February 9th WIGAN
Quarter Finals (11)
Michael van Gerwen 6-1 Jonny Clayton
Scott Baker 6-3 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 6-3 Harry Ward
Peter Wright 6-5 Michael Smith
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-5 Scott Baker
Jermaine Wattimena 7-2 Peter Wright
Losers £3,000

Final (15)
Michael van Gerwen 8-4 Jermaine Wattimena
Winner £10,000
Runner Up £6,000

Template - Date: European Tour 5-6 TCH Qualifiers

Nine players had double delight on Friday in European Tours 5&6 UK Qualifiers for events in Graz and Sindelfingen.

 

Mervyn King, Steve Beaton, Jamie Hughes, Stephen Bunting, Keegan Brown, Nathan Aspinall, Chris Dobey, Ryan Searle and Ross Smith won through both European Tour Qualifiers.

Young dutchman Jeffrey de Zwaan was the only player to qualify for both events in the European Qualifiers. Barney went through in ET5 but lost out to Dimitri van den Bergh in the last match of ET6 and was denied a double.

24 players (18 UK) and (6 European) will qualify for The Austrian Darts Open (ET5) from the 3rd – 5th May in Graz, Austria. And the European Darts Grand Prix (ET6) from the 10th-12th May from Sindelfingen, Germany.

Live stats & results via DartConnect.

18 UK Qualifiers:

Mervyn King, Andrew Gilding, Steve Beaton, Devon Peterson, Stephen Bunting, Conan Whithead, Steve Lennon, Jamie Bain, John Henderson, Mark Webster, Keegan Brown, Nathan Aspinall, Chris Dobey, Ross Smith, Mark Barilli, Jamie Hughes, Ryan Searle, Mark Wilson.

6 European Qualifiers:

Raymond van Barneveld, Kim Huybrechts, Jeffrey de Zwaan, Tytus Kanik, Darius Labanauskas, Dirk van Duijvenbode.

If you qualify for this event from Graz, Austria on 3rd-5th May please go to the event brief area for this event for Travel, Hotels and event information. CLICK HERE

18 UK Qualifiers:

Mervyn King, Jamie Hughes, Steve Beaton, Matthew Edgar, Stephen Bunting, Robert Owen, Dave Prins, Nathan Aspinall, Chris Dobey, James Richardson, Glen Durrant, Ryan Searle, Keegan Brown, Gavin Carlin, Josh Payne, Mark McGeeney, Ross Smith, Brendan Dolan.

6 European Qualifiers:

Krzysztof Ratajski, Madars Razma, Vincent van der Voort, Dimitri van den Bergh, Jeffrey de Zwaan, Niels Zonneveld.

If you qualify for this event from Sindelfingen, Germany on 10th-12th May please go to the event brief area for this event for Travel, Hotels and event information. CLICK HERE