Template - Date: Development Tour 13-14

Dimitri Van den Bergh and Dean Reynolds picked up wins as the fourth PDC Unicorn Development Tour weekend of 2016 began with a double-header at Wigan’s Robin Park Tennis Centre on Saturday.

Reynolds claimed his third Development Tour win of the year as he defeated Aaron Dyer in the Event 13 final to open the weekend’s action. Reynolds has already been victorious in Germany in April and in Wigan in May, and picked up another £2,000 title at the Robin Park Tennis Centre to open Saturday’s double-header.

Reynolds enjoyed wins over Brian Raman, Ben Oldroyd, Ciaran Teehan, Van den Bergh, Aiden Cope, Tony Field and Adam Hunt in his run to the final, never losing more than two legs in a match. Dyer was aiming to follow up his 2015 Development Tour win with another victory, and lost only two legs in his first four wins – against Harvey Glover, Kurt Parry, Nick Kenny and Zak Cross – before edging past Jimmy Hendriks and then defeating Jim Moston in the semis to pick up £1,000 in prize money.

Van den Bergh bounced back from his last 32 loss to Reynolds by going all the way to victory in Event 14, following up his five previous Development Tour wins in 2014 and 2015 with his first win of 2016. The Belgian dropped just two legs in his first four games as he defeated Adam Paxton, Jill Desmedt, Adam Smith-Neale and Sven Groen before defeating both Ted Evetts and Reece Colley 4-2 to reach the semi-finals.

Van den Bergh then edged out Berry van Peer in a deciding leg to reach the final, where he overcame Steve Lennon 4-2. Lennon overcame Declan Salter, Lee Budgen, Thomas Sykes, Brian Raman, Lee Whitworth, Aden Kirk and Josh Payne in his run to the final. Payne – a Players Championship winner on the PDC ProTour earlier this year – ended Reynolds’ bid for back-to-back victories in the quarter-finals.

The PDC Unicorn Development Tour weekend concludes on Sunday with another double-header of £10,000 tournaments. The year’s final Development Tour weekend will be held in October, with Events 17-19 followed by the Last 64 of the PDC Unicorn World Youth Championship.

Position Name Total Prize Money
1 Reynolds, Dean £8,500
2 Twell, Ross £6,900
3 Lennon, Steve £5,150
4 Hunt, Adam £5,050
5 Kirk, Aden £4,650
6 Loose, Callum £4,500
7 Rodriguez, Rowby-John £4,350
8 Payne, Josh £4,000

PDC Unicorn Development Tour 13 

Preliminary Round
Tony Field 4-1 Thomas Lovely
Lee Budgen 4-3 Matthew Shaw
Toine Leidelmeijer 4-2 Andrew Beauchamp
Keegan Brown 4-1 Stephen Mallams
Ryan De Vreede 4-3 Thomas King
Dean Reynolds 4-2 Brian Raman
Stephen Rosney 4-2 Matt Hall
James Hubbard 4-3 Tom Smith
Ryan Jones 4-2 Ryan Hoggarth
Joshua Richardson 4-3 Callum Matthews
Kieran Smith 4-2 John De Kruijf
Andy Kent 4-3 Kieran Wilkinson
Jack Seymour 4-0 Nathan Richards
Scott Dale 4-0 Robert Ludlow
Charlie Beaumont 4-1 Adam Paxton
Mike De Decker 4-0 Callum Goffin
Ross Twell 4-2 Jamie Branton
Jimmy Hendriks 4-0 Bradley Brooks
Cain Unwin 4-0 Christophe Snyders
Sven Groen 4-1 Jack Warner
Callum loose 4-0 Liam Carlyon

First Round
Chris Gower 4-0 Ben Chance
Tony Field 4-2 Jack Todd
Rhys Hayden 4-1 Kishan Jiwa
Lee Budgen 4-1 Jack Kerr
Luciano Tardio 4-1 Connor Bowler
Toine Leidelmeijer 4-1 Rick Pellow
Dean Finn 4-0 George Jones
Keegan Brown 4-0 Lee Whitworth
Dimitri Van den Bergh 4-0 Charlie Symons
Ryan De Vreede 4-3 Morgan Smith
Ciaran Teehan 4-1 Sam Chance
Dean Reynolds 4-1 Ben Oldroyd
Lewis Pride 4-0 Matthew Hayes
Aiden Cope 4-3 Cas Hogenhout
Josh Clough 4-2 James Wilkinson
Sion Thomas 4-3 Declan Cox
Nathan Rafferty 4-3 Daniel Jensen
Rhys Griffin 4-3 Sam Carter
James Hubbard 4-1 Joshua Church
Arron Fairweather 4-1 Dan Read
Ryan Jones 4-1 Shaun Lovett
Mark Baxter 4-1 Shane Underwood
Joshua Richardson 4-3 Dylan van Beek
Aden Kirk 4-1 Reece Colley
Kieran Smith 4-1 Thomas Briggs
Eelco Sieperda 4-2 Justin Smith
Curtis Turner 4-2 Declan Salter
JOsh McCarthy 4-3 Jack Main
Adam Hunt 4-1 Matthew Dicken
Jeremy Derksen 4-2 Kevin De Vries
Sean Johnson 4-2 Sam Head
Harry Ward 4-0 Tommy Lishman
Craig Reeves 4-1 Andy Kent
Steve Lennon 4-0 Ronnie Roberts
James Young 4-0 Jack Seymour
Liam DeVries 4-0 Adam Howard
Scott Dale 4-0 Callan Rydz
Kacey Jones 4-1 Greg Ritchie
Jim Moston 4-0 Charlie Beaumont
Luke Humphries 4-0 Daniel Cole
Mike De Decker 4-0 Jordan Lister
James Lane 4-2 Joost Geurts
Rhys Jackson 4-1 Luke Nelson
Carlo van Peer 4-3 Sonny Johal
Jack Dickinson 4-2 Dylon Smith
Josh Payne 4-1 Nick van Duivenboden
Fabian Herz 4-0 Jordan Copland
Adam Smith-Neale 4-0 Fredi Gselmann
Ross Twell 4-2 Berry van Peer
Ted Evetts 4-2 Jill Desmedt
Jimmy Hendriks 4-1 Jamie Banks
Nicholas Day 4-0 Thomas Sykes
Cain Unwin 4-3 Rhys Donnell
Sean Ryan 4-2 Jack Vincent
Sven Groen 4-0 Stephen Naisbitt
Nick Kenny 4-0 Shane Reidy
Callum Loose 4-0 Matt Deller
Kurt Parry 4-2 Jordan Matthews
Aaron Dyer 4-0 Harvey Glover
Nathan Barrett 4-3 Jack Faragher
Zak Cross 4-2 Dan Ladley
Zac Sanders 4-1 George Edwards
Jake Jones 4-2 Douglas Thomas

Second Round
Tony Field 4-1 Chris Gower
Rhys Hayden 4-3 Lee Budgen
Luciano Tardio 4-3 Toine Leidelmeijer
Keegan Brown 4-1 Dean Finn
Dimitri Van den Bergh 4-2 Ryan De Vreede
Dean Reynolds 4-1 Ciaran Teehan
Aiden Cope 4-1 Lewis Pride
Josh Clough 4-3 Sion Thomas
Rhys Griffin 4-3 Nathan Rafferty
James Hubbard 4-1 Rhys Julian
Arron Fairweather 4-2 Ryan Jones
Mark Baxter 4-2 Joshua Richardson
Aden Kirk 4-1 Kieran Smith
Curtis Turner 4-0 Eelco Sieperda
Adam Hunt 4-0 Josh McCarthy
Jeremy Derksen 4-0 Sean Johnson
Harry Ward 4-0 Craig Reeves
Steve Lennon 4-0 James Young
Liam DeVries 4-1 Scott Dale
Jim Moston 4-0 Kacey Jones
Mike De Decker 4-3 Luke Humphries
James Lane 4-2 Rhys Jackson
Carlo van Peer 4-0 Jack Dickinson
Josh Payne 4-2 Fabian Herz
Adam Smith-Neale 4-2 Ross Twell
Jimmy Hendriks 4-0 Ted Evetts
Nicholas Day 4-2 Cain Unwin
Sven Groen 4-3 Sean Ryan
Nick Kenny 4-1 Callum Loose
Aaron Dyer 4-1 Kurt Parry
Zak Cross 4-0 Nathan Barrett
Zac Sanders 4-3 Jake Jones
Losers: £50

Third Round
Tony Field 4-3 Rhys Hayden
Keegan Brown 4-1 Luciano Tardio
Dean Reynolds 4-1 Dimitri Van den Bergh
Aiden Cope 4-3 Josh Clough
James Hubbard 4-3 Rhys Griffin
Arron Fairweather 4-3 Mark Baxter
Aden Kirk 4-0 Curtis Turner
Adam Hunt 4-0 Jeremy Derksen
Steve Lennon 4-3 Harry Ward
Jim Moston 4-2 Liam DeVries
James Lane 4-2 Mike De Decker
Josh Payne 4-0 Carlo van Peer
Jimmy Hendriks 4-1 Adam Smith-Neale
Sven Groen 4-0 Nicholas Day
Aaron Dyer 4-1 Nick Kenny
Zak Cross 4-2 Zac Sanders
Losers: £100

Fourth Round
Tony Field 4-2 Keegan Brown
Dean Reynolds 4-1 Aiden Cope
James Hubbard 4-3 Arron Fairweather
Adam Hunt 4-3 Aden Kirk
Jim Moston 4-3 Steve Lennon
Josh Payne 4-3 James Lane
Jimmy Hendriks 4-3 Sven Groen
Aaron Dyer 4-0 Zak Cross
Losers: £200

Quarter-Finals
Tony Field 1-4 Dean Reynolds
James Hubbard 3-4 Adam Hunt
Jim Moston 4-3 Josh Payne
Jimmy Hendriks 3-4 Aaron Dyer
Losers: £300

Semi-Finals
Dean Reynolds 4-2 Adam Hunt
Jim Moston 1-4 Aaron Dyer
Losers: £500

Final
Dean Reynolds 4-2 Aaron Dyer
Winner: £2,000
Runner-Up: £1,000

Cq2n06kXgAAXwSy

Traffic News – Sunday Morning 4th Sept Wigan 10K will take place on Sunday 4 September and roads near Robin Park Arena will be affected. Woodhouse Lane will be closed from 8.30-12.30pm. Local taxis etc will be aware and will know access routes for Robin Park. The 10K is routed through stadium grounds also, so parts of the Arena car park will have barriers in place and traffic management personnel will be on site to help with parking. Please allow plenty of time for travel to the events on Sunday.

PDC Unicorn Development Tour Event 14

Preliminary Round
Joshua Church 4-2 Andy Kent
Steve Lennon 4-1 Declan Salter
Jeremy Derksen 4-3 Dean Finn
Morgan Smith 4-1 Adam Howard
Luke Nelson 4-0 Liam Carlyon
Aaron Dyer 4-2 Joost Geurts
Dean Reynolds 4-3 Zac Sanders
Liam DeVries 4-0 Jordan Copland
James Young 4-2 Callum Loose
Shane Underwood 4-1 Ben Oldroyd
Nathan Barrett 4-3 Stephen Mallams
Curtis Turner 4-2 Cas Hogenhout
Callum Goffin 4-3 Kacey Jones
Sean Ryan 4-2 Kieran Smith
Thomas Lovely 4-3 Jack Vincent
Mark Baxter 4-3 Keegan Brown
Thomas Briggs 4-3 Jack Todd
Ted Evetts 4-0 Dion van Everdingen
Dimitri Van den Bergh 4-0 Adam Paxton
Nick van Duijvenboden 4-3 Jack Kerr
Dylan van Beek 4-0 Rhys Jackson

First Round
Brian Raman 4-1 Jim Moston
Joshua Church 4-0 Christophe Snyders
Thomas Sykes 4-2 Rhys Hayden
Steve Lennon 4-0 Lee Budgen
Josh Clough 4-0 Andrew Beauchamp
Stephen Rosney 4-2 Jeremy Derksen
Lee Whitworth 4-2 Callan Rydz
Morgan Smith 4-1 George Jones
John de Kruijf 4-0 Jack Dickinson
Rhys Julian 4-2 Luke Nelson
Bradley Brooks 4-3 Nick Kenny
Aaron Dyer 4-1 Mike De Decker
Kieran Wilkinson 4-0 Josh McCarthy
Jimmy Hendriks 4-3 Ciaran Teehan
Harry Ward 4-2 Sonny Johal
Aden Kirk 4-1 Charlie Symons
Zak Cross 4-2 Kishan Jiwa
Dean Reynolds 4-2 Charlie Beaumont
George Edwards 4-1 Jamie Banks
Liam DeVries 4-1 Joshua Richardson
Adam Hunt 4-1 Ross Twell
James Young 4-1 Ryan Jones
Fredi Gselmann 4-3 Ryan De Vreede
Matt Hall 4-0 Shane Underwood
Sam Head 4-2 Fabian Herz
Harvey Glover 4-3 Nathan Barrett
Jake Jones 4-1 Rick Pellow
Jordan Lister 4-3 Shane Reidy
Kurt Parry 4-1 James Lane
Robert Ludlow 4-0 Stephen Naisbitt
Josh Payne 4-2 Tommy Lishman
Tony Field 4-3 Jack Main
Nathan Rafferty 4-0 Sion Thomas
Curtis Turner 4-3 Kevin De Vries
Cain Unwin 4-2 Chris Gower
Callum Goffin 4-3 Callum Matthews
Declan Cox 4-2 Sam Carter
Sean Ryan 4-1 Matthew Hayes
Matthew Dicken 4-2 Jack Warner
Daniel Jensen 4-2 Thomas Lovely
Arron Fairweather 4-1 Jack Seymour
Mark Baxter 4-3 Greg Ritchie
Shaun Lovett 4-2 Rhys Donnell
Scott Dale 4-3 Douglas Thomas
Luke Humphries 4-2 Aiden Cope
Thomas King 4-1 Jamie Branton
Lewis Pride 4-1 Tom Smith
Berry van Peer 4-2 Jack Faragher
James Hubbard 4-3 Rhys Griffin
Justin Smith 4-2 Thomas Briggs
Dan Read 4-3 Connor Bowler
Ted Evetts 4-0 Ben Chance
Adam Smith-Neale 4-1 Toine Leidelmeijer
Dimitri Van den Bergh 4-0 Jill Desmedt
Sven Groen 4-0 Matt Deller
Nick van Duijvenboden 4-0 Luciano Tardio
Daniel Cole 4-1 James Wilkinson
Reece Colley 4-3 Dylan van Beek
Dan Ladley 4-1 Craig Reeves
Ryan Hoggarth 4-2 Nicholas Day
Ronnie Roberts 4-0 Dylon Smith
Sean Johnson 4-1 Carlo van Peer
Sam Chance 4-3 Jordan Matthews
Eelco Sieperda 4-1 Matthew Shaw

Second Round
Brian Raman 4-1 Joshua Church
Steve Lennon 4-1 Thomas Sykes
Josh Clough 4-2 Stephen Rosney
Lee Whitworth 4-1 Morgan Smith
Rhys Julian 4-2 John de Kruijf
Aaron Dyer 4-3 Bradley Brooks
Jimmy Hendriks 4-0 Kieran Wilkinson
Aden Kirk 4-2 Harry Ward
Dean Reynolds 4-0 Zak Cross
Liam DeVries 4-2 George Edwards
James Young 4-2 Adam Hunt
Fredi Gselmann 4-0 Matt Hall
Sam Head 4-1 Harvey Glover
Jake Jones 4-3 Jordan Lister
Kurt Parry 4-0 Robert Ludlow
Josh Payne 4-1 Tony Field
Nathan Rafferty 4-0 Curtis Turner
Callum Goffin 4-2 Cain Unwin
Sean Ryan 4-0 Declan Cox
Matthew Dicken 4-2 Daniel Jensen
Mark Baxter 4-3 Arron Fairweather
Shaun Lovett 4-1 Scott Dale
Luke Humphries 4-0 Thomas King
Berry van Peer 4-1 Lewis Pride
James Hubbard 4-1 Justin Smith
Ted Evetts 4-1 Dan Read
Dimitri Van den Bergh 4-1 Adam Smith-Neale
Sven Groen 4-1 Nick van Duijvenboden
Reece Colley 4-1 Daniel Cole
Dan Ladley 4-3 Ryan Hoggarth
Sean Johnson 4-3 Ronnie Roberts
Eelco Sieperda 4-2 Sam Chance

Third Round
Steve Lennon 4-2 Brian Raman
Lee Whitworth 4-0 Josh Clough
Aaron Dyer 4-3 Rhys Julian
Aden Kirk 4-0 Jimmy Hendriks
Dean Reynolds 4-2 Liam DeVries
Fredi Gselmann 4-1 James Young
Sam Head 4-3 Jake Jones
Josh Payne 4-2 Kurt Parry
Nathan Rafferty 4-0 Callum Goffin
Sean Ryan 4-2 Matthew Dicken
Mark Baxter 4-2 Shaun Lovett
Berry van Peer 4-3 Luke Humphries
Ted Evetts 4-2 James Hubbard
Dimitri Van den Bergh 4-1 Sven Groen
Reece Colley 4-1 Dan Ladley
Sean Johnson 4-0 Eelco Sieperda

Fourth Round
Steve Lennon 4-0 Lee Whitworth
Aden Kirk 4-1 Aaron Dyer
Dean Reynolds 4-1 Fredi Gselmann
Sam Head 3-4 Josh Payne
Nathan Rafferty 4-3 Sean Ryan
Berry van Peer 4-2 Mark Baxter
Dimitri Van den Bergh 4-2 Ted Evetts
Reece Colley 4-1 Sean Johnson

Quarter-Finals
Steve Lennon 4-3 Aden Kirk
Josh Payne 4-2 Dean Reynolds
Berry van Peer 4-2 Nathan Rafferty
Dimitri Van den Bergh 4-2 Reece Colley

Semi-Finals
Steve Lennon 4-2 Josh Payne
Berry van Peer 3-4 Dimitri Van den Bergh

Final
Steve Lennon 2-4 Dimitri Van den Bergh

52

PDC Unicorn World Youth Championship

Click here for the latest PDC Unicorn Development Tour Order of Merit.

PDC Unicorn World Youth Championship International Qualifiers
Xiaochen Zong (China) – Corey Cadby (Australia) – Robbie King (Australia) – Avery Bozzetti (USA) – Chris Coulter (Canada) – Fabian Herz (Germany) – Martin Schindler (Germany) – Kay Smeets (Netherlands) – Justin van Tergouw (Netherlands) – Nico Mandl (Austria) – Jamie Nunez (Spain) – Dongju Lee (South Korea) – Clayton Otton (Gibraltar) – Aaron Knox (Finland) – Ireland TBC (September, Tramore) – Ireland TBC (September, Tramore)