Template - Date: Grand Slam of Darts

Adrian Lewis produced a stunning comeback to defeat James Wade and reach the quarter-finals of the BoyleSports Grand Slam of Darts in Wolverhampton on Thursday.

 

Two-time Grand Slam semi-finalist Lewis looked down and out with Wade 9-6 up, only for Lewis to find his best form when he needed it most to claim a dramatic victory. Lewis was visibly delighted with the win over long-standing rival Wade, with the prospect of a first ranking TV quarter-final since 2017 now on the horizon.

The Englishman will now face world number one Michael van Gerwen in the next round after the World Champion survived a slight scare against Ian White before progressing with a 10-7 win.

Van Gerwen began the brighter of the pair, breaking early and moving in to a 3-1 lead, before a stunning 143 checkout from White brought the match back on throw. Another ton-plus finish, this time 110, saw White break again and take a 4-3 lead, eventually extending to 6-4.

This seemed to anger Van Gerwen, who cut a frustrated figure on stage, but the Dutchman then won six of the next seven legs to seal his passage to the quarter-finals. Gary Anderson set up a mouth-watering repeat of the 2018 Grand Slam final with Gerwyn Price after he beat fellow-Scot Robert Thornton 10-8.

A scrappy encounter saw both players struggle to show their best game, with Anderson missing 23 darts at doubles during the match. The former World Matchplay Champion missed five match-darts in a leg that also saw Thornton miss the bullseye to level but it was Anderson who progressed to set up the quarter-final clash with Price.

Defending champion Price cruised past Darren Webster to take his place in the quarter-finals in Wolverhampton, securing a 10-1 win with an average of almost 100. The Welshman only allowed his opponent three shots at doubles throughout the match and controlled the game from start to finish.

Thursday November 14th

SECOND ROUND (19) 19.00hrs
Michael van Gerwen 10-7 Ian White
James Wade 7-10 Adrian Lewis
Gerwyn Price 10-1 Darren Webster
Gary Anderson 10-8 Robert Thornton

Friday November 15th

QUARTER FINALS (31) 19.00hrs
Dave Chisnall v Peter Wright
Glen Durrant v Michael Smith

Saturday November 16th

QUARTER FINALS (31) 20.00hrs
Gary Anderson v Gerwyn Price
Michael Van Gerwen v Adrian Lewis

Sunday November 17th

SEMI FINALS (31) 13.00hrs
Chisnall/Wright v Durrant/Smith
Anderson/Price v Van Gerwen/Lewis

FINAL (31) 19.00hrs
v

Full Group Results:

GROUP A

Michael van Gerwen 5-2 Jim Williams
Adrian Lewis 5-2 Ross Smith
Ross Smith 1-5 Jim Williams
Michael van Gerwen 5-2 Adrian Lewis
Michael Van Gerwen 5-2 Ross Smith
Jim Williams 3-5 Adrian Lewis

GROUP B

Ian White 5-1 Steve Lennon
James Wade 5-2 Wesley Harms
Steve Lennon 5-4 Wesley Harms
James Wade 5-4 Ian White
Ian White 5-4 Wesley Harms
Steve Lennon 5-4 James Wade

GROUP C

Gerwyn Price 5-3 Mikuru Suzuki
Dimitri Van den Bergh 4-5 Robert Thornton
Dimitri Van den Bergh 5-1 Mikuru Suzuki
Gerwyn Price 5-4 Robert Thornton
Gerwyn Price 5-2 Dimitri Van den Bergh
Mikuru Suzuki 3-5 Robert Thornton

GROUP D

Darren Webster 3-5 William O’Connor
Gary Anderson 5-1 Dave Parletti
Darren Webster 5-2 Dave Parletti
Gary Anderson 5-3 William O’Connor
Darren Webster 5-4 Gary Anderson
William O’Connor 2-5 Dave Parletti

GROUP E

Dave Chisnall 5-3 Jamie Hughes
Rob Cross 5-2 Lisa Ashton
Jamie Hughes 5-1 Lisa Ashton
Rob Cross 3-5 Dave Chisnall
Lisa Ashton 1-5 Dave Chisnall
Jamie Hughes 3-5 Rob Cross

GROUP F

Ryan Harrington 5-4 Danny Noppert
Peter Wright 5-2 Wayne Warren
Danny Noppert 5-1 Wayne Warren
Peter Wright 5-2 Ryan Harrington
Ryan Harrington 5-1 Wayne Warren
Peter Wright 5-2 Danny Noppert

GROUP G

Gabriel Clemens 5-1 Brendan Dolan
Daryl Gurney 5-0 Richard Veenstra
Brendan Dolan 5-1 Richard Veenstra
Daryl Gurney 4-5 Gabriel Clemens
Richard Veenstra 2-5 Gabriel Clemens
Brendan Dolan 2-5 Daryl Gurney

GROUP H

Nathan Aspinall 5-0 Martin Schindler
Michael Smith 5-3 Glen Durrant
Martin Schindler 4-5 Glen Durrant
Michael Smith 5-1 Nathan Aspinall
Nathan Aspinall 0-5 Glen Durrant
Martin Schindler 4-5 Michael Smith

Final League Tables:

BoyleSports Grand Slam of Darts

Grand Slam of Darts Groups E-H final tables (PDC)

Wednesday November 13th

SECOND ROUND (19) 19.00hrs
Dave Chisnall 10-3 Ryan Harrington
Gabriel Clemens 9-10 Glen Durrant
Michael Smith 10-7 Daryl Gurney
Peter Wright 10-3 Rob Cross

Prize Money:

Winner: £125,000
Runner Up £65,000
Semi Finalists £40,000
Quarter Finalists £20,000
Second Round Losers £10,000
Third in Group £7,500
Fourth in Group £4,000
Group Winners Bonus £3,500
TOTAL: £550,000

Template - Date: World Youth Championships

The £60,000 tournament featured a 96-player field, including qualifiers from as far afield as New Zealand, Japan, China, America and Canada.

 

However, It was one of 2019’s shooting stars who secured his place in the final as Gawlas, a 17-year-old from the Czech Republic, booked his spot in the final in Minehead.

He will take on Humphries, a two-time Development Tour champion bidding to claim the World Youth Championship title before moving full-time onto the senior circuit next year. Gawlas defeated Dan Read and Rhys Griffin in the initial round-robin stage, before starting the knockout phase with an impressive 6-4 defeat of 2015 World Youth Champion Max Hopp.

He then beat Harry Ward and Callan Rydz both by a 6-2 scoreline, and was then a 6-3 winner against Suffolk’s Ryan Meikle in their semi-final. Humphries, meanwhile, followed up his two Development Tour wins over the weekend at the Robin Park Tennis Centre by defeating Xiaochen Zong and Keelan Kay in the group stage.

He then edged out former World Youth Championship finalist Berry van Peer 6-5 in the last 32 before seeing off two other Dutch youngsters – Niels Zonneveld and Jeffrey de Zwaan – to reach the semi-finals. There, Humphries overcame fast-emerging Irish teenager Keane Barry 6-2 to ensure his place in the final.

Gawlas has already reached the JDC’s Junior World Championship final – where he will take on Barry – in December, and could still secure a place in the 2019/2020 William Hill World Darts Championship should he defeat Humphries in the final.

A £10,000 top prize is also on offer for the eventual World Youth Champion – who will succeed 2017 and 2018 winner Dimitri Van den Bergh – while both Humphries and Gawlas have now qualified for the 2020 Grand Slam of Darts.

The World Youth Championship final will then take place on Sunday November 24 in Minehead between the semi-finals and final of the Ladbrokes Players Championship Finals.

2019 PDC Unicorn World Youth Championship

Group Stage Results
Group One
Joe Davis 5-0 Jurjen van der Velde
Max Hopp 5-2 Jurjen van der Velde
Max Hopp 5-1 Joe Davis
Group Winner: Max Hopp

Group Two
Adam Gawlas 5-2 Dan Read
Adam Gawlas 5-4 Rhys Griffin
Dan Read 5-3 Rhys Griffin
Group Winner: Adam Gawlas

Group Three
Jacob Gwynne 5-2 Alex Jacques
Harry Ward 5-2 Alex Jacques
Harry Ward 5-2 Jacob Gwynne
Group Winner: Harry Ward

Group Four
Andy Kent 5-0 Bradley Clark
Bradley Clark 5-2 Kevin Doets
Kevin Doets 5-2 Andy Kent
Group Winner: Andy Kent

Group Five
Roman Benecky 5-4 Seppe Giebens
Nathan Rafferty 5-1 Seppe Giebens
Nathan Rafferty 5-3 Roman Benecky
Group Winner: Nathan Rafferty

Group Six
Thomas Lovely 5-1 Benjamin Smith
Mike De Decker 5-1 Thomas Lovely
Mike De Decker 5-2 Benjamin Smith
Group Winner: Mike De Decker

Group Seven
Jack Main 5-1 Tom Lonsdale
Callan Rydz 5-1 Tom Lonsdale
Callan Rydz 5-4 Jack Main
Group Winner: Callan Rydz

Group Eight
Tomoya Goto 5-0 Tremaine Gallagher
Jarred Cole 5-4 Tomoya Goto
Jarred Cole 5-2 Tremaine Gallagher
Group Winner: Jarred Cole

Group Nine
Callum Matthews 5-4 Jamie Rundle
Ryan Meikle 5-1 Callum Matthews
Ryan Meikle 5-2 Jamie Rundle
Group Winner: Ryan Meikle

Group Ten
Jamai van der Herik 5-2 Conor Mayes
Rusty-Jake Rodriguez 5-2 Jamai van der Herik
Rusty-Jake Rodriguez 5-1 Conor Mayes
Group Winner: Rusty-Jake Rodriguez

Group 11
Stephen Rosney 5-2 John Brown
Greg Ritchie 5-1 Stephen Rosney
John Brown 5-2 Greg Ritchie
Group Winner: Greg Ritchie

Group 12
Connor Scutt 5-0 Dom Taylor
Ben Cheeseman 5-3 Connor Scutt
Ben Cheeseman 5-4 Dom Taylor
Group Winner: Ben Cheeseman

Group 13
Maxim Aldoshin 5-3 Evan Suderman
Geert Nentjes 5-0 Evan Suderman
Geert Nentjes 5-2 Maxim Aldoshin
Group Winner: Geert Nentjes

Group 14
Charlie Symons 5-1 Connor Pickett
Justin van Tergouw 5-2 Connor Pickett
Justin van Tergouw 5-1 Charlie Symons
Group Winner: Justin van Tergouw

Group 15
Martin Schindler 5-0 Erik Pu
Bradley Brooks 5-1 Erik Pu
Martin Schindler 5-2 Bradley Brooks
Group Winner: Martin Schindler

Group 16
Jim Moston 5-0 Marvin van Velzen
Justin Smith 5-1 Marvin van Velzen
Jim Moston 5-4 Justin Smith
Group Winner: Jim Moston

Group 17
Kieran Guina 5-2 Hywel Manuel
Ted Evetts 5-1 Kieran Guina
Ted Evetts 5-1 Hywel Manuel
Group Winner: Ted Evetts

Group 18
Owen Maiden 5-3 Tommy Lishman
Christian Bunse 5-1 Tommy Lishman
Christian Bunse 5-1 Owen Maiden
Group Winner: Christian Bunse

Group 19
George Killington 5-1 Patrick van den Boogaard
William Borland 5-1 Patrick van de Boogaard
William Borland 5-3 George Killington
Group Winner: William Borland

Group 20
Connor Arberry 5-1 Lennon Cradock
Owen Roelofs 5-1 Lennon Cradock
Connor Arberry 5-2 Owen Roelofs
Group Winner: Connor Arberry

Group 21
James Beeton 5-3 Brad Phillips
James Beeton 5-4 Shane McGuirk
Shane McGuirk 5-1 Brad Phillips
Group Winner: James Beeton

Group 22
Matthew Holbrook 5-0 Gauke van der Boon
Mike van Duivenbode 5-1 Gauke van der Boon
Mike van Duivenbode 5-0 Matthew Holbrook
Group Winner: Mike van Duivenbode

Group 23
Aiden Cope 5-1 Patrik Kovacs
Keane Barry 5-2 Aiden Cope
Keane Barry 5-2 Patrik Kovacs
Group Winner: Keane Barry

Group 24
Wesley van Trijp 5-1 Axel Ljungquist
Lewis Pride 5-0 Axel Ljungquist
Wesley van Trijp 5-2 Lewis Pride
Group Winner: Wesley van Trijp

Group 25
Jacob Womack 5-4 Henk Snijder
Henk Snijder 5-1 Ciaran Teehan
Ciaran Teehan 5-3 Jacob Womack
Group Winner: Henk Snijder

Group 26
Kieran Brignell 5-3 Hampus Norrstrom
Wessel Nijman 5-0 Hampus Norrstrom
Wessel Nijman 5-3 Kieran Brignell
Group Winner: Wessel Nijman

Group 27
Dylan Powell 5-4 Joshua Burksfield
Jeffrey de Zwaan 5-1 Dylan Powell
Jeffrey de Zwaan 5-1 Joshua Burksfield
Group Winner: Jeffrey de Zwaan

Group 28
Justin Hewitt 5-4 Adam Paxton
Nathan Girvan 5-3 Adam Paxton
Nathan Girvan 5-3 Justin Hewitt
Group Winner: Nathan Girvan

Group 29
Xiaochen Zong 5-3 Keelan Kay
Luke Humphries 5-1 Xiaochen Zong
Luke Humphries 5-3 Keelan Kay
Group Winner: Luke Humphries

Group 30
Dolreich Jr Tongcopanon 5-4 Bradley Coltman
Berry van Peer 5-3 Dolreich Jr Tongcopanon
Berry van Per 5-3 Bradley Coltman
Group Winner: Berry van Peer

Group 31
Carl Batchelor 5-3 Liam Gallagher
Carl Batchelor 5-0 Andrew Davidson
Liam Gallagher 5-4 Andrew Davidson
Group Winner: Carl Batchelor

Group 32
Niels Zonneveld 5-3 Danny Key
Danny van Trijp 5-0 Danny Key
Niels Zonneveld 5-1 Danny van Trijp
Group Winner: Niels Zonneveld

Last 32
Adam Gawlas 6-4 Max Hopp
Harry Ward 6-2 Andy Kent
Nathan Rafferty 6-5 Mike De Decker
Callan Rydz 6-2 Jarred Cole
Ryan Meikle 6-1 Rusty-Jake Rodriguez
Ben Cheeseman 6-5 Greg Ritchie
Justin van Tergouw 6-2 Geert Nentjes
Martin Schindler 6-1 Jim Moston
Ted Evetts 6-3 Christian Bunse
William Borland 6-2 Connor Arberry
Mike van Duivenbode 6-2 James Beeton
Keane Barry 6-1 Wesley van Trijp
Wessel Nijman 6-3 Henk Snijder
Jeffrey de Zwaan 6-2 Nathan Girvan
Luke Humphries 6-5 Berry van Peer
Niels Zonneveld 6-2 Carl Batchelor

Last 16
Adam Gawlas 6-2 Harry Ward
Callan Rydz 6-5 Nathan Rafferty
Ryan Meikle 6-3 Ben Cheeseman
Martin Schindler 6-3 Justin van Tergouw
William Borland 6-5 Ted Evetts
Keane Barry 6-4 Mike van Duivenbode
Jeffrey de Zwaan 6-5 Wessel Nijman
Luke Humphries 6-3 Niels Zonneveld

Quarter-Finals
Adam Gawlas 6-2 Callan Rydz
Ryan Meikle 6-2 Martin Schindler
Keane Barry 6-3 William Borland
Luke Humphries 6-5 Jeffrey de Zwaan

Semi-Finals
Adam Gawlas 6-3 Ryan Meikle
Luke Humphries 6-2 Keane Barry

Final
Adam Gawlas v Luke Humphries (Sunday November 24 at the Butlin’s Minehead Resort)

Prize Fund
Winner: £10,000 + qualifying place in 2019/2020 World Championship & 2020 Grand Slam
Runner-Up: £5,000 + qualifying place in 2020 Grand Slam
Semi-Finalists: £2,500
Quarter-Finalists: £1,600
Last 16: £1,000
Last 32: £500
Second in Group: £300
Third in Group: £250
Total: £60,000

Template - Date: World Series Finals

Michael van Gerwen clinched the 2019 Jack’s Casino World Series of Darts Finals, beating fellow Dutchman Danny Noppert 11-2 on home soil in Amsterdam.

 

The World Number One blitzed through the pack on the final day of action at the AFAS Live, dropping just 12 legs in victories against Jonny Clayton, Mensur Suljovic and Noppert on his way to the title. Averaging just under 102 for the tournament, Van Gerwen was at his dominant best throughout.

Noppert, playing in his first PDC televised final, started the brighter by clinching the opening leg but quickly faded. Perhaps jaded from his epic last-leg Semi-Final victory over Dave Chisnall, Noppert struggled to keep pace with Van Green who was finding the treble 20 with ease – landing nine maximums in total.

A string of nine successive legs followed from the reigning World Champion, as he raced to within two of the title at the second interval. Looking for a showpiece finish, Van Gerwen landed seven perfect darts and scored 499 in nine, before floundering on double-one, allowing Noppert to take out 42 to get a second leg on the board.

But the title was quickly sealed by Van Gerwen as he clinched the remaining two legs to add to his victories in 2015, 2016 and 2017.

In a tournament marked as the farewell of a legend in his home country as Raymond van Barneveld bowed out after being beaten 10-8 by Dave Chisnall in the last eight, it was perhaps fitting that the final was contested by two younger Dutchmen.

It was a good run for the five-time World Champion as he produced some of his best darts of the year, but ultimately bid his farewell to the Dutch crowd in the quarter-finals. But Chisnall was then denied a repeat of the World Grand Prix Final with Van Gerwen at the hands of Noppert.

The 28-year-old produced an incredible 102 checkout in the deciding leg to capitalise on a missed match dart from Chisnall and book his place in the final. That victory for Noppert was also bad news for Suljovic, with the Dutchman qualifying for the 2019 Grand Slam of Darts at the expense of the Austrian.

That was not the only drama that Noppert had faced on the final day in Amsterdam. The quarter-finals saw him miss a staggering 12 match-darts against Ian White before eventually sealing the win in a last leg decider.

The run to the final marks the Dutchman’s best PDC result and he spoke of his pride after the decider. Noppert will return to action next weekend as the Grand Slam of Darts takes place in Wolverhampton with the draw for the event taking place on Tuesday (November 5).

Sunday November 3rd

Afternoon Session (13.45 local time, 12.45 GMT)

QUARTER FINALS (19)
Krzysztof Ratajski 9-10 Mensur Suljovic
Jonny Clayton 6-10 Michael van Gerwen
Ian White 9-10 Danny Noppert
Raymond van Barneveld 8-10 Dave Chisnall

Evening Session (20.00 local time, 19.00 GMT)

SEMI FINALS (21)
Mensur Suljovic 4-11 Michael van Gerwen
Danny Noppert 11-10 Dave Chisnall

FINAL (21)
Michael van Gerwen 11-2 Danny Noppert

Prize Fund
Winner £70,000
Runner-Up £30,000
Semi-Finalists £20,000
Quarter-Finalists £10,000
Second Round £7,500
First Round £5,000
Total £300,000

Template - Date: Development Tours

The 2019 PDC Unicorn Development Tour season concluded on Sunday as top two Ted Evetts and Luke Humphries shared wins in the year’s final two events.

 

Evetts’ runaway success at the top of the Development Tour Order of Merit was already assured going into Event 19, where the 22-year-old claimed his eighth tournament victory of 2019. Having taken victory in Event 18 on Saturday, Evetts’ winning streak continued at the Robin Park Tennis Centre as he defeated Ciaran Teehan 5-2 in the final.

Evetts also defeated Humphries 4-3 in the Last 16 of the event, and saw off former JDC World Junior Champion Rusty-Rodriguez in the semi-finals. Evetts’ challenge in Event 20 was ended by Dan Read in the Last 16, before Humphries went on to take the title – mirroring his Event 17 success on Saturday.

The World Championship finalist negotiated a tricky route to the final, defeating former Development Tour event winners Mike De Decker and Mike van Duivenbode in his opening two matches.

He also had to see off German World Cup star Martin Schindler in the semi-finals – averaging almost 100 in a 5-2 win – before claiming a 5-3 win over Geert Nentjes in the final. That clash proved to be a shoot-out for second place in the Development Tour Order of Merit, with the 2017 & 2018 table-topper taking that slot this time around.

Nentjes’ consolation will be qualification for the William Hill World Darts Championship, with the top two non-qualified players from the Development Tour Order of Merit securing a place at Alexandra Palace.

With Evetts, Humphries and Ryan Meikle currently in provisional ProTour Order of Merit qualifying places, Ciaran Teehan also looks set to secure a World Championship spot, which would mean a debut for the Irish prospect.

Meikle and Teehan are also in line to secure PDC Tour Cards for 2020/2021 from the Development Tour Order of Merit, with a further six players set to secure free entry to the 2020 PDC Qualifying School.

The focus now moves to the 2019 PDC Unicorn World Youth Championship, which will see the early rounds held on Monday in Wigan. The 96-player field will be split into 32 groups of three players for the initial round-robin phase, with the group winners progressing to the knockout phase from the last 32 onwards.

The World Youth Championship final will then take place on Sunday November 24 in Minehead between the semi-finals and final of the Ladbrokes Players Championship Finals.

Click here to see the final 2019 PDC Unicorn Development Tour Order of Merit

PDC Development Tour 20 – Wigan

QUARTERS
Luke Humphries 5-2 Brad Phillips
Martin Schindler 5-3 Keane Barry
Kevin Doets 5-0 Dan Read
Geert Nentjes 5-2 Adam Gawlas

SEMI FINAL
Luke Humphries 5-2 Martin Schindler
Geert Nentjes 5-3 Kevin Doets

FINAL
Luke Humphries 5-3 Geert Nentjes

PDC Development Tour 19 – Wigan

QUARTERS
Rusty Jake Rodriguez 5-2 Christian Bunse
Ted Evetts 5-2 Tom Lonsdale
Ciaran Teehan 5-3 Owen Roelofs
Berry van Peer 5-1 Patrik Kovacs

SEMI FINAL
Rusty Jake Rodriguez 4-5 Ted Evetts
Ciaran Teehan 5-4 Berry van Peer

FINAL
Ted Evetts 5-2 Ciaran Teehan

PDC Development Tour 18 – Wigan

QUARTERS
Ben Cheeseman 5-3 James Beeton
Greg Ritchie 5-2 William Borland
Ted Evetts 5-1 Kevin Doets
Mike van Duivenbode 5-4 Dylan Powell

SEMI FINAL
Ben Cheeseman 3-5 Greg Ritchie
Ted Evetts 5-1 Mike van Duivenbode

FINAL
Greg Ritchie 4-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 17 – Wigan

QUARTERS
Rhys Griffin 5-4 Berry van Peer
Ted Evetts 5-3 Alex Jacques
Ben Cheesman 5-2 Justin van Tergouw
Luke Humphries 5-2 Geert Nentjes

SEMI FINAL
Rhys Griffin 1-5 Ted Evetts
Ben Cheesman 2-5 Luke Humphries

FINAL
Ted Evetts 3-5 Luke Humphries

PDC Development Tour 16 – Hildesheim

QUARTERS
Keane Barry 5-2 Bradley Brooks
Ciaran Teehan 5-3 Luke Humphries
Lewis Pride 5-4 Danny van Trijp
Ted Evetts 5-4 Niels Zonnerveld

SEMI FINAL
Keane Barry 1-5 Ciaran Teehan
Lewis Pride 4-5 Ted Evetts

FINAL
Ciaran Teehan 3-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 15 – Hildesheim

QUARTERS
Geert Nentjes 5-1 Luke Humphries
Joe Davis 5-4 William Borland
Nathan Girvan 5-2 Marc Legant
Jeffrey de Zwaan 5-3 Danny van Trijp

SEMI FINAL
Geert Nentjes 5-3 Joe Davis
Nathan Girvan 5-1 Jeffrey de Zwaan

FINAL
Geert Nentjes 5-1 Nathan Girvan

PDC Development Tour 14 – Hildesheim

QUARTERS
Owen Roelofs 5-1 Dom Taylor
Wessel Nijman 5-0 Bradley Brooks
Adam Gawlas 5-3 Berry van Peer
Ted Evetts 5-4 Mike de Dekker

SEMI FINAL
Owen Roelofs 5-4 Wessel Nijman
Adam Gawlas 2-5 Ted Evetts

FINAL
Owen Roelofs 1-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 13 – Hildesheim

QUARTERS
Keane Barry 5-1 Jurjen van der Velde
Nathan Rafferty 5-3 Lewis Pride
Luke Humphries 5-4 Jeffrey de Zwaan
Kieran Spurdle 1-5 Shane McGuirk

SEMI FINAL
Keane Barry 5-4 Luke Humphries
Shane McGuirk 5-1 Nathan Rafferty

FINAL
Keane Barry 4-5 Shane McGuirk

PDC Development Tour 12 – MK

QUARTERS
Ryan Meikle 5-0 Jacob Gwynne
Bradley Brooks 5-4 Andrew Davidson
Geert Nentjes 5-3 Connor Arberry
Ted Evetts 5-2 Owen Roeloffs

SEMI FINAL
Ryan Meikle 4-5 Bradley Brooks
Geert Nentjes 1-5 Ted Evetts

FINAL
Bradley Brooks 0-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 11 – MK

QUARTERS
William Borland 5-0 Rusty Jake Rodriguez
Greg Ritchie 5-3 Geert Nentjes
Corey Cadby 5-4 Barry Keane
Luke Humphries 5-1 Callum Mathews

SEMI FINAL
William Borland 3-5 Greg Ritchie
Corey Cadby 3-5 Luke Humphries

FINAL
Luke Humphries 5-4 Greg Ritchie

PDC Development Tour 10 – MK

QUARTERS
Owen Roelofs 2-5 Geert Nentjes
Charlie Symons 4-5 Ciaran Teehan
Shane McGuirk 5-2 George Killington
Carl Batchelor 5-2 George Gardner

SEMI FINALS
Geert Nentjes 5-1 Ciaran Teehan
Shane McGuirk 5-1 Carl Batchelor

FINAL
Geert Nentjes 5-2 Shane McGuirk

PDC Development Tour 9 – MK

QUARTERS
Justin van Tergouw 5-4 Roman Benecky
Ted Evetts 5-1 Justin van Tergouw
Shane McGuirk 5-1 Niels Zonnerveld
George Killington 5-3 Dom Taylor

SEMI FINALS
Ted Evetts 5-4 Justin van Tergouw
Shane McGuirk 5-3 George Killington

FINAL
Ted Evetts 5-3 Shane McGuirk

PDC Development Tour 8 – Wigan

QUARTERS (9)
Jarred Cole 5-1 Connor Scutt
Luke Humphries 5-2 Scott Hope
Mike de Decker 5-4 Kieran Brignell
Callan Rydz 5-4 Kevin Doets

SEMIS (9)
Jarred Cole 4-5 Luke Humphries
Mike de Decker 3-5 Callan Rydz

FINAL (9)
Luke Humphries 2-5 Callan Rydz

PDC Development Tour 7 – Wigan

QUARTERS
Harry Ward 5-4 Callan Rydz
Ryan Meikle 5-3 Geert Nentjes
Bradley Clark 5-3 Thomas Loveley
Andrew Davidson 5-1 Luke Humphreys

SEMIS 
Harry Ward 4-5 Ryan Meikle
Bradley Clark 1-5 Andrew Davidson

FINAL 
Ryan Meikle 5-2 Andrew Davidson

PDC Development Tour 6 – Wigan

QUARTERS
Luke Humphries 5-4 Jeffrey de Zwaan
Rusty Jake-Rodriguez 5-2 Shane McGuirk
Corey Cadby 5-3 William Borland
Justin Smith 5-3 Mike de Decker

SEMIS
Luke Humphries 5-1 Rusty Jake-Rodriguez
Corey Cadby 5-2 Justin Smith

FINAL
Luke Humphries 3-5 Corey Cadby

PDC Development Tour 5 – Wigan

QUARTERS
Jeffrey de Zwaan 5-3 Bradley Clark
Seppe Giebens 3-5 Ciaran Teehan
Mike van Duivenbode 3-5 Geert Nentjes
Callan Rydz 0-5 Danny van Trijp

SEMIS 
Jeffrey de Zwaan 5-0 Ciaran Teehan
Geert Nentjes 5-3 Danny van Trijp

FINAL
Jeffrey de Zwaan 5-3 Geert Nentjes

PDC Development Tour 4 – Wigan

QUARTERS
Andrew Davidson 5-0 Jack Main
Callan Rydz 5-3 Patrick van den Boogaard
Ted Evetts 5-1 Ben Cheesman
Keane Barry 5-1 Wiliam Borland

SEMIS
Andrew Davidson 5-4 Callan Rydz
Ted Evetts 5-1 Keane Barry

FINAL
Andrew Davidson 1-5 Ted Evetts

PDC Development Tour 3 – Wigan

QUARTERS
Justin van Tergouw 1-5 Ciaran Teehan
Keane Barry 2-5 Greg Ritchie
Wiiliam Borland 3-5 Geert Nentjes
Ryan Meikle 5-3 Jeffrey de Zwaan

SEMIS
Ciaran Teehan 3-5 Greg Ritchie
Geert Nentjes 3-5 Ryan Meikle

FINAL
Greg Ritchie 2-5 Ryan Meikle

PDC Development Tour 2 – Wigan

QUARTERS
Wessel Nijman 5-4 Callan Rydz
Nathan Rafferty 5-0 Jeffrey de Zwaan
Aiden Cope 5-0 Luke Humphries
Keane Barry 5-0 Manuel Hywel

SEMIS
Wessel Nijman 3-5 Nathan Rafferty
Aiden Cope 5-4 Keane Barry

FINAL
Nathan Rafferty 5-2 Aiden Cope

PDC Development Tour 1 – Wigan

QUARTERS
Jim Moston 1-5 Andrew Davidson
Harry Ward 1-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 5-1 Benjamin Smith
George Killingon 2-5 Geert Nenjes

SEMIS
Andrew Davidson 4-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 5-2 Geert Nentjes

FINAL
Nathan Rafferty 0-5 Ted Evetts

Template - Date: European Championship

World number two Rob Cross denied Gerwyn Price of a second televised title in the decider beating his Welsh opponent 11-6 in front of a packed crowd.

 

The final began with Cross striking the opening blow, breaking the throw in leg three to take a 3-2 lead in to the first break. A further break of throw followed with Cross moving 7-3 clear and four legs away from securing the European title.

It was a 4th televised final for Gerwyn Price, who would have moved up to a career high world number 3 with a win. However, the 34-year-old was unable to find the same kind of form that won him the Grand Slam title almost a year ago as Cross continued to edge closer to the victory.

Cross, who had made three previous TV finals in 2019, having been runner-up in the Premier League and UK Open before going on to win the World Matchplay, secured his first European Championship on double 16.

The victory sets up a fascinating end to 2019 with the World Series Finals, Grand Slam and Players Championship Finals all to come before the year ending World Championship, with Cross looking to put pressure on world number one Michael van Gerwen.

Cross began the day with a 10-6 win over Ricky Evans where the former World Champion averaged nearly 100 to progress to the semi-finals where he would meet Daryl Gurney.

The encounter between the pair was arguably the match of the day with the pendulum swinging both ways before Cross eventually secured an 11-9 win. Gerwyn Price awaited in the final after the Welshman had first defeated Vincent van der Voort 10-8 and then World Championship runner-up Michael Smith 11-7 in the last four.

The final was a match Cross always seemed in control of but a run to another final for Price signifies that he will be a threat to the field in the remaining events in 2019. Televised darts returns on Friday as the World Series Finals heads to Amsterdam for the first time in what will be Raymond van Barneveld’s final competitive appearance in Holland before retiring.

Sunday October 27th

Afternoon Session (12.45 local time, 11.45 BST)

QUARTER FINALS
Rob Cross 10-6 Ricky Evans
Daryl Gurney 10-5 Dave Chisnall
Michael Smith 10-5 Jeffrey de Zwaan
Gerwyn Price 10-8 Vincent van der Voort

Evening Session (19.00 local time, 18.00 GMT)

SEMI FINALS
Rob Cross 11-9 Daryl Gurney
Michael Smith 7-11 Gerwyn Price

FINAL
Rob Cross 11-6 Gerwyn Price

Template - Date: Paddy Power Champions League

Michael van Gerwen followed up last week’s World Grand Prix triumph in Dublin by taking the £100,000 Champions League title, lifting a specially-commissioned belt after winning five matches across the weekend.

 

The success sees Van Gerwen complete a “Green Sweep” of PDC Premier televised events, with the Champions League having been the only gap in his amazing roll of honour. Van Gerwen topped Group A at the Morningside Arena with wins over James Wade, Michael Smith and Gary Anderson, before edging past Gerwyn Price 11-10 in an outstanding semi-final.

A dramatic final also went all the way, with Wright missing three match darts when leading 10-7 before the Dutchman reeled off four straight legs to claim glory. “It’s incredible for me,” said Van Gerwen. “This tournament was on my bucket list and it’s a really important one for me to win.

“This was a phenomenal weekend for me with a high standard of darts. Peter put me under pressure and I made it difficult for myself in the final. “I missed a few darts on doubles here and there and I shouldn’t have put myself in that position, but Peter missed a couple of clear darts to win the game and I took great advantage of that.

“I played well all the way through the weekend and did everything I had to do. I averaged over 100 in every match but I know I can improve and there’s more in the tank.

“It gives me a lot of confidence because we have lots of big events coming up. It’s nice to have so many tournaments on the calendar and I love to perform on stage, especially when I’m playing well and winning.”

Van Gerwen’s success maintained his record of never having lost a televised final to Wright, bringing back memories of the 2017 Premier League final where the Scot also missed match darts.

Sunday October 20th

Afternoon Session (13.00 BST Start)
4x Group Matches
Peter Wright 10-8 Rob Cross (Group B)
Gerwyn Price 10-6 Daryl Gurney (Group B)
Michael van Gerwen 10-4 Gary Anderson (Group A)
Michael Smith 10-8 James Wade (Group A)

Evening Session (18.30 BST Start)
Semi-Finals
Peter Wright 11-5 Michael Smith
Michael van Gerwen 11-10 Gerwyn Price

Final
Peter Wright 10-11 Michael van Gerwen

Template - Date: Players Championship Finals

The schedule of play for the 2019 Ladbrokes Players Championship Finals has been confirmed ahead of the three-day event at the Butlin’s Minehead Resort from November 22-24.

 

The £500,000 tournament features the top 64 players from the final 2019 Players Championship Order of Merit, based on results in the 30 one-day ProTour events held during the year. Play on the opening two days of the event will be split across two stages at the Butlin’s Minehead Resort, with the action on the main stage accompanied by games in the popular Reds venue.

Daryl Gurney (Lawrence Lustig, PDC)

Friday’s opening day sees the first round split across two sessions, with reigning champion Daryl Gurney opening his title defence against Luke Woodhouse on the main stage in the evening session. World Champion Michael van Gerwen is also in action on the main stage as he meets Luke Humphries, while number one seed Gerwyn Price plays Mickey Mansell.

March’s UK Open champion Nathan Aspinall makes his return to the Minehead stage in a tasty first round tie against five-time World Champion Raymond van Barneveld, while top-ten stars Peter Wright, James Wade and Mensur Suljovic also appear in the evening session.

World Youth Champion Dimitri Van den Bergh opens the afternoon’s main stage action against Stephen Bunting, with World Championship finalist Michael Smith, Lakeside Champion Glen Durrant and formr World Youth Champion Max Hopp also in action during the afternoon session.

Saturday sees the second round held in the afternoon session and the third round in the evening session, with play continuing across two stages. Sunday then sees the action centred on the main stage, with the quarter-finals in the afternoon session and the semi-finals and final in the evening session, along with the PDC Unicorn World Youth Championship final.

A limited number of Weekend Break Packages are still available and can be purchased via the Butlin’s Big Weekends website

The Ladbrokes Players Championship Finals will be broadcast live on ITV4 in the UK & Ireland, at PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers and through the PDC’s international broadcast partners, including RTL7 in the Netherlands and DAZN worldwide. Matches from stage two on Friday and Saturday will be streamed live for PDCTV-HD Subscribers at video.pdc.tv.

Friday November 22nd

Afternoon Session (12.45 GMT)

FIRST ROUND
Main Stage
Dimitri Van den Bergh v Stephen Bunting
Jose de Sousa v James Richardson
Glen Durrant v Scott Baker
Max Hopp v Jelle Klaasen
Chris Dobey v Cristo Reyes
Jeffrey de Zwaan v Simon Whitlock
Michael Smith v Martin Schindler
Ian White v Devon Petersen

Stage Two
Harry Ward v Darius Labanauskas
Justin Pipe v Mervyn King
Brendan Dolan v Ross Smith
John Henderson v Ryan Joyce
Keegan Brown v Andy Boulton
Steve Beaton v Ricky Evans
Danny Noppert v Ryan Searle
Dave Chisnall v Matthew Edgar

Evening Session (19.00 GMT)

FIRST ROUND
Main Stage
Krzysztof Ratajski v Steve Lennon
Gerwyn Price v Mickey Mansell
James Wade v Ted Evetts
Mensur Suljovic v Kim Huybrechts
Daryl Gurney v Luke Woodhouse
Michael van Gerwen v Luke Humphries
Peter Wright v James Wilson
Nathan Aspinall v Raymond van Barneveld

Stage Two
Jonny Clayton v Ryan Meikle
Joe Cullen v Kyle Anderson
Vincent van der Voort v Arron Monk
Gabriel Clemens v Mark McGeeney
Adrian Lewis v Josh Payne
William O’Connor v Steve West
Jermaine Wattimena v Jamie Hughes
Ron Meulenkamp v Rob Cross

Saturday November 23rd

Afternoon Session (12.45 GMT)

SECOND ROUND
Main Stage
Price/Mansell v Brown/Boulton
Wade/Evetts v Beaton/Evans
Suljovic/Huybrechts v Noppert/Searle
Gurney/Woodhouse v Clemens/McGeeney
Lewis/Payne v Van Gerwen/Humphries
Wright/Wilson v Dobey/Reyes
Aspinall/Van Barneveld v Cullen/Anderson
Wattimena/Hughes v Meulenkamp/Cross

Stage Two
De Zwaan/Whitlock v Henderson/Joyce
Clayton/Meikle v Ward/Labanauskas
De Sousa/Richardson v Van den Bergh/Bunting
White/Petersen v Van der Voort/Monk
Ratajski/Lennon v O’Connor/West
Durrant/Baker v Hopp/Klaasen
Chisnall/Edgar v Pipe/King
M Smith/Schindler v Dolan/R Smith

Evening Session (19.00 GMT)

THIRD ROUND
Main Stage & Stage Two:
Four matches per stage – Schedule of play TBC

Sunday November 24th

Afternoon Session (12.45 GMT)

QUARTER FINALS
v
v
v
v

Evening Session (19.00 GMT)

SEMI FINALS
v
v

FINAL
v

PDC Unicorn World Youth Championship Final (Prior to Final)
v

Format
First Round – Best of 11 legs
Second Round – Best of 11 legs
Third Round – Best of 19 legs
Quarter-Finals – Best of 19 legs
Semi-Finals – Best of 21 legs
Final – Best of 21 legs

Prize Fund
Winner – £100,000
Runner-Up – £50,000
Semi-Finalists – £25,000
Quarter-Finalists – £15,000
Third Round Losers – £10,000
Second Round Losers – £5,000
First Round Losers – £2,500
Total – £500,000

2019 Ladbrokes Players Championship Finals

(1) Gerwyn Price v (64) Mickey Mansell
(32) Keegan Brown v (33) Andy Boulton
(16) Mensur Suljovic v (49) Kim Huybrechts
(17) Danny Noppert v (48) Ryan Searle
(8) Jose De Sousa v (57) James Richardson
(25) Dimitri Van den Bergh v (40) Stephen Bunting
(9) Jonny Clayton v (56) Ryan Meikle
(24) Harry Ward v (41) Darius Labanauskas
(5) Glen Durrant v (60) Scott Baker
(28) Max Hopp v (37) Jelle Klaasen
(12) Nathan Aspinall v (53) Raymond van Barneveld
(21) Joe Cullen v (44) Kyle Anderson
(4) Peter Wright v (61) James Wilson
(29) Chris Dobey v (36) Cristo Reyes
(13) Jeffrey de Zwaan v (52) Simon Whitlock
(20) John Henderson v (45) Ryan Joyce
(2) James Wade v (63) Ted Evetts
(31) Steve Beaton v (34) Ricky Evans
(15) Adrian Lewis v (50) Josh Payne
(18) Michael van Gerwen v (47) Luke Humphries
(7) Dave Chisnall v (58) Matthew Edgar
(26) Justin Pipe v (39) Mervyn King
(10) Jermaine Wattimena v (55) Jamie Hughes
(23) Ron Meulenkamp v (42) Rob Cross
(6) Ian White v (59) Devon Petersen
(27) Vincent van der Voort v (38) Arron Monk
(11) Michael Smith v (54) Martin Schindler
(22) Brendan Dolan v (43) Ross Smith
(3) Krzysztof Ratajski v (62) Steve Lennon
(30) William O’Connor v (35) Steve West
(14) Daryl Gurney v (51) Luke Woodhouse
(19) Gabriel Clemens v (46) Mark McGeeney

Template - Date: Players Championship 30

Peter Wright won his third Players Championship title of 2019 with victory in Event 30 on Tuesday.

 

The £75,000 tournament, featuring 128 players, concludes the PDC ProTour events for the year. Following the tournament, the field for the Ladbrokes Players Championship Finals and provisional qualifiers for the William Hill World Darts Championship will be confirmed.

Gerwyn Price also hit a 9 Darter in there first leg of his win over Jonathan Worlsey.

Updated PCOoM CLICK HERE if on APP go to rankings area:

PLAYERS CHAMPIONSHIP 30 – October 15th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Danny Noppert 6-2 Andy Jenkins
Peter Wright 6-2 Arron Monk
Gerwyn Price 6-4 Jonny Clayton
Krzysztof Ratajski 6-5 Jermaine Wattimena
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Danny Noppert 7-2 Peter Wright
Gerwyn Price 5-7 Krzysztof Ratajski
Losers £3,000

Final (15)
Peter Wright 8-1 Krzysztof Ratajski
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 29 – October 14th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-1 Joe Cullen
Ron Meulenkamp 6-3 Dave Chisnall
Brendan Dolan 6-2 Gerwyn Price
Krzysztof Ratajski 0-6 Peter Wright
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 7-5 Ron Meulenkamp
Brendan Dolan 7-6 Peter Wright
Losers £3,000

Final (15)
Ian White 6-8 Brendan Dolan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 28 – October 5th DUBLIN
Quarter Finals (11)
Mensur Suljovic 6-2 Jermaine Wattimena
Jose De Sousa 6-3 Kim Huybrechts
Gerwyn Price 6-2 James Wade
Glen Durrant 6-5 Ian White
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Jose De Sousa 7-3 Mensur Suljovic
Glen Durrant 7-6 Gerwyn Price
Losers £3,000

Final (15)
Jose De Sousa 8-6 Glen Durrant
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 27 – October 4th DUBLIN
Quarter Finals (11)
Scott Taylor 0-6 Mensur Suljovic
Robert Owen 3-6 Krzysztof Ratajski
Gerwyn Price 6-4 Cristo Reyes
Nathan Aspinall 3-6 Ryan Joyce
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mensur Suljovic 3-7 Krzysztof Ratajski
Gerwyn Price 7-6 Ryan Joyce
Losers £3,000

Final (15)
Krzysztof Ratajski 7-8 Gerwyn Price
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 26 – September 22nd BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-0 Andy Boulton
Steve West 6-3 Gary Anderson
Cristo Reyes 5-6 Mensur Suljovic
Jonny Clayton 6-1 Ross Smith
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 7-2 Steve West
Mensur Suljovic 7-5 Jonny Clayton
Losers £3,000

Final (15)
Ian White 7-8 Mensur Suljovic
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 25 – September 21st BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-3 Max Hopp
Daryl Gurney 6-2 Peter Wright
Michael Smith 6-2 Mensur Suljovic
Justin Pipe 6-4 Nathan Aspinall
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 4-7 Daryl Gurney
Michael Smith 5-7 Nathan Aspinall
Losers £3,000

Final (15)
Daryl Gurney 8-5 Nathan Aspinall
Winner £10,000
Runner Up £6,00

PLAYERS CHAMPIONSHIP 24 – September 11th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Scott Taylor 6-4 Justin Pipe
James Wade 6-5 Jermaine Wattimena
Jamie Hughes 6-3 James Wilson
Dave Chisnall 6-3 John Henderson
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Scott Taylor 4-7 James Wade
Jamie Hughes 6-7 Dave Chisnall
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-6 Dave Chisnall
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 23 – September 10th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Peter Wright 6-5 Michael van Gerwen
Jose de Sousa 6-5 Jermaine Wattimena
Adrian Lewis 6-2 Martin Schindler
Gerwyn Price 6-2 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Peter Wright 3-7 Jose de Sousa
Adrian Lewis 4-7 Gerwyn Price
Losers £3,000

Final (15)
Jose de Sousa 8-1 Gerwyn Price
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 22 – August 4th HILDESHEIM
Quarter Finals (11)
Ian White 5-6 Mensur Suljovic
Steve Beaton 2-6 Jermaine Wattimena
Brendan Dolan 6-5 Glen Durrant
Cody Harris 6-4 Krzysztof Ratajski
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mensur Suljovic 6-7 Jermaine Wattimena
Brendan Dolan 7-3 Cody Harris
Losers £3,000

Final (15)
Jermaine Wattimena 5-8 Brendan Dolan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 21 – August 3rd HILDESHEIM
Quarter Finals (11)
Ian White 6-4 Mensur Suljovic
Dimitri Van den Bergh 6-5 Ron Meulenkamp
Danny Noppert 6-3 Michael Smith
Krzysztof Ratajski 6-5 Mickey Mansell

Semi-Finals
Dimitri Van den Bergh 7-6 Ian White
Krzysztof Ratajski 7-1 Danny Noppert

Final
Krzysztof Ratajski 8-7 Dimitri Van den Bergh
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 20 – July 17th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Steve Beaton 4-6 Adrian Gray
Peter Wright 6-0 Devon Petersen
Joe Cullen 6-4 Rob Cross
Adrian Lewis 6-2 Jan Dekker
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Adrian Gray 2-7 Peter Wright
Joe Cullen 7-2 Adrian Lewis
Losers £3,000

Final (15)
Peter Wright 8-1 Joe Cullen
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 19 – July 16th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Gabriel Clemens 3-6 Gary Anderson
Peter Wright 6-1 Vincent van der Voort
Justin Pipe 6-2 Ryan Joyce
Ron Meulenkamp 6-5 Harry Ward
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Gary Anderson 3-7 Peter Wright
Justin Pipe 7-4 Ron Meulenkamp
Losers £3,000

Final (15)
Peter Wright 8-5 Justin Pipe
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 18 – June 23rd WIGAN
Quarter Finals (11)
Luke Woodhouse 3-6 Krzysztof Ratajski
Callan Rydz 3-6 James Wade
Dimitri van den Bergh 6-1 William O’Connor
Jose de Sousa 6-2 James Richardson
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Krzysztof Ratajski 5-7 James Wade
Dimitri van den Bergh 5-7 Jose de Sousa
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-5 Jose de Sousa
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 17 – June 22nd WIGAN
Quarter Finals (11)
Jamie Hughes 0-6 Krzysztof Ratajski
Luke Humphries 4-6 James Wilson
Nathan Aspinall 6-3 Dimitri van den Bergh
Ron Meulenkamp 6-2 Boris Koltzov
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Krzysztof Ratajski 7-3 James Wilson
Nathan Aspinall 7-5 Ron Meulenkamp
Losers £3,000

Final (15)
Krzysztof Ratajski 8-3 Nathan Aspinall
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 16 – May 19th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Robert Thornton 6-3 Chris Dobey
Danny Noppert 3-6 Max Hopp
Nathan Aspinall 5-6 Harry Ward
Scott Taylor 1-6 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Robert Thornton 6-7 Max Hopp
Harry Ward 7-4 Jose de Sousa
Losers £3,000

Final (15)
Max Hopp 7-8 Harry Ward
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 15 – May 18th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Chris Dobey 5-6 Michael van Gerwen
Glen Durrant 6-4 Michael Smith
Ron Meulenkamp 6-5 Ian White
Ryan Meikle 2-6 Darius Lananauskas
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 2-7 Glen Durrant
Ron Meulenkamp 4-7 Darius Lananauskas
Losers £3,000

Final (15)
Glen Durrant 8-1 Darius Lananauskas
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 14 – May 1st BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Stephen Bunting 6-3 Joe Cullen
Harry Ward 2-6 Darius Labanauskas
Krzysztof Ratajski 4-6 Arron Monk
Jeffrey de Zwaan 6-5 Ryan Joyce
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Stephen Bunting 7-5 Darius Labanauskas
Arron Monk 3-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
Stephen Bunting 2-8 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 13 – April 30th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Christian Kist 3-6 Nathan Aspinall
Peter Wright 5-6 Adrian Lewis
William O’Connor 6-5 Jeffrey de ZWaan
Justin Pipe 3-6 Daryl Gurney
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Nathan Aspinall 7-4 Adrian Lewis
William O’Connor 7-5 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)
Nathan Aspinall 4-8 William O’Connor
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 12 – April 14th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
James Wade 6-2 Jonny Clayton
John Henderson 6-5 Danny Noppert
Jeffrey de Zwaan 6-3 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 4-7 James Wade
John Henderson 4-7 Jeffrey de Zwaan
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-5 Jeffrey de Zwaan
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 11 – April 13th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-1 Andy Boulton
James Wade 6-3 Jonny Clayton
Glen Durrant 5-6 Michael Smith
Jelle Klaasen 2-6 Steve West
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 5-7 James Wade
Michael Smith 7-4 Steve West
Losers £3,000

Final (15)
James Wade 8-6 Michael Smith
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 10 – April 7th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Ian White 6-5 Aaron Monk
Jonny Clayton 6-5 Jermaine Wattimena
Mervyn King 4-6 Gabriel Clemens
Tytus Kanik 6-5 Jose Justica
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Ian White 2-7 Jonny Clayton
Gabriel Clemens 7-3 Tytus Kanik
Losers £3,000

Final (15)
Jonny Clayton 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 9 – April 6th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Michael Smith 6-4 Ian White
Steve West 6-5 Steve Beaton
James Wade 6-5 Adrian Lewis
Scott Baker 6-5 Jose de Sousa
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael Smith 7-5 Steve West
James Wade 7-6 Scott Baker
Losers £3,000

Final (15)
Michael Smith 2-8 James Wade
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 8 – March 17th WIGAN
Quarter Finals (11)
Ian White 3-6 Jonny Clayton
Adrian Lewis 6-2 Vincent van der Voort
Jan Dekker 2-6 Raymond van Barneveld
Andy Boulton 1-6 Keegan Brown
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Adrian Lewis 7-1 Jonny Clayton
Raymond van Barneveld 7-6 Keegan Brown
Losers £3,000

Final (15)
Adrian Lewis 8-3 Raymond van Barneveld
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 7 – March 16th WIGAN
Quarter Finals (11)
Mark McGeeney 6-5 Ron Muelenkamp
Dave Chisnall 6-3 Vincent van der Voort
Gerwyn Price 6-4 Ryan Searle
Daryl Gurney 6-5 Jermaine Wattimena
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Mark McGeeney 2-7 Dave Chisnall
Gerwyn Price 2-7 Daryl Gurney
Losers £3,000

Final (15)

Dave Chisnall 8-6 Daryl Gurney
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 6 – February 24th BARNSLEY
Quarter Finals (11)
Gerwyn Price 6-4 Adrian Lewis
Danny Noppert 6-2 John Henderson
Ricky Evans 6-4 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 3-6 Nathan Aspinall
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 7-2 Nathan Aspinall
Danny Noppert 4-7 Ricky Evans
Losers £3,000

Final (15)

Gerwyn Price 8-4 Ricky Evans
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 5 – February 23rd BARNSLEY
Quarter Finals (11)

Ian White 2-6 Gerwyn Price
James Wade 3-6 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 6-4 John Henderson
Ryan Searle 4-6 Danny Noppert
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Gerwyn Price 7-4 Dave Chisnall
Gabriel Clemens 7-5 Danny Noppert
Losers £3,000

Final (15)
Gerwyn Price 8-4 Gabriel Clemens
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 4 – February 17th WIGAN
Quarter Finals (11)

Nathan Aspinall 5-6 Gerwyn Price
Bradley Brooks 5-6 Glen Durrant
Kyle Anderson 2-6 Rob Cross
Dimitri van den Bergh 6-4 Matthew Edgar
Losers £2,250

Semi Finals (13)

Gerwyn Price 3-7 Glen Durrant
Rob Cross 5-7 Dimitri van den Bergh
Losers £3,000

Final (15)

Glen Durrant 8-3 Dimitri van den Bergh
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 3 – February 16th WIGAN
Quarter Finals (11)

Michael van Gerwen 6-3 Gavin Carlin
Steve West 5-6 Mervyn King
Ian White 6-4 John Henderson
Chris Dobey 6-3 Peter Wright
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-3 Mervyn King
Ian White 7-5 Chris Dobey
Losers £3,000

Final (15)

Michael van Gerwen 8-5 Ian White
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 2 – February 10th WIGAN
Quarter Finals (11)
Jonny Clayton 6-3 Michael van Gerwen
Dave Chisnall 6-5 James Wade
Ryan Searle 5-6 Joe Cullen
John Henderson 4-6 Glen Durrant
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Jonny Clayton 5-7 Dave Chisnall
Joe Cullen 4-7 Glen Durrant
Losers £3,000

Final (15)
Dave Chisnall 8-7 Glen Durrant
Winner £10,000
Runner Up £6,000

PLAYERS CHAMPIONSHIP 1 – February 9th WIGAN
Quarter Finals (11)
Michael van Gerwen 6-1 Jonny Clayton
Scott Baker 6-3 Kyle Anderson
Jermaine Wattimena 6-3 Harry Ward
Peter Wright 6-5 Michael Smith
Losers £2,250

Semi Finals (13)
Michael van Gerwen 7-5 Scott Baker
Jermaine Wattimena 7-2 Peter Wright
Losers £3,000

Final (15)
Michael van Gerwen 8-4 Jermaine Wattimena
Winner £10,000
Runner Up £6,000

Template - Date: World Grand Prix

Michael van Gerwen scooped his fifth title at the BoyleSports World Grand Prix in brilliant fashion by defeating Dave Chisnall 5-2 in Saturday’s final in Dublin.

 

Van Gerwen followed up his previous victories in 2012, 2014, 2016 and 2018 by retaining the title in the double-start tournament for the first time by continuing his dominance of the event. The World Champion picked up £110,000 for the triumph as he condemned Chisnall to defeat in the final for a second time in six years, despite a plucky showing which included a dozen 180s.

However, after sharing the opening two sets, Van Gerwen showed his class in the deciding leg of the next two to pull clear before holding off Chisnall’s brief rally to close out a glorious triumph. Van Gerwen dominated the early exchanges, winning the opening set 3-0 without allowing Chisnall a dart at a double.

The 2013 runner-up hit back well in the second, trading 13-darters with Van Gerwen before winning the set’s deciding leg with a 101 checkout on double 16. The third set also went all the way as Van Gerwen came from 2-1 down to level with a 13-darter before taking out 111 to claim the set.

A 114 checkout moved the Dutchman 2-0 up in set four, only for Chisnall to land seven perfect darts in an 11-darter to respond before a 14-dart finish forced a decider. However, Van Gerwen crucially stepped up once again, defying a 180 from his rival to land tops for a 13-darter and a 3-1 advantage in the final.

Van Gerwen then took set five by a 3-1 scoreline to continue his surge towards a fifth title, although the World Champion could only watch as a brilliant 13-darter from Chisnall in the set six decider saw him hit back to 4-2.

Chisnall also shared the opening two legs of set seven, and the pair then traded 14-darters before another deciding leg went to Van Gerwen as double six sealed the title.

Tom Kirby Memorial Irish Matchplay Final

Liam Gallagher 5-6 Keane Barry

Keane Barry produced a rousing comeback to win the 2019 Tom Kirby Memorial Irish Matchplay final in dramatic fashion with a 6-5 defeat of Liam Gallagher in Dublin on Saturday.

 

Teenager Barry will now compete in the World Darts Championship for the first time in December after claiming the top domestic honour.

Full Results:

FIRST ROUND 
Chris Dobey 2-0 Ricky Evans (3-1, 3-1)
Mervyn King 2-1 Dimitri Van den Bergh (2-3, 3-1, 3-2)
Ian White 2-1 Joe Cullen (0-3, 3-2, 3-0)
Jeffrey de Zwaan 2-0 Steve Beaton (3-1, 3-0)
James Wade 2-1 John Henderson (3-1, 2-3, 3-0)
Michael Smith 2-1 Simon Whitlock (1-3, 3-2, 3-2)
Michael van Gerwen 2-1 Jamie Hughes (2-3, 3-1, 3-1)
Gary Anderson 2-0 Keegan Brown (3-0, 3-2)
Stephen Bunting 2-0 Jonny Clayton (3-0, 3-2)
Nathan Aspinall 2-0 Vincent van der Voort (3-0, 3-1)
Jermaine Wattimena 2-1 Adrian Lewis (1-3, 3-2, 3-0)
Glen Durrant 2-1 Krzysztof Ratajski (0-3, 3-1, 3-1)
Danny Noppert 2-0 Daryl Gurney (3-2, 3-0)
Dave Chisnall 2-1 Gerwyn Price (2-3, 3-0, 3-2)
Rob Cross 2-1 Mensur Suljovic (3-1, 0-3, 3-1)
Peter Wright 2-0 Max Hopp (3-2, 3-1)

SECOND ROUND
Mervyn King 3-1 James Wade (2-3, 3-2, 3-1, 3-0)
Ian White 3-1 Michael Smith (2-3, 3-0, 3-0, 3-2)
Michael van Gerwen 3-0 Jeffrey De Zwaan (3-0, 3-1, 3-1)
Chris Dobey 3-1 Gary Anderson (2-3, 3-2, 3-0, 3-1)
Nathan Aspinall 3-2 Danny Noppert (2-3, 3-0, 1-3, 3-1, 3-0)
Dave Chisnall 3-0 Stephen Bunting (3-2, 3-1, 3-0)
Glen Durrant 3-2 Rob Cross (3-2, 0-3, 3-1, 2-3, 3-0)
Jermaine Wattimena 3-1 Peter Wright (3-2, 0-3, 2-3, 3-2)

QUARTER FINALS
Chris Dobey 3-2 Ian White (3-1, 1-3, 0-3, 3-1, 3-0)
Dave Chisnall 3-1 Nathan Aspinall (3-2, 3-1, 2-3, 3-1)
Michael van Gerwen 3-1 Mervyn King (3-2, 1-3, 3-1, 3-2)
Glen Durrant 3-2 Jermaine Wattimena (0-3, 3-0, 3-2, 1-3, 3-1)

SEMI FINAL
Dave Chisnall 4-1 Glen Durrant (3-0, 0-3, 3-2, 3-2, 3-2)
Michael van Gerwen 4-0 Chris Dobey (3-1, 3-2, 3-2, 3-0)

FINAL
Michael van Gerwen 5-2 Dave Chisnall

Template - Date: Challenge Tour 2019

Callan Rydz has won the PDC Unicorn Challenge Tour Order of Merit after all events concluded on Sunday and he qualifies for the William Hill World Championship and wins a 2 year PDC Tour Card.

 

On Sunday Kyle McKinstry won event 19 with a 5-1 win over Jason Cullen, in the final event of 2019 in event 20 Mark Barilli beat Ciaran Teehan. Jesus Noguera was runner up on the final table and also wins a 2 year PDC Tour Card and qualifies for the UK Open.

Players ranked No 3 to No 8 win a FREE Q-School place (Not Transferable) the top 8 also qualify for the UK Open, the final 8 names will be determined following the 2020 Q-School as some may win a Tour Card.

Top 8 on Final 2019 CTOoM

No 1-Callan Rydz £6,750
Qualifies for World Championship – Qualifies for UK Open -Wins a 2 year PDC Tour Card

No 2-Jesus Noguera £6,050
Wins a 2 year PDC Tour Card – Qualifies for UK Open

No 3-Cameron Menzies £5,800 – Free Q-School place
No 4-Stephen Burton £5,500 – Free Q-School place
No 5-Boris Koltzov £5,400 – Free Q-School Place
No 6-Andy Jenkins £4,800 – Free Q-School Place
No 7-Cody Harris £4,750 – Free Q-School Place
No 8-Kyle McKinstry £4,700 – Free Q-School Place

Sunday 29th September

Challenge Tour 20 – Wigan

QUARTER FINALS
Nick Fullwell 5-0 Boris Koltsov
Ciaran Tehan 5-4 Callum Francis
Mark Barilli 5-4 John Davey
David Evans 5-4 Andy Jenkins

SEMI FINALS
Nick Fullwell 4-5 Ciaran Teehan
Mark Barilli 5-4 David Evans

FINAL
Ciaran Teehan 3-5 Mark Barilli

Sunday 29th September

Challenge Tour 19 – Wigan

QUARTER FINALS
Erik Hol 3-5 Kyle McKinstry
Darren Johnson 4-5 Jack Main
Nick Fullwell 4-5 Jason Cullen
Martin Thomas 2-5 Callan Rydz

SEMI FINALS
Kyle McKinstry 5-1 Jack Main
Jason Cullen 5-1 Callan Rydz

FINAL
Kyle McKinstry 5-1 Jason Cullen

Saturday 28th September

Challenge Tour 18 – Wigan

QUARTER FINALS
Callan Rydz 5-3 Andrew Gilding
Aden Kirk 5-4 Patrick Lynskey
Matt Dennant 5-4 Martin Thomas
Cody Harris 5-1 Justin Smith

SEMI FINALS
Callan Rydz 5-3 Aden Kirk
Matt Dennant 2-5 Cody Harris

FINAL
Callan Rydz 5-1 Cody Harris

Challenge Tour 17 – Wigan

QUARTER FINALS
Shane McGuirk 5-1 Eddie Lovley
Ciaran Teehan 5-2 Nick Fullwell
William Borland 5-2 Patrick Lynskey
Berry van Peer 5-2 Kevin Dowling

SEMI FINALS
Ciaran Teehan 5-2 Shane McGuirk
Berry van Peer 5-4 William Borland

FINAL
Ciaran Teehan 5-2 Berry van Peer

Sunday 12th August

Challenge Tour 16 – Wolverhampton

QUARTER FINALS
Adam Huckvale 5-1 Steve Hine
Callan Rydz 5-2 Peter Mitchell
David Evans 5-0 Rhys Hayden
Justin Smith 5-3 Kevin Garcia

SEMI FINALS
Adam Huckvale 3-5 Callan Rydz
David Evans 5-1 Justin Smith

FINAL
Callan Rydz 5-2 David Evans

Challenge Tour 15 – Wolverhampton

QUARTER FINALS
Kyle McKinstry 5-2 James Lawson
Wes Newton 5-4 Martin O’Boyle
Ritchie Edhouse 5-4 Kevin Garcia
Jesus Noguera 5-4 Mark Walsh

SEMI FINALS
Kyle McKinstry 5-2 Wes Newton
Ritchie Edhouse 2-5 Jesus Noguera

FINAL
Kyle McKinstry 2-5 Jesus Noguera

Challenge Tour 14 – Wolverhampton

QUARTER FINALS
Scott Taylor 3-5 Dennis Nilsson
Patrick Lynskey 5-4 Craig Quinn
David Evans 5-2 Boris Koltsov
Wessel Nijman 5-2 Christian Goedl

SEMI FINALS
Dennis Nilsson 2-5 Patrick Lynskey
David Evans 5-3 Wessel Nijman

FINAL
Patrick Lynskey 5-2 David Evans

Challenge Tour 13 – Wolverhampton

QUARTER FINALS
Cameron Menzies 5-2 Eddie Lovely
Dennis Nilsson 0-5 Rusty-Jake Rodriguez
Cody Harris 1-5 Wessel Nijman
Scott Waites 5-4 Curtis Hammond

SEMI FINALS
Cameron Menzies 5-2 Rusty-Jake Rodriguez
Wessel Nijman 5-4 Scott Waites

FINAL
Cameron Menzies 5-2 Wessel Nijman

Challenge Tour 12 – Peterborough

QUARTER FINALS
Andy Jenkins 5-1 Simon Preston
Justin Smith 5-3 Michael Rasztovits
Boris Koltsov 5-0 Colin Osbourne
Jesus Noguera 5-2 Christian Goedl

SEMI FINALS
Andy Jenkins 5-4 Justin Smith
Boris Koltsov 5-2 Jesus Noguera

FINAL
Andy Jenkins 5-4 Boris Koltsov

Challenge Tour 11 – Peterborough

QUARTER-FINALS
Rusty-Jake Rodriguez 5-4 David Adshead
Cameron Menzies 5-4 Andy Jenkins
Arjan Konterman 5-4 Mark Frost
Berry van Peer 5-4 Peter Mitchell

SEMI-FINALS
Cameron Menzies 5-2 Rusty-Jake Rodriguez
Berry van Peer 5-3 Arjan Konterman

FINAL
Berry van Peer 5-2 Cameron Menzies

Challenge Tour 10 – Peterborough

QUARTER FINALS
Nick Fullwell 5-4 Kyle McKinstry
Shane McGuirk 5-4 Paul Rowley
Cody Harris 5-2 Scott Taylor
Nick Fulwell 5-2 Mareno Michels

SEMI FINALS
Nick Fullwell 5-2 Cody Harris
Shane McGuirk 3-5 Nathan Rafferty

FINAL
Nick Fullwell 5-1 Nathan Rafferty

Challenge Tour 9 – Peterborough

QUARTER FINALS
Cody Harris 5-2 Boris Koltsov
Jason Wilson 5-3 Andy Chalmers
Martin Atkins 5-4 Andrew Gilding
Andy Jenkins 5-4 Dave Ladley

SEMI FINALS
Cody Harris 5-1 Jason Wilson
Martin Atkins 5-3 Andy Jenkins

FINAL
Cody Harris 5-1 Martin Atkins

Challenge Tour 8 – Wigan

PDC Unicorn Challenge Tour Event Eight

QUARTER FINALS
Patrick van den Boogaard 5-1 Ian Withers
Paul Rowley 4-5 Dave Prins
Kevin Garcia 5-1 Kevin Lane
Stephen Burton 5-4 Rhys Griffin

SEMI FINALS
Patrick van den Boogaard 5-3 Dave Prins
Kevin Garcia 2-5 Stephen Burton

FINAL
Patrick van den Boogaard 4-5 Stephen Burton

Challenge Tour 7 – Wigan

PDC Unicorn Challenge Tour Event Seven

QUARTER FINALS
Arjan Konterman 5-1 Scott Taylor
Mark Walsh 5-2 James Barton
Jesus Noguera 5-1 Callan Rydz
Stephen Burton 5-1 Andy Jenkins

SEMI FINALS
Arjan Konterman 3-5 Mark Walsh
Jesus Noguera 5-3 Stephen Burton

FINAL
Mark Walsh 1-5 Jesus Noguera

Challenge Tour 5 – Wigan

QUARTER FINALS
Andy Jenkins 5-1 Berry van Peer
Darren Beveridge 5-4 Jason Cullen
Callan Rydz 5-4 Dennis Nilsson
Andy Chalmers 5-4 Kyle McKinstry

SEMI FINALS
Andy Jenkins 1-5 Darren Beveridge
Callan Rydz 5-2 Andy Chalmers

FINAL
Darren Beveridge 5-4 Callan Rydz

Challenge Tour 6 – Wigan

QUARTER FINALS
Tony Mitchell 5-4 Francis Carragher
Andrew Gilding 5-2 Danny van Trijp
Boris Koltsov 5-4 Berry van Peer
Cameron Menzies 5-1 Andy Jenkins

SEMI FINALS
Andrew Gilding 5-3 Tony Mitchell
Cameron Menzies 5-2 Boris Koltsov

FINAL
Cameron Menzies 5-2 Andrew Gilding

Challenge Tour 4

QUARTER FINALS
Danny van Trijp 2-5 Boris Koltzov
Jason Askew 5-4 Jerry Hendriks
Dave Radley 5-0 Rhys Griffin
Dave Prins 5-1 Darren Johnson

SEMI FINALS
Boris Koltzov 5-2 Jason Askew
Dave Prins 5-1 Dave Ladley

FINAL
Boris Koltzov 5-4 Dave Prins

Challenge Tour 3

QUARTER FINALS
Andrew Gilding 5-1 Mick Todd
Ritchie Edhouse 5-1 Jeffrey de Graaf
Dennis Nilsson 5-4 Anthony Brown
Scott Taylor 5-3 Andy Hamilton

SEMI FINALS
Andrew Gilding 3-5 Ritchie Edhouse
Dennis Nilsson 1-5 Scott Taylor

FINAL
Ritchie Edhouse 5-3 Scott Taylor

Challenge Tour 2

QUARTER FINALS
Diogo Portela 5-0 Mick Todd
Nathan Rafferty 5-2 Darren Herewini
Stephen Burton 5-2 Michael Rasztovits
Jason Wilson 5-4 Andrew Gilding

SEMI FINALS
Diogo Portela 3-5 Nathan Rafferty
Stephen Burton 5-3 Jason Wilson

FINAL
Nathan Rafferty 4-5 Stephen Burton

Challenge Tour 1

QUARTER FINALS
Patrick Lynskey 5-4 William Borland
Brett Claydon 5-3 Andrew Foster
Mick Todd 5-4 Ricky Williams
Shaun Carroll 5-2 Ritchie Edhouse

SEMI FINALS
Patrick Lynskey 5-2 Brett Claydon
Mick Todd 4-5 Shaun Carroll

FINAL
Patrick Lynskey 1-5 Shaun Carroll

Template - Date: Gibraltar Darts Trophy

Krzysztof Ratajski made history as he became the first Polish winner on the European Tour by defeating Dave Chisnall 8-2 in the Gibraltar Darts Trophy final on Sunday night.

 

Having never previously won past the quarter-finals on the European Tour, Ratajski saw off Joe Cullen, Ian White and Daryl Gurney to secure his spot in the decider in Gibraltar. Chisnall, who hit a nine-darter in his quarter-final clash with James Wade, took the opening two legs of the final, including a 117 finish to break the Pole’s throw.

Ratajski, however, then made no mistake in breaking straight back with an incredible 124 finish, followed by a hold of throw to level the scores at 2-2. From there the Polish ace took control of the match, reeling off a further six legs on the spin to claim the £25,000 title and make history for East European darts.

Ratajski (Luke Hewitt, PDC)

“It’s incredible, I still don’t believe it,” said Ratajski, who averaged 102.85 in the final. “I’ve won floor tournaments but this is the first one I’ve won in front of a crowd. “This is a great night for Polish darts and I’m just so happy to lift this title.”

Danish Darts Open Champion Chisnall cane close to adding a second European Tour title to his 2019 trophy haul. Chisnall defeated Jermaine Wattimena 6-4 in the third round before striking perfection in a 6-4 victory over Wade. It then took a last-leg decider to see Chisnall reach his second European Tour title of 2019 as he edged past Nathan Aspinall 7-6 in the semi-finals.

Sunday September 29th

Third Round
Michael van Gerwen 3-6 Nathan Aspinall
Peter Wright 6-3 Mensur Suljovic
James Wade 6-2 Kim Huybrechts
Dave Chisnall 6-4 Jermaine Wattimena
Ian White 6-4 Michael Smith
Krzysztof Ratajski 6-3 Joe Cullen
Daryl Gurney 6-1 Glen Durrant
Gerwyn Price 6-5 Rob Cross

Quarter-Finals
Nathan Aspinall 6-3 Peter Wright
James Wade 4-6 Dave Chisnall
Ian White 3-6 Krzysztof Ratajski
Daryl Gurney 6-3 Gerwyn Price

Semi-Finals
Nathan Aspinall 6-7 Dave Chisnall
Krzysztof Ratajski 7-3 Daryl Gurney

Final
Dave Chisnall 2-8 Krzysztof Ratajski

Template - Date: The PDPA Junior World Cup

The Netherlands’ victory in the PDPA Junior World Cup in Gibraltar was followed by a win for Keane Barry in the DartConnect Junior International Open and a place in the JDC World Championship where he will face Adam Gawlas.

 

The JDC staged a three-day festival of darts at the new Europa Point Arena, culminating on Thursday with the early rounds of the Scott Farms International Junior World Championship. Tuesday’s opening event saw the Netherlands A team – which included reigning Junior World Champion Jurjen van der Velde – win the final against Netherlands B by a 4-0 scoreline.

Van der Velde was joined in the Netherlands A team by Owen Roelofs – the runner-up in the 2017 Junior World Championship – Daan Bastiaansen and Luke van der Kwast. The quartet also defeated England A, Ireland A, Spain, USA, China A and England B during the 16-nation event, which saw 26 teams competing.

JDC WORLD CHAMPIONSHIP:

Keane Barry and Adam Gawlas saw off Daan Bastiaansen and Justin Hewitt respectively and will now play on the Alexandra stage to play the final in December. 

Barry has established himself in the past few weeks in particular as a real stand out. This has seen him secure his spot in the Tom Kirby Irish Matchplay final where he will face Liam Gallagher at the World Grand Prix and he also yesterday won the JDC Junior International Open.

This means that he will at least appear at the Alexandra Palace once this December with a Junior and Senior bow potentially on the cards.

Gawlas on the other hand despite not averaging at the heights of Barry has had a stunning few months including showing how good he is at the recent Austrian Darts Championship and the Czech ace will hope to show signs of the future when he faces the Irish ace later this year.

Quarter Finals:
Justin Hewitt 4-2 Jack Shepherd
Adam Gawlas 4-1 Tomas Houdlek
Daan Bastiaansen 4-2 Connor Pickett
Keane Barry 4-2 Luke Littler

Semi Finals
Justin Hewitt 3-5 Adam Gawlas
Daan Bastiaansen 2-5 Keane Barry

Final
Adam Gawlas v Keane Barry (Date TBC)

PDPA WORLD CUP RESULTS:

GROUP 1:
New Zealand B – Denmark B – Spain – Gibraltar B – England A
GROUP 2:
India A – China B – Iceland – Gibraltar A – Netherlands B
GROUP 3:
England B – China A – USA – Netherlands A
GROUP 4:
India B – Czech Republic – Australia A – Wales B
GROUP 5:
Ireland A – New Zealand A – Australia B – Scotland
GROUP 6:
Wales A – Ireland B – Denmark A – Canada

LAST 16
New Zealand B 2-4 USA / Czech Republic 4-0 India A
Netherlands B 4-2 England B / Denmark A 2-4 Scotland
Netherlands A 4-0 Spain / Ireland A 4-0 Wales B
England A 4-0 Australia A / Gibraltar A 4-1 Wales A

QUARTER FINALS
USA 2-4 Czech Republic / Netherlands B 4-2 Scotland
Netherlands A 4-3 Ireland A / England A 4-1 Gibraltar A

SEMI FINALS
Czech Republic 2-4 Netherlands B
Netherlands A 4-0 England A

FINAL
Netherlands B 4-0 Netherlands A

INTERNATIONAL DARTS OPEN:

Wednesday’s DartConnect International Open saw Irish teenager Barry come through a field of 129 players to claim the title, edging out Nathan Girvan 6-5 in a high-quality final.

He averaged 100.5 in the final, landing an 11-darter as he moved into a 4-2 lead before Scottish ace Girvan hit back to take the game into a deciding leg at five-all, only for Barry to snatch the title with a 13-dart leg.

Keane Barry (JDC)

Barry’s success is a further boost for the youngster, who will be competing in the Tom Kirby Memorial Irish Matchplay final in Dublin on Saturday October 12 against Liam Gallagher – with the winner securing a place in the William Hill World Darts Championship.

Adam Gawlas, who recently reached the third round of the Austrian Darts Championship on his European Tour debut, was a semi-finalist, alongside fellow Czech prospect Tomas Houdek.Van der Velde was defeated by Barry in the quarter-finals, while Keelan Kay’s run to  the last eight included a 105 average in his last 64 whitewash of Sankalp Salunke.

Thursday’s final day of action will see the players battling to secure spots in the Junior World Championship final, which will take place on Saturday December 21 at Alexandra Palace during the William Hill World Darts Championship.

World Cup Teams:

Host Nation Team GIBRALTAR: Jason Hewitt, Craig Galliano, Jerome Chipol, Sean Negrette, Dylon Duo jnr, Casey Dyer, Joseph Borge, Elton Victory – All of the Gibraltar Darts family send our best wishes to our junior team and the success of the event.

2018 Champions Team NETHERLANDS: Juren van der Velde, Daan Bastiaansen, Owen Roelofs, Luke van der Kwast, Danny Jansen, Marcel Bus, Kevin Lasker, Pim van Bijnen – World Champion and World No 1 Michael van Gerwen – Good luck to the reigning Junior World Champions Netherlands in Tuesdays PDPA Junior World Cup. Enjoy the experience and play hard for your country and your team. ‘MvG’

Team CANADA: Zach van Vliet, Devin Gross, Hayden Brown, Nathan Sherk – Three times World Champion John Part – To all of our great young players from Canada please go out and play darts like you know how. You will be measured by the success of your attitude more than your throw. Do us proud, and most importantly, enjoy!”

Team USA: Jamison Merritt, Kaden Anderson, PJ Stewart Jr, Buster Graves – USA’s finest Darin YoungI would like to wish the best of luck to the young men representing the USA at JDC World Cup in Gibraltar. Stay focused, play hard and enjoy the opportunity ! all the best Darin. 

Team AUSTRALIA: Ky Smith, Mitchell Beswick, Hayden Scott, Lachie Gleason, Cody Dewey, Erin Logan, Tyson Stow, Faith kainuku. – Aussie Legend Simon Whitlock – Hi guys, Simon Whitlock here wishing you all the very best for the JDC World Cup in September, what a great opportunity for you all to show your talent to the darts world. This is an amazing piece of history that the JDC/PDPA/PDC have created for young players not only in Oz but all over the world. Darts has been my life for 35 years and we never had these opportunities, so you should take them in both hands and relish the chances and experience this will bring to you. Wishing you all the best and bringing the Trophy home to Australia with very best wishes Simon Whitlock’

Team NEW ZEALAND: Lachy Rountree, Sam Harman, Tumihitai Te Whero, Renata Leach, Dominic Clements, Jack Sheppard, Irie Eyles, Cory Horne – New Zealand’s No1 Cody Harris – Good luck to New Zealand’s stars of the future in the PDPA Junior World Cup in Gibraltar. ‘Cody’

Team IRELAND: Keane Barry, Sean Cummins, Killian Heffernan, Katie Sheldon, Pearse Mackle, Ethan Willis, Sean Mckeon, Dylon Dowling, Jamie Lee Cummins – Ireland’s No1 William O’Connor – I would like to wish all the junior Irish World Cup Team all the very best for next weeks PDPA Junior World Cup ‘Give em Socks’

Team ENGLAND: Leighton Bennett, Harry Gregory, Keelan Kay, James Beeton, Henry Coates, Sean Craig, Joe Pitchford Morris, Mitchell McCarthy – Michael Smith World No5 – I would like to wish all the England Squad my best wishes in the World Cup, play hard, play for your team and enjoy the event. ‘Bully Boy’

Team DENMARK
Sebastian Bech, Robin Stegler, Sune Poulsen, Marius Bo Nielse -We are very proud to have the opportunity to send 4 players to JDC World Cup in Gibraltar. We hope that the players will get some experience and use it in future tournaments arranged by PDC.

It is a huge chance for all the players to learn how to play on a higher level, and create friendships around the world. And hopefully it will inspire them to follow there dreams to be a pro dartplayers for the future.

Im sure that they will give everything to make a great result for Denmark. PDCNB (Chairman – Michael Frydendahl & Jann Hoffmann)

Team WALES: Taylor Smolden, Cole Davey, Ieuan Halsall, Brynmor Thomas, Ben Carr, Nathan Hanrahan, Zaidley Evans, Liam Butler, Ethan Haymes, Tomos Jones – Former World Champion Mark Webster – Good Luck to all the Welsh Team at the PDPA Junior World Cup, its a great opportunity for you all ‘enjoy’ the experience. ‘Webby’

Team SCOTLAND
Nathan Girvan, Kyle Walker, Connor Mitchell, John Gallazzi – Scot’s Legend Gary Anderson – Good Luck to all the boys representing Scotland in the PDPA Junior World Cup in Gibraltar, I will be watching your progress, make Scotland proud of you.

Team ICELAND: Tomas Orri, Tomas Breki, Alex Mani, Alexander

Team CZECH REPUBLIC: Tomas Houdeck, Vilem Sedivy, Adam Gawlas, David Zaruba – Czech Star Karel Sedlacek Wishes all the Czech players at the Junior World Cup the very best of luck in Gibraltar. 

Team CHINA: Jiacheng Song, Jiale Dong, Zhengan Gu, Tao Jiang, Yile Liu, Xunxu Kuang, Yanxu Shi, Sheyuan Xue

Team INDIA: Nihar Baldha, Sankalp salunkhe, Anadh Suhagiya, Akshat Andhariya, Thavish Vivek, Hasti Savaliya, Aman Lathiya, Devam Jasani

Team SPAIN: Isaac Munoz Sevillano, Eloy Gonzales De La Viuda, Pedro Fernandez Rubio, David Rodriquez Garcia

Template - Date: European Tour 13 ‘Tour Card Qualifier’

Friday saw 24 players secure places in the 2019 Gibraltar Darts Trophy after two qualifying events took place at The Barnsley Metrodome.

 

18 UK based ‘Tour Card Holders’ and 6 European ‘Tour Card Holders’ qualified for this event on Friday afternoon.

If you qualify for the Gibraltar Darts Trophy, you need to book your flights and accommodation ASAP as this event is from the 27th of this month.

Click Here for the full event brief and tournament information including hotels and travel.

Qualifiers:

UK Tour Card Holders Qualifiers : Jamie Hughes, Ritchie Edhouse, Steve Beaton, Chris Dobey, Carl Wilkinson, Keegan Brown, Matt Clark, Paul Rowley, Tony Newell, William O’Connor, Justin Pipe, Darren Webster, Ryan Joyce, Scott Taylor, Ryan Meikle, Robert Thornton, Kirk Shepherd, Steve West

European Tour Card Holder Qualifiers: Darius Labanauskas, Dimitri van den Bergh, Danny Noppert, Kim Huybrechts, Jeffrey de Zwaan, Jose de Sousa.

European Championship:

The top 32 from the final ETOoM Table after event 13 will qualify for the European Championships from Gottingen, Germany from the 24th – 27th October live on ITV4. For the current ETOoM Table Click Here If you are on the APP go to ranking tables.

Template - Date: INTERNATIONAL DARTS OPEN ‘ET12’

Gerwyn Price retained the International Darts Open title in Riesa with a gritty comeback to defeat Rob Cross 8-6 in Sunday’s final.

 

The Welshman had claimed his maiden European Tour win at the Sachsenarena 12 months ago, and won a second £25,000 title with a memorable display. Cross enjoyed the better of the early stages in the final, leading 2-1 as a 12-darter broke throw before following a 13-darter with a sensational 148 checkout to move 4-2 up.

Price finished 121 to respond with a 12-darter, but tops saw Cross regain his two-leg cushion at 5-3. Price, though, produced some clutch third-dart doubling as he took the next three legs to move 6-5 up, punishing three misses from Cross in leg 11 as he moved back ahead.

Cross found another 13-darter as he levelled, but Price followed a 177 with an 88 finish to edge 7-6 up before taking out 108 on tops to secure the title.

Sunday September 15th

THIRD ROUND (11)
Daryl Gurney 6-5 Steve Beaton
Michael Rosenauer 3-6 Glen Durrant
Nathan Aspinall 6-5 Ricky Evans
Gerwyn Price 6-4 Joe Murnan
Peter Wright 6-3 Mensur Suljovic
Adrian Lewis 6-2 Jonny Clayton
Joe Cullen 0-6 Rob Cross
Richard North 6-5 Steve West

QUARTER FINALS (11)
Daryl Gurney 4-6 Glen Durrant
Nathan Aspinall 4-6 Gerwyn Price
Peter Wright 6-0 Adrian Lewis
Rob Cross 6-1 Richard North

SEMI FINALS (13)
Glen Durrant 3-7 Gerwyn Price
Peter Wright 6-7 Rob Cross

FINAL (15)
Gerwyn Price 8-6 Rob Cross

Prize Fund:

Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
Total: £140,000 

HISTORY:

2019 Gerwyn Price 8-6 Rob Cross
2018
Gerwyn Price 8:3 Simon Whitlock
2017 Peter Wright 6:5 Kim Huybrechts
2016 Mensur Suljovic 6:5 Kim Huybrechts
2015 Michael Smith 6:3 Benito van de Pas

Results:

FIRST ROUND
Harry Ward 6-4 Reece Robinson
William O’Connor 6-4 Benito van de Pas
Christian Jentschke 3-6 Justin Pipe
Arron Monk 5-6 Kyle Anderson
John Henderson 6-4 Brett Claydon
James Richardson 6-3 Mike Poge
Mickey Mansell 5-6 Danny Noppert
Mike De Decker 4-6 Michael Rosenauer
Richard North 6-5 Boris Koltsov
Daniel Larsson 3-6 Steve West
Ritchie Edhouse 6-2 Davyd Venken
Manfred Bilderl 1-6 Luke Woodhouse
Adam Hunt 3-6 Dimitri Van den Bergh
Andy Boulton 5-6 Steffen Siepmann
Joe Murnan 6-5 Jelle Klaasen
Davy Van Baelen 6-0 Ole Luckow

SECOND ROUND
Nathan Aspinall 6-3 Justin Pipe
Krzysztof Ratajski 3-6 Michael Rosenauer
Glen Durrant 6-3 James Richardson
Rob Cross 6-1 John Henderson
Adrian Lewis 6-4 William O’Connor
Daryl Gurney 6-5 Danny Noppert
Steve Beaton 6-4 Luke Woodhouse
Gerwyn Price 6-4 Kyle Anderson
Ricky Evans 6-4 Dimitri Van den Bergh
Jamie Hughes 3-6 Steve West
Jonny Clayton 6-4 Steffan Siepmann
Jeffrey de Zwaan 3-6 Joe Murnan
Joe Cullen 6-5 Davy van Baelen
Ian White 5-6 Richard North
Mensur Suljovic 6-0 Harry Ward
Peter Wright 6-4 Ritchie Edhouse

Template - Date: PDPA Seminar

The fifth annual PDPA seminar takes place on Tuesday evening the 10th September from the Rigby Room, Barnsley Metrodome from 7.30pm, following the event during the day.

 

We are pleased to announce that this years seminar will feature ex-professional footballer and the founder of Sporting Chance; Tony Adams MBE.

Tony Adams will be joined by his wonderful team at Sporting Chance to deliver to our members the services they provide, and if you need any help it is there for you on a confidential basis.

Inspired by his own recovery whilst still playing professional football, he saw a need for sports people to have help when they needed it in a safe environment.

Also joining the evening is our official PDPA solicitor Mr Gareth Williams from GHW solicitors, as well as dealing with most legal issues. He specialises in Sports Law, particularly contracts and was a big part of the discussions with the PDC over the recent PDC Playing Contract.

So he will discuss with our members the issues surrounding contracts, including disputes, image rights and disciplinary matters.

Prosperity Wealth is our newest PDPA Partner, there services in wealth management and financial advice include, pensions, mortgages, investments and protection.

Trevor Willday, Matt Bell and Wayne Coombs will be in attendance to show our members the services they offer.

The PDPA will also offer updates on other current issues,

We look forward to seeing you all there!

The PDPA

Template - Date: PDC 2020 Calendar of events

The 2020 Professional Darts Corporation calendar has been confirmed, with over 150 days of darts to take place on the circuit next year including a first visit for the PDC European Tour to Hungary.

 

Another exciting year will begin with Qualifying School from January 16-19, with simultaneous events being held in the UK and Germany as players bid to secure coveted PDC Tour Cards to compete on the ProTour.

The Ladbrokes Masters sees the top 16 return to action in Milton Keynes from January 31-February 2 for the first televised event following the conclusion of the William Hill World Darts Championship on New Year’s Day.

The Unibet Premier League season then begins on Thursday February 6 at the new P&J Live arena in Aberdeen, beginning the 17-night tour of the UK, Ireland, Netherlands and Germany.

The tournament will then move to Nottingham, Cardiff and Dublin during the remainder of February before the visit to Westpoint Exeter on Thursday March 5, which is followed by further league nights in Liverpool and Newcastle and a double-header at Rotterdam Ahoy on March 25-26, which includes Judgement Night.

The remaining players will then compete across the final seven league nights in a bid to secure Play-Off places, beginning on Thursday April 2 in Belfast before moving to Sheffield, Manchester, Berlin, Birmingham, Glasgow and Leeds to conclude the regular season, with the Play-Offs seeing the destiny of the title confirmed on Thursday May 21 with the semi-finals and final at The O2 in London.

2020 PDC Calendar

Another exciting year will begin with Qualifying School from January 16-19, with simultaneous events being held in the UK and Germany as players bid to secure coveted PDC Tour Cards to compete on the ProTour.

The Ladbrokes Masters sees the top 16 return to action in Milton Keynes from January 31-February 2 for the first televised event following the conclusion of the William Hill World Darts Championship on New Year’s Day.

The Unibet Premier League season then begins on Thursday February 6 at the new P&J Live arena in Aberdeen, beginning the 17-night tour of the UK, Ireland, Netherlands and Germany.

The tournament will then move to Nottingham, Cardiff and Dublin during the remainder of February before the visit to Westpoint Exeter on Thursday March 5, which is followed by further league nights in Liverpool and Newcastle and a double-header at Rotterdam Ahoy on March 25-26, which includes Judgement Night.

The remaining players will then compete across the final seven league nights in a bid to secure Play-Off places, beginning on Thursday April 2 in Belfast before moving to Sheffield, Manchester, Berlin, Birmingham, Glasgow and Leeds to conclude the regular season, with the Play-Offs seeing the destiny of the title confirmed on Thursday May 21 with the semi-finals and final at The O2 in London.

The 30 Players Championship events to be held in 2020 will begin with three double-headers during February ahead of the Ladbrokes UK Open, which will take place from March 6-8 at the Butlin’s Minehead Resort.

The European Tour kicks off in March with events in Sindelfingen and Leverkusen, with April’s event in Munich followed in May with tournaments in Graz and Riesa either side of the first visit to Hungary as Budapest plays host to a tournament from May 8-10.

Following a first event in Trier, Germany from June 26-28, the European Tour will then return to Hildesheim and Jena on the first two weekends of July. Dutch city Leeuwarden will also host the European Tour for the first time from September 11-13, ahead of the annual visit to Gibraltar a fortnight later.

The venue for the 12th European Tour event will be confirmed in due course, while both Prague and Copenhagen remain potential future venues after staging European Tour events in 2019.

The World Cup of Darts will be held from June 18-21 in Hamburg, before the hugely popular Betfred World Matchplay takes place from July 18-26 in Blackpool.

Both the Paddy Power Champions League of Darts and World Series of Darts Finals will move forward in the calendar to September, ahead of the BoyleSports World Grand Prix in Dublin in October.

The European Championship will return to Dortmund from October 29-November 1, with the Grand Slam of Darts taking place from November 14-22 in Wolverhampton.

The Ladbrokes Players Championship Finals at the Butlin’s Minehead Resort takes place from November 27-29, with the dates for the 2020/2021 William Hill World Darts Championship to be confirmed during 2020.

The European Tour event in Leeuwarden in September will be followed by a Players Championship double-header, with Barnsley, Wigan, Hildesheim and Dublin continuing to host ProTour events during 2020.

Both the Challenge Tour and Development Tour circuits will again see five weekends take place, each featuring four events per weekend, during the year. Four weekends on each tour will be held in Wigan, with Hildesheim also hosting the Development Tour and Milton Keynes hosting the Challenge Tour.

“We’ve enjoyed some remarkable growth in recent years and 2020 will be another exciting year on the PDC circuit,” said PDC Chairman Barry Hearn. “As always, the year begins with Qualifying School and this really is the land of opportunity for ambitious darts players.

“It’s encouraging to see another new country, Hungary, joining the European Tour circuit alongside new destinations within Germany and the Netherlands, and the 30 Players Championship events will form the backbone of the ProTour in giving all players their chance to qualify for our televised tournaments.

“In addition, we will continue to support our affiliated tours worldwide as the sport maintains its incredible worldwide growth, while we also look ahead with excitement to the 2020 World Series of Darts.”

Details of 2020 World Series of Darts events will be confirmed in due course for the international events to be held throughout the year around the world, having visited America, Germany, Australia and New Zealand during 2019.

Tickets for the 2020 Unibet Premier League will go on sale in October 2019, with a Priority Sale period for PDCTV-HD Annual Subscribers from Thursday October 3 and General Sale from Thursday October 10.

Ticket information for the 2020 Ladbrokes Masters will be announced in due course.

Weekend Break Packages for the Ladbrokes UK Open at the Butlin’s Minehead Resort can be booked through www.bigweekends.com.

Ticket information for all events will be confirmed at www.pdc.tv/tickets once finalised.

Entry information for the 2020 PDC Qualifying Schools will be announced in due course at www.pdc.tv/QSchool.

* All dates and venues are correct at time of publication. Any changes would be advertised at www.pdc.tv and made in accordance with advertised PDC rules.

Template - Date: 2020 Unibet Premier League Dates & Venues:

The 2020 Unibet Premier League season will begin at the new P&J Live arena in Aberdeen on Thursday February 6 to open a 17-night tour for the sport’s widest-reaching event.

 

Aberdeen has been a sell-out destination for the Premier League for over a decade, welcoming capacity crowds to the AECC complex.

A move to the P&J Live arena – part of a new event complex close to Aberdeen airport – will see the Premier League season open in style on Thursday February 6 in front of a record crowd for the event in the city.

2020 Unibet Premier League dates (PDC)

The tournament will then move to Nottingham, Cardiff and Dublin during the remainder of February before the visit to Westpoint Exeter on Thursday March 5 ahead of the UK Open.

Further league nights in Liverpool and Newcastle will be followed by a double-header at Rotterdam Ahoy on March 25-26, the second of which will be Judgement Night, as the popular Dutch venue welcomes back the Premier League.

The remaining players will then compete across the final seven league nights in a bid to secure Play-Off places, beginning on Thursday April 2 in Belfast.

Sheffield and Manchester then host further league nights before the Premier League visits Berlin for a third successive year on Thursday April 23, with German fans having flocked to the Mercedes-Benz Arena during 2017 and 2018.

League nights in Birmingham, Glasgow and Leeds follow to conclude the regular season, with the Play-Offs then seeing the destiny of the title confirmed on Thursday May 21 with the semi-finals and final at The O2 in London.

2020 Unibet Premier League Schedule

Night One
Thursday February 6
P&J Live, Aberdeen

Night Two
Thursday February 13
Motorpoint Arena, Nottingham

Night Three
Thursday February 20
Motorpoint Arena, Cardiff

Night Four
Thursday February 27
3Arena, Dublin

Night Five
Thursday March 5
Westpoint Exeter

Night Six
Thursday March 12
M&S Bank Arena, Liverpool

Night Seven
Thursday March 19
Utilita Arena, Newcastle

Night Eight
Wednesday March 25
Rotterdam Ahoy
Judgment

Night Nine
Thursday March 26
Rotterdam Ahoy

Night Ten
Thursday April 2
The SSE Arena, Belfast

Night 11
Thursday April 9
FlyDSA Arena, Sheffield

Night 12
Thursday April 16
The Manchester Arena

Night 13
Thursday April 23
Mercedes-Benz Arena, Berlin

Night 14
Thursday April 30
Arena Birmingham

Night 15
Thursday May 7
The SSE Hydro, Glasgow

Night 16
Thursday May 14
First Direct Arena, Leeds

Play-Offs
Thursday May 21 The O2, London

Template - Date: European Darts Matchplay ‘ET11’

The Bradford ace claimed the third ranking title of his career in brilliant fashion as he overcame World Champion Van Gerwen with a clinical and confident showing.

 

Having never previously won past the semi-finals on the European Tour, Cullen saw off William O’Connor, Glen Durrant and James Wade on Sunday to book his spot in the decider at the Maimarkthalle. He showed no nerves against the World Champion, opening the final with a 180 and claiming four of the opening five legs to move 4-1 up, including a 14-darter to break throw.

Van Gerwen responded in the sixth, only to see Cullen power home a 170 checkout to bring the German crowd to their feet as he opened up a 5-2 lead. Van Gerwen showed his class with three legs in a row to level the final, but Cullen regained the edge with success 13-darters to lead 7-5 – punishing misses from the Dutchman to break – before an 88 finish for a 14-darter secured the £25,000 title.

Joe Cullen (PDC Europe)

“To beat Michael in the final is amazing,” said Cullen, who averaged over 101 in the final.“It’s the biggest moment in my career, it’s great.

A four-time European Tour winner in 2019, Van Gerwen saw his bid to add further honours ended in the final for a second successive week, having lost out to Mensur Suljovic in the Austrian Darts Championship last Sunday.

Van Gerwen had avenged that loss by seeing off Suljovic 6-4 in the third round, before edging out Krzysztof Ratajski in the quarter-finals and then storming past Dave Chisnall with a 7-1 semi-final win.

Michael van Gerwen (PDC Europe)

Wade survived a missed match dart against Wayne Jones in the third round before seeing off Jonny Clayton 6-4 in the quarter-finals, but lost out in his bid for a second European Darts Matchplay title to Cullen.

Chisnall, June’s Danish Darts Open winner, saw his hopes of a second European Tour title of the year ended in crushing style by Van Gerwen in the last four after he had seen off Ricky Evans and Rob Cross on the day.

Durrant averaged 110 in an outstanding 6-3 third round win over Gerwyn Price earlier on Sunday, while Ratajski survived a missed match dart from Adrian Lewis in their last 16 tie. Cullen’s success sees him move back into the world’s top 16 as he jumps three places to 15th following the Mannheim triumph.

For the up to date ETOoM Table CLICK HERE

Sunday September 8th

Afternoon Session (12.00 BST)

THIRD ROUND (11)
Michael van Gerwen 6-4 Mensur Suljovic
Adrian Lewis 5-6 Krzysztof Ratajski
Daryl Gurney 4-6 Rob Cross
Dave Chisnall 6-1 Ricky Evans
Ian White 5-6 Jonny Clayton
James Wade 6-5 Wayne Jones
William O’Connor 3-6 Joe Cullen
Gerwyn Price 3-6 Glen Durrant

Evening Session (18.15 BST)

QUARTER FINALS (11)
Michael van Gerwen 6-5 Krzysztof Ratajski
Rob Cross 5-6 Dave Chisnall
Jonny Clayton 4-6 James Wade
Joe Cullen 6-2 Glen Durrant

SEMI FINALS (13)
Michael van Gerwen 7-1 Dave Chisnall
James Wade 5-7 Joe Cullen

FINAL (15)
Michael van Gerwen 5-8 Joe Cullen

Prize Fund:

Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
Total: £140,000 

RESULTS:

FIRST ROUND (11)
Scott Taylor 6-5 Matthew Edgar
Bradley Brooks 6-4 Mark McGeeney
Ryan Meikle 6-3 Brett Claydon
Dennis Nilsson 3-6 Marvin Wehder
Cody Harris 6-4 Ross Smith
Dirk van Duijvenbode 6-5 Krzysztof Kciuk
John Henderson 6-3 Ryan Joyce
Gabriel Clemens 6-2 Steffen Siepmann
Florian Hempel 3-6 Simon Stevenson
Jamie Hughes 6-5 Wesley Plaisier
Keegan Brown 6-3 Simon Whitlock
Maik Kuivenhoven 3-6 Karsten Koch
Robert Thornton 5-6 Kim Huybrechts
Michael Smith 6-3 Steve Lennon
Max Hopp 5-6 William O’Connor
Jeffrey de Zwaan 4-6 Wayne Jones

SECOND ROUND (11)
Dave Chisnall 6-2 Ryan Meikle
Jonny Clayton 6-4 Scott Taylor
James Wade 6-2 Bradley Brooks
Adrian Lewis 6-2 Dirk van Duijvenbode
Glen Durrant 6-3 Cody Harris
Daryl Gurney 6-4 John Henderson
Gerwyn Price 6-3 Simon Stevenson
Rob Cross 6-0 Marvin Wehder
Ricky Evans 6-3 Karsten Koch
Ian White 6-3 Gabriel Clemens
Krzysztof Ratajski 6-5 Keegan Brown
Michael van Gerwen 6-2 Michael Smith
Mensur Suljovic 6-1 Kim Huybrechts
Peter Wright 5-6 William O’Connor
Nathan Aspinall 3-6 Wayne Jones
Joe Cullen 6-3 Jamie Hughes

Template - Date: Austrian Darts Championship ‘ET10’

Mensur Suljovic defeated Michael van Gerwen 8-7 to win the Austrian Darts Championship in Vienna.

 

Home hero Mensur Suljovic took glory in the Austrian Darts Championship in Vienna with a rousing comeback from 6-3 down to win the final against Michael van Gerwen 8-7 on Sunday night.

Suljovic having never previously won a stage match in his home city, the Austrian number one rose to the challenge as he claimed his third PDC European Tour title, scooping a £25,000 top prize.

Van Gerwen played his part in a hugely entertaining final, taking a 2-0 lead and then landing a brilliant ten-darter as he moved 3-2 up. Suljovic capitalised on three missed doubles to level in leg six, only for Van Gerwen to take the next three as he moved 6-3 up.

Four missed doubles in leg ten from the World Champion allowed Suljovic to hit back, and he then took out 121 and 86 to delight the Vienna crowd by pulling level.

A miss at double 15 for a 150 checkout in the next allowed Van Gerwen to move a leg away from the title at 7-6, with Suljovic taking the game to a decider.

A timely 180 from Van Gerwen saw him be first to a finish in the final leg, but he missed the bull to take out 84 before Suljovic took out 70 on his favoured double 14 to claim a momentous victory.

  • For the Current ETOoM Table CLICK HERE
  • If on the APP go to the rankings area.

Sunday September 1st

(Afternoon Session)

THIRD ROUND (11)
Gerwyn Price 1-6 Vincent van der Voort
Adrian Lewis 2-6 Cameron Menzies
Mensur Suljovic 6-2 James Wilson
Ian White 6-2 Keegan Brown
Rowby-John Rodriguez 6-5 Mike De Decker
Peter Wright 6-5 Joe Cullen
Dave Chisnall 3-6 Ricky Evans
Michael van Gerwen 6-3 Jeffrey de Zwaan

(Evening Session)

QUARTER FINALS (11)
Vincent van der Voort 6-4 Cameron Menzies
Mensur Suljovic 6-4 Ian White
Rowby-John Rodriguez 5-6 Peter Wright
Ricky Evans 0-6 Michael van Gerwen

SEMI FINALS (13)
Vincent van der Voort 4-7 Mensur Suljovic
Peter Wright 6-7 Michael van Gerwen

FINAL (15)
Mensur Suljovic 8-7 Michael van Gerwen

Prize Fund:

Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Finalists: £6,500
Quarter-Finalists: £5,000
Last 16: £3,000
Last 32: £2,000
Last 48: £1,000
TOTAL: £140,000

FULL RESULTS:

FIRST ROUND (11)
William O’Connor 4-6 Brendan Dolan
James Wilson 6-2 Gavin Carlin
Adam Gawlas 6-5 Ross Smith
Ted Evetts 3-6 Rusty-Jake Rodriguez
Cameron Menzies 6-1 Kevin Munch
Dietmar Burger 6-3 Cor Dekker
Justin Pipe 4-6 Vincent van der Voort
Jermaine Wattimena 5-6 Christian Bunse
Alex Steinbauer 4-6 Kirk Shepherd
Mark Webster 3-6 Dimitri Van den Bergh
Luke Humphries 6-5 Jamie Hughes
Hannes Schnier 5-6 Keegan Brown
Mike De Decker 6-5 Chris Dobey
Rowby-John Rodriguez 6-5 Josh Payne
Jeffrey de Zwaan 6-3 Christian Goedl
Kyle Anderson 6-4 Stephen Bunting

SECOND ROUND (11)
Steve Beaton 5-6 James Wilson
Simon Whitlock 4-6 Vincent van der Voort
Gerwyn Price 6-4 Brendan Dolan
Dave Chisnall 6-2 Dietmar Burger
Ricky Evans 6-1 Kirk Shepherd
Michael Smith 2-6 Cameron Menzies
Ian White 6-1 Rusty-Jake Rodriguez
Adrian Lewis 6-4 Christian Bunse
Nathan Aspinall 4-6 Keegan Brown
Daryl Gurney4-6 Rowby-John Rodriguez
Jonny Clayton 3-6 Mike De Decker
Peter Wright 6-5 Dimitri Van den Bergh
Mensur Suljovic 6-2 Adam Gawlas
Joe Cullen 6-2 Luke Humphries
Michael van Gerwen 6-2 Kyle Anderson
Darren Webster 4-6 Jeffrey de Zwaan

Template - Date: JDC Honour Tommy Cox

Cox was one of the founders of the PDC and a key figure in the organisation’s growth during two decades as Tournament Director, while he is also a member of the PDC Hall of Fame.

 

He passed away in November 2018, and has been recognised by the Junior Darts Corporation with the naming of their Junior World Darts Championship trophy in his memory.

The early rounds of the Junior World Darts Championship will be held in Gibraltar in late September as part of the JDC’s festival of darts in the country, with the final then taking place on stage at Alexandra Palace on Saturday December 21 during the William Hill World Darts Championship.

“On behalf of the whole family we are honoured that the JDC have decided to name their World Championship trophy the ‘Tommy Cox Junior World Darts Championship Trophy’,” said Danny Cox, Tommy’s son.

“He devoted his life to the sport and it is, I’m sure everyone would agree, a much better game for his involvement.

“It is fitting that the champions of tomorrow shall set out on their darting journeys by competing to lift the trophy that bears his name. He was a huge fan of the JDC and all it stands for.

“We would like to thank [JDC Chairman] Steve Brown and his organisation for this outstanding gesture.”

The JDC’s Junior World Darts Championship has been won previously by Austria’s Rusty-Jake Rodriguez and Dutch teenager Jurjen Van der Velde.

The JDC’s festival of darts in Gibraltar will include the Junior World Cup as players from nations worldwide gather to compete in the week ahead of the Gibraltar Darts Trophy event as the PDC European Tour returns to The Rock.