Template - Date: ET 9 UK Qualifier

FORMER European Tour winners Steve Beaton and Justin Pipe were amongst the 18 UK Qualifiers for September’s Dutch Darts Masters at Friday night’s knockout at the Barnsley Metrodome.

Pipe overcame Lee Bryant and Ryan Palmer with a pair of 6-1 victories as he secured his spot in Maastricht from September 1-3, where he will compete in the next PDC European Tour event. Former German Darts Masters winner Steve Beaton saw off Devon Petersen and Wayne Jones with a brace of 6-3 scorelines as he joined Pipe amongst the UK Qualifiers.

John Henderson and Jamie Lewis, both former European Tour finalists, also secured places in the event, alongside former World Championship finalist Kirk Shepherd and 2015 World Youth Championship runner-up Nathan Aspinall. James Wilson defeated Steve Hine and Scott Taylor as he qualified, while Darren Webster whitewashed Paul Nicholson in his decider to secure his spot.

Australia’s Kyle Anderson edged a pair of 11-leg encounters as he saw off Jonathan Worsley and Paul Rowley on the night, while Steve West went all the way to a deciding leg against David Pallett as he secured his place in Maastricht. Scotland’s Jim Walker, Ireland’s Steve Lennon and Hampshire-based Richard North also qualified following 11-leg deciders, while Jamie Bain overcame former Lakeside Champion Mark Webster as he progressed.

Cumbria’s Harry Robinson, Somerset’s Ryan Searle and Welsh ace Robert Owen all secured places in the Netherlands, while York left-hander Chris Quantock defeated youngster Callan Rydz and experienced Robbie Green to qualify. The Dutch Darts Masters will be held from September 1-3 at the MECC in Maastricht.

Coverage will be available for PDCTV-HD subscribers at www.pdc.tv and through a series of bookmakers’ websites worldwide. Tickets are available at www.pdc-europe.tv

The 18 players will qualified tonight for this event, please see the event brief, hotels, and all travel please CLICK HERE

The event will start at 7pm following at 6pm close of registration, the top 18 players from the PDC OoM will be the 18 seeds for this event.

The 48 qualifiers for the main event are:

16 Seeds:
1 Michael van Gerwen 2 Peter Wright 3 Mensur Suljovic 4 Simon Whitlock 5 Michael Smith 6 Ian White 7 Kim Huybrechts 8 Benito van de Pas 9 Daryl Gurney 10 Jelle Klaasen 11 Alan Norris 12 Joe Cullen 13 Cristo Reyes 14 Gerwyn Price 15 Rob Cross 16 Mervyn King
UK Qualifiers: Nathan Aspinall, Steve Beaton, James Wilson, Steve West, Kyle Anderson, Jim Walker, Darren Webster, John Henderson, Kirk Shepherd, Harry Robinson, Justin Pipe, Chris Quantock, Jamie Bain, Ryan Searle, Jamie Lewis, Robert Owen. Steve Lennon, Richard North
West/South European Qualifiers: x8 (31st August)
Host Nation Qualifiers: x4 (31st August)
Eastern European Qualifier: x1 (TBC)
Nordic/Baltic Qualifier: Ulf Cedar

ET 9 Dutch Darts Masters – UK Qualifier

Friday 7pm – Barnsley Metrodome

First Round
Paul Nicholson 6-1 John Bowles
Josh Payne 6-2 Ross Twell
Kirk Shepherd 6-2 Harry Ward
Harry Robinson 6-1 Jim Brown
Brian Woods 6-3 Wes Newton
Callan Rydz 6-5 Stephen Burton
Andy Boulton 6-1 Mick McGowan
Andrew Gilding 6-4 Keegan Brown
Peter Hudson 6-5 Martin Lukeman
Robert Owen 6-4 Brendan Dolan
Mark Barilli 6-5 Simon Stevenson
Luke Woodhouse 6-3 Ryan Meikle

Second Round
Ted Evetts 6-3 Stephen Bunting (1)
Nathan Aspinall 6-3 Craig Gilchrist
Steve Beaton (2) 6-3 Devon Petersen
Wayne Jones 6-2 Adam Hunt
James Wilson (3) 6-2 Steve Hine
Scott Taylor 6-1 Richie Corner
Steve West (4) 6-4 Peter Jacques
David Pallett 6-3 Ronnie Baxter
Kyle Anderson (5) 6-5 Jonathan Worsley
Paul Rowley 6-2 Simon Preston
Tony Newell 6-5 Robert Thornton (6)
Jim Walker 6-3 Mickey Mansell
Darren Webster (7) 6-4 Diogo Portela
Paul Nicholson 6-3 Darren Johnson
John Henderson (8) 6-5 Richie Burnett
Andy Jenkins 6-3 Josh Payne
Matt Clark 6-3 Chris Dobey (9)
Kirk Shepherd 6-3 Ray Campbell
Ricky Evans 6-5 Jonny Clayton (10)
Harry Robinson 6-3 Jamie Caven
Justin Pipe (11) 6-1 Lee Bryant
Ryan Palmer 6-2 Brian Woods
Robbie Green (12) 6-3 Terry Temple
Chris Quantock 6-3 Callan Rydz
Mark Webster (13) 6-5 Mick Todd
Jamie Bain 6-5 Andy Boulton
Ryan Searle 6-5 Joe Murnan (14)
Andrew Gilding 6-5 Matthew Dennant
Jamie Lewis (15) 6-3 Paul Harvey
William O’Connor 6-3 Peter Hudson
Michael Barnard 6-0 James Richardson (16)
Robert Owen 6-3 Callum Loose
Steve Lennon 6-2 Kevin Painter (17)
Ritchie Edhouse 6-2 Mark Barilli
Richard North (18) 6-4 Andy Hamilton
Aden Kirk 6-4 Luke Woodhouse

Third Round
Nathan Aspinall 6-5 Ted Evetts
Steve Beaton 6-3 Wayne Jones
James Wilson 6-0 Scott Taylor
Steve West 6-5 David Pallett
Kyle Anderson 6-5 Paul Rowley
Jim Walker 6-5 Tony Newell
Darren Webster 6-0 Paul Nicholson
John Henderson 6-5 Andy Jenkins
Kirk Shepherd 6-1 Matt Clark
Harry Robinson 6-1 Ricky Evans
Justin Pipe 6-1 Ryan Palmer
Chris Quantock 6-2 Robbie Green
Jamie Bain 6-2 Mark Webster
Ryan Searle 6-3 Andrew Gilding
Jamie Lewis 6-2 William O’Connor
Robert Owen 6-2 Michael Barnard
Steve Lennon 6-5 Ritchie Edhouse
Richard North 6-5 Aden Kirk

Qualifiers
Nathan Aspinall, Steve Beaton, James Wilson, Steve West, Kyle Anderson, Jim Walker, Darren Webster, John Henderson, Kirk Shepherd, Harry Robinson, Justin Pipe, Chris Quantock, Jamie Bain, Ryan Searle, Jamie Lewis, Robert Owen, Steve Lennon, Richard North