Template - Date: Players Championship 10

DAVE CHISNALL produced a brilliant display to defeat Steve Beaton 6-2 in the final of Players Championship Ten to claim the £10,000 prize at the Barnsley Metrodome on Saturday.

The 35-year-old, who reached the semi-finals of the inaugural Shanghai Darts Masters last week and has also appeared in two European Tour finals so far in 2016, claimed his first PDC title of the year with some scintillating darts.

After beating Jamie Robinson 6-2 in his opening game, he then pushed past Jonathan Worsley by the same scoreline in the second round. Chisnall’s first major test came from John Henderson, but the world number nine proved too strong as he reached the last 16 with a 6-5 victory.

Chisnall then put a stop to recent Challenge Tour finalist Lee Evans’ impressive run with a thumping 6-0 victory, before seeing off Kyle Anderson 6-3 to reach the semi-finals.

It was there that he produced arguably his best display of the day, destroying Andrew Gilding 6-0 to set up a final with Beaton.

The 52-year-old was equally as impressive on his run to the final. After overcoming Ronny Huybrechts in his opening game 6-4, the former Lakeside Champion then defeated Shaun Griffiths by the same scoreline and followed that up with a 6-0 thumping of Christian Kist.

In the last 16 he edged past Spain’s Cristo Reyes 6-4 to reach the quarter-finals, where he then put a stop to recent ProTour winner Benito van de Pas with another 6-4 victory.

Beaton then repeated the 6-4 scoreline in the semi-finals against number one seed Kim Huybrechts – seeing off both Belgian brothers on the day before losing out to Chisnall at the final hurdle.

It was a change in fortunes for Chisnall, having lost in The Unibet Masters final in January, and two European Tour events in the Peperami Gibraltar Darts Trophy and the HappyBet European Darts Matchplay, as he scooped his 11th PDC career title.

Former UK Open finalist Mark Walsh enjoyed his best run in a ranking event since February 2014 as he won through to the quarter-finals alongside Anderson, van de Pas and Welsh ace Gerwyn Price.

Gilding’s run to the semi-finals gives him an outside chance of qualifying for the BetVictor World Matchplay later this month, with the 32-player field to be confirmed following Sunday’s Players Championship 11.

Bungay ace Gilding needs another run to the quarter-finals of Sunday’s Players Championship to be in with a shot of qualifying for this month’s Sky Sports-televised event.

Germany’s PDC Unicorn World Youth Champion Max Hopp also needs a run to at least the quarter-finals to give him a chance of reaching the prestigious event in Blackpool.

Rowby-John Rodriguez, who reached the last 16 with victories over Mickey Mansell, Jyhan Artut and Ron Meulenkamp, currently holds on to the last qualification spot.

Jamie Lewis, Kevin Painter and Devon Petersen all need a run to at least the semi-finals in order to have any chance of qualifying.

Mensur Suljovic and Mervyn King, meanwhile, could still break into the world’s top 16 – to claim a seeding position in the World Matchplay – by winning Sunday’s tournament, although both are assured of qualification via the ProTour Order of Merit

The PDC ProTour weekend concludes on Sunday with Players Championship 11, the last chance for players to affect the Order of Merit ahead of the BetVictor World Matchplay qualification cut-off, with the world’s top 16 players joined by the 16 top non-qualified players from the One-Year ProTour Order of Merit.

See below for the latest provisional rankings, following Saturday’s event with Sunday’s Players Championship prize money to be added.

 

Players Championship Ten

Barnsley Metrodome, Saturday July 2nd

First Round
Kim Huybrechts (1) 6-2 Terry Temple
Kevin Thomas 6-4 Harry Robinson
Ricky Evans (32) 6-1 Mark Frost
Magnus Caris 6-3 Johnny Haines
Matthew Edgar 6-3 Joe Cullen (16)
Michael Power 6-4 Nathan Aspinall
Andy Jenkins 6-4 Justin Pipe (17)
Robert Owen 6-4 Brian Woods
Robert Thornton (8) 6-1 Paul Milford
Ron Meulenkamp 6-2 Stephen Willard
Rowby-John Rodriguez (25) 6-2 Mickey Mansell
Jyhan Artut 6-4 Nigel Daniels
Gerwyn Price (9) 6-3 Steve Brown
Mike De Decker 6-4 Ted Evetts
Darron Brown 6-4 Brendan Dolan (24)
Stuart Kellett v Mark Barilli
Benito van de Pas (5) 6-3 Jim Walker
William O’Connor 6-2 Dimitri van den Bergh
Jan Dekker 6-1 Kevin Painter (28)
James Wilson 6-1 Antonio Alcinas
Stephen Bunting (12) 6-3 Jonny Clayton
Vincent Kamphuis 6-5 Steve Hine
Simon Stevenson 6-3 Josh Payne (21)
Devon Petersen 6-3 Andy Smith
Cristo Reyes 6-5 Ian White (4)
Darren Johnson 6-2 Ray Campbell
Robbie Green (29) 6-1 Peter Hudson
Andy Hamilton 6-1 Prakash Jiwa
Christian Kist 6-2 Simon Whitlock (13)
Tony Newell 6-1 David Pallett
Steve Beaton (20) 6-4 Ronny Huybrechts
Shaun Griffiths 6-1 Wes Newton
Dave Chisnall (2) 6-2 Jamie Robinson
Jonathan Worsley 6-1 Jerry Hendriks
John Henderson (31) 6-1 Jason Wilson
Ryan Palmer 6-4 Ross Smith
Mervyn King (15) 6-3 Brett Claydon
Curtis Hammond 6-3 Dean Winstanley
Vincent van der Voort (18) 6-4 Andy Parsons
Lee Evans 6-5 Dave Ladley
Mensur Suljovic (7) 6-5 John Bowles
Michael Barnard 6-5 James Richardson
Max Hopp (26) v Jeffrey De Zwaan
Alan Tabern v Joe Murnan
Matt Clark 6-4 Terry Jenkins (10)
Scott Dale 6-4 Pete Dyos
Kyle Anderson (23) 6-2 Simon Preston
Jeffrey De Graaf 6-5 Darren Webster
Jelle Klaasen (6) 6-4 Keegan Brown
Mick McGowan 6-2 Ricky Williams
Andrew Gilding (27) 6-5 Stephen McNally
Nathan Derry v Jason Marriott
Kevin Dowling 6-4 Alan Norris (11)
Andy Boulton 6-5 Yordi Meuwisse
Jamie Caven (22) 6-2 Dirk van Duijvenbode
Jermaine Wattimena 6-5 Berry van Peer
Michael Smith (3) 6-3 Chris Dobey
Ronnie Baxter 6-5 Nigel Heydon
Jamie Lewis (30) 6-2 Dennis Smith
Ryan Meikle 6-3 Jason Lovett
Mike Zuydwijk 6-5 Daryl Gurney (14)
Mark Walsh 6-3 Steve West
Mark Webster (19) 3-6 Wayne Jones
John Michael 6-4 Matthew Dennant

Second Round
Kim Huybrechts (1) 6-4 Kevin Thomas
Magnus Caris 6-4 Ricky Evans (32)
Matthew Edgar 6-1 Michael Power
Andy Jenkins 6-1 Robert Owen
Ron Meulenkamp 6-5 Robert Thornton (8)
Rowby-John Rodriguez (25) 6-2 Jyhan Artut
Gerwyn Price (9) 6-5 Mike De Decker
Darron Brown v Mark Barilli
Benito van de Pas (5) 6-2 William O’Connor
Jan Dekker 6-2 James Wilson
Vincent Kamphuis 6-5 Stephen Bunting (12)
Devon Petersen 6-5 Simon Stevenson
Cristo Reyes 6-4 Darren Johnson
Robbie Green (29) 6-5 Andy Hamilton
Christian Kist 6-5 Tony Newell
Steve Beaton (20) 6-4 Shaun Griffiths
Dave Chisnall (2) 6-3 Jonathan Worsley
John Henderson (31) 6-0 Ryan Palmer
Mervyn King (15) 6-3 Curtis Hammond
Lee Evans 6-4 Vincent van der Voort (18)
Mensur Suljovic (7) v Michael Barnard
Max Hopp (26) v Joe Murnan
Matt Clark 6-4 Scott Dale
Kyle Anderson (23) 6-0 Jeffrey de Graaf
Jelle Klaasen (6) 6-4 Mick McGowan
Andrew Gilding (27) 6-1 Jason Marriott
Andy Boulton 6-2 Kevin Dowling
Jermaine Wattimena 6-2 Jamie Caven (22)
Michael Smith (3) 6-2 Ronnie Baxter
Ryan Meikle 6-4 Jamie Lewis (30)
Mark Walsh 6-1 Mike Zuydwijk
John Michael 6-4 Wayne Jones
Losers £500

Third Round
Kim Huybrechts (1) 6-0 Magnus Caris
Matthew Edgar 6-2 Andy Jenkins
Rowby-John Rodriguez (25) 6-5 Ron Meulenkamp
Gerwyn Price (9) 6-1 Mark Barilli
Benito van de Pas (5) 6-2 Jan Dekker
Devon Petersen 6-2 Vincent Kamphuis
Cristo Reyes 6-2 Robbie Green (29)
Steve Beaton (20) 6-0 Christian Kist
Dave Chisnall (2) 6-5 John Henderson (31)
Lee Evans 6-4 Mervyn King (15)
Mensur Suljovic (7) 6-5 Joe Murnan
Kyle Anderson (23) 6-2 Matt Clark
Andrew Gilding (27) 6-0 Jelle Klaasen (6)
Jermaine Wattimena 6-1 Andy Boulton
Ryan Meikle 6-5 Michael Smith (3)
Mark Walsh 6-3 John Michael
Losers £1,000

Last 16
Kim Huybrechts (1) 6-3 Matthew Edgar
Gerwyn Price (9) 6-1 Rowby-John Rodriguez (25)
Benito van de Pas (5) 6-1 Devon Petersen
Steve Beaton (20) 6-4 Cristo Reyes
Dave Chisnall (2) 6-0 Lee Evans
Mensur Suljovic (7) 3-6 Kyle Anderson (23)
Andrew Gilding (27) 6-4 Jermaine Wattimena
Mark Walsh 6-0 Ryan Meikle
Losers £1,500

Last Eight
Kim Huybrechts (1) 6-3 Gerwyn Price (9)
Benito van de Pas (5) 4-6 Steve Beaton (20)
Dave Chisnall (2) 6-3 Kyle Anderson (23)
Andrew Gilding (27) 6-1 Mark Walsh
Losers £2,250

Semi-Finals
Kim Huybrechts (1) 4-6 Steve Beaton (20)
Dave Chisnall (2) 6-0 Andrew Gilding (27)
Losers £3,000

Final
Steve Beaton (20) 2-6 Dave Chisnall (2)
Winner £10,000
Runner Up £6,000

Template - Date: European Tour 7/8 UK Qualifiers

NINE players, including Betway World Cup of Darts stars Daryl Gurney, Kyle Anderson and Devon Petersen, enjoyed double success in Friday’s European Tour UK Qualifier double-header in Barnsley.

Places in September’s International Darts Open and European Darts Trophy were on offer in the UK Qualifier, which featured PDPA members from the UK, Ireland and outside of Europe.

Northern Ireland’s Gurney, the runner-up to Michael van Gerwen in February’s Dutch Darts Masters event in Venray, justified his position as top seed by winning through both qualifiers.

Gurney defeated Ritchie Edhouse and Mick Todd to win his International Darts Open spot in Riesa from September 2-4, before overcoming William O’Connor and Andy Parsons to qualify for the European Darts Trophy in Muelheim from September 9-11.

In-form Joe Cullen, a quarter-finalist in March’s Coral UK Open and a Players Championship runner-up last month, also won through to compete in both events, defeating Andy Smith and Ronnie Baxter in his opening event before seeing off Paul Milford and Mark Frost in the second.

Former Austrian Darts Open finalist Jamie Caven also enjoyed double qualification alongside Australia’s Kyle Anderson and South Africa’s Devon Petersen – who whitewashed both Steve Hine and Stuart Kellett in the European Darts Trophy qualifier.

Quick-throwing youngster Ricky Evans and experienced English trio Robbie Green, Darren Webster and Steve West also won through to compete in both of the £115,000 tournaments.

International Darts Open – European Tour Event Seven

Main Event – September 2-4, Sachsenarena, Riesa CLICK HERE FOR DETAILS
Tickets: www.pdc-europe.tv

European Darts Trophy – European Tour Event Eight

Main Event – September 9-11, RWE Arena Muelheim CLICK HERE FOR DETAILS
Tickets: www.pdc-europe.tv

International Darts Open UK Qualifier (Riesa)

Preliminary Round
Jack Todd 6-4 Diogo Portela
Jim Walker 6-1 Ryan Harrington
Andy Hamilton 6-1 Dean Winstanley
David Pallett 6-2 Johnny Haines
James Richardson 6-1 Jason Marriott
Mark Walsh 6-5 Terry Temple
Callum Loose 6-5 Jonny Clayton
Paul Milford 6-5 John Bowles
Mick McGowan 6-5 Matthew Dennant
Simon Stevenson 6-5 Joe Murnan
Steve Brown 6-0 Jamie Robinson
Mark Barilli 6-4 Mickey Mansell
Nathan Aspinall 6-3 Jason Lovett
William O’Connor 6-3 Ted Evetts
Ross Smith 6-2 Brian Woods
Keegan Brown 6-5 Eddie Dootson
Stuart Kellett 6-1 Rhys Jackson
Andy Jenkins 6-1 Ray Campbell

First Round
Daryl Gurney (1) 6-3 Ritchie Edhouse
Mick Todd 6-5 Wes Newton
James Wilson 6-4 Mervyn King (2)
Scott Dale 6-5 Sam Head
Joe Cullen (3) 6-4 Andy Smith
Ronnie Baxter 6-2 Jack Todd
Matthew Edgar 6-4 Justin Pipe (4)
Jim Walker 6-2 Jonathan Worsley
Billy Holmes 6-4 Mark Webster (5)
Andy Hamilton 6-2 Barrie Bates
Michael Barnard 6-5 Steve Beaton (6)
David Pallett 6-3 Ian Withers
Darren Johnson 6-4 Josh Payne (7)
James Richardson 6-2 Steve McNally
Jamie Caven (8) 6-4 Arron Monk
Andy Parsons 6-2 Mark Walsh
Kyle Anderson (9) 6-4 Peter Hudson
Callum Loose 6-3 Ryan Palmer
Brendan Dolan (10) 6-4 Mark Hylton
Ricky Williams 6-2 Paul Milford
Andy Boulton 6-4 Andrew Gilding (11)
Mick McGowan 6-4 Nigel Heydon
Kevin Painter (12) 6-1 Dave Ladley
Matt Clark 6-5 Simon Stevenson
Robbie Green (13) 6-3 Harry Robinson
Steve Brown 6-3 Stephen Willard
Jamie Lewis (14) 6-2 Jay Foreman
Ryan Meikle 6-4 Mark Barilli
Mark Frost 6-3 John Henderson (15)
Nathan Aspinall 6-2 James Hubbard
Ricky Evans (16) 6-2 Tony Newell
William O’Connor 6-3 Scott Taylor
Devon Petersen (17) 6-3 Nathan Derry
Ross Smith 6-5 Kurt Parry
Chris Dobey (18) 6-1 David Wilson
Keegan Brown 6-4 Curtis Hammond
Darren Webster (19) 6-3 Alan Tabern
Stuart Kellett 6-3 Robert Owen
Steve West (20) 6-2 Wayne Jones
Andy Jenkins 6-1 Shaun Griffiths

Second Round
Daryl Gurney 6-4 Mick Todd
James Wilson 6-1 Scott Dale
Joe Cullen 6-2 Ronnie Baxter
Jim Walker 6-0 Matthew Edgar
Andy Hamilton 6-2 Billy Holmes
Michael Barnard 6-5 David Pallett
James Richardson 6-3 Darren Johnson
Jamie Caven 6-2 Andy Parsons
Kyle Anderson 6-2 Callum Loose
Brenadn Dolan 6-4 Ricky Wlliams
Andy Boulton 6-3 Mick McGowan
Kevin Painter 6-2 Matt Clark
Robbie Green 6-3 Steve Brown
Ryan Meikle 6-3 Jamie Lewis
Mark Frost 6-1 Nathan Aspinall
Ricky Evans 6-3 William O’Connor
Devon Petersen 6-1 Ross Smith
Chris Dobey 6-0 Keegan Brown
Darren Webster 6-2 Stuart Kellett
Steve West 6-1 Andy Jenkins

Qualifiers: Daryl Gurney, James Wilson, Joe Cullen, Jim Walker, Andy Hamilton, Michael Barnard, James Richardson, Jamie Caven, Kyle Anderson, Brendan Dolan, Andy Boulton, Kevin Painter, Robbie Green, Ryan Meikle, Mark Frost, Ricky Evans, Devon Petersen, Chris Dobey, Darren Webster, Steve West.

European Darts Trophy UK Qualifier (Muelheim)

Preliminary Round Draw
Andy Parsons 6-1 Rhys Jackson
Tony Newell 6-3 Stephen Willard
Mark Frost 6-1 Matt Clark
Robert Owen 6-2 Jonathan Worsley
Mark Walsh 6-5 David Pallett
Ritchie Edhouse 6-4 Jamie Robinson
Ryan Harrington 6-0 Jim Walker
James Wilson 6-5 Callum Loose
Jay Foreman 6-3 Jack Todd
Wayne Jones 6-4 Ryan Palmer
Simon Stevenson 6-4 Peter Hudson
Andy Jenkins 6-4 Scott Dale
Diogo Portela 6-4 Nathan Derry
Terry Temple 6-4 Eddie Dootson
James Hubbard 6-5 Mick McGowan
Luke Woodhouse 6-3 Brian Woods
Stuart Kellett 6-4 Billy Holmes
Ian Withers 6-5 Dean Winstanley
Arron Monk 6-4 Steve Brown
Nathan Aspinall 6-3 Steve McNally
Jason Marriott 6-3 Ross Smith

First Round
Daryl Gurney (1) 6-1 William O’Connor
Andy Parsons 6-4 Alan Tabern
Mervyn King (2) 6-5 Shaun Griffiths
Tony Newell 6-1 Jason Lovett
Joe Cullen (3) 6-3 Paul Milford
Mark Frost 6-2 Ryan Meikle
Justin Pipe (4) 6-4 Wes Newton
Sam Head 6-5 Robert Owen
Joe Murnan 6-5 Mark Webster (5)
Mark Walsh 6-3 Ray Campbell
Steve Beaton (6) 6-3 Johnny Haines
Ritchie Edhouse 6-4 Dave Ladley
Josh Payne (7) 6-5 John Bowles
Ryan Harrington 6-2 David Wilson
Jamie Caven (8) 6-5 Barrie Bates
Matthew Edgar 6-5 James Wilson
Kyle Anderson (9) 6-3 Scott Taylor
Andy Boulton 6-5 Jay Foreman
Brendan Dolan (10) 6-1 Darron Brown
Keegan Brown 6-1 Wayne Jones
James Richardson 6-0 Andrew Gilding (11)
Simon Stevenson 6-3 Michael Barnard
Andy Hamilton 6-3 Kevin Painter (12)
Andy Jenkins 6-4 Ricky Williams
Robbie Green (13) 6-4 Nigel Heydon
Diogo Portela 6-5 James Young
Jamie Lewis (14) 6-3 Kurt Parry
Terry Temple 6-4 Mark Barilli
John Henderson (15) 6-4 Mickey Mansell
Matthew Dennant 6-5 James Hubbard
Ricky Evans (16) 6-4 Ted Evetts
Darren Johnson 6-3 Luke Woodhouse
Devon Petersen (17) 6-0 Steve Hine
Stuart Kellett 6-3 Jonny Clayton
Ronnie Baxter 6-5 Chris Dobey (18)
Andy Smith 6-3 Ian Withers
Darren Webster (19) 6-0 Harry Robinson
Arron Monk 6-1 Mark Hylton
Steve West (20) 6-0 Curtis Hammond
Nathan Aspinall 6-2 Jason Marriott

Second Round
Daryl Gurney 6-4 Andy Parsons
Mervyn King 6-3 Tony Newell
Joe Cullen 6-1 Mark Frost
Justin Pipe 6-1 Sam Head
Joe Murnan 6-4 Mark Walsh
Ritchie Edhouse 6-2 Steve Beaton
Josh Payne 6-5 Ryan Harrington
Jamie Caven 6-4 Matthew Edgar
Kyle Anderson 6-1 Andy Boulton
Keegan Brown 6-5 Brendan Dolan
Simon Stevenson 6-3 James Richardson
Andy Jenkins 6-4 Andy Hamilton
Robbie Green 6-3 Diogo Portela
Jamie Lewis 6-3 Terry Temple
Matthew Dennant 6-5 John Henderson
Ricky Evans 6-5 Darren Johnson
Devon Petersen 6-0 Stuart Kellett
Andy Smith 6-2 Ronnie Baxter
Darren Webster 6-1 Arron Monk
Steve West 6-3 Nathan Aspinall

Qualifiers: Daryl Gurney, Mervyn King, Joe Cullen, Justin Pipe, Joe Murnan, Ritchie Edhouse, Josh Payne, Jamie Caven, Kyle Anderson, Keegan Brown, Simon Stevenson, Andy Jenkins, Robbie Green, Jamie Lewis, Matthew Dennant, Ricky Evans, Devon Petersen, Andy Smith, Darren Webster, Steve West

 

European_Tour_Logo_2016

Entries:

International Darts Open (ET7) September 2nd-4th Sachsenarena, Riesa, Germany

16 Seeds:
1 Michael van Gerwen, 2 Peter Wright, 3 James Wade, 4 Kim Huybrechts, 5 Dave Chisnall, 6 Michael Smith, 7 Ian White, 8 Benito van de Pas, 9 Jelle Klaasen, 10 Mensur Suljovic, 11 Robert Thornton, 12 Gerwyn Price, 13 Terry Jenkins, 14 Alan Norris, 15 Stephen Bunting, 16 Simon Whitlock

European Darts Trophy (ET8) – September 9-11, RWE Arena, Muelheim

16 Seeds:
1 Michael van Gerwen-2 Peter Wright-3 James Wade-4 Kim Huybrechts-5 Dave Chisnall-6 Michael Smith-7 Ian White-8 Benito van de Pas-9 Jelle Klaasen-10 Mensur Suljovic-11 Robert Thornton-12 Gerwyn Price-13 Terry Jenkins-14 Alan Norris-15 Stephen Bunting-16 Simon Whitlock